Bezpieczniej i zielono przy Afrykańskiej - nasadzenia zieleni

904
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Praga-Południe
Współautorzy Mieszkaniec, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
58 250 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
W rejonie skrzyżowania ulic Afrykańskiej, Bora-Komorowskie, Egipskiej proponujemy zasadzenie zieleni: wysokich krzewów i roślin zimozielonych oraz uporządkowanie trawnika.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie ul. Afrykańskiej z ul. Egipską oraz południowa strona ul. Bora-Komorowskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W rejonie skrzyżowania ulic Afrykańskiej, Bora-Komorowskie, Egipskiej proponujemy zasadzenie zieleni: wysokich krzewów i roślin zimozielonych oraz uporządkowanie trawnika.
Opis projektu
ZIELEŃ
Zasadzenie w wybranych miejscach wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego wysokich krzewów (do 2-3 m wysokości), które stanowiłyby barierę izolacyjną pomiędzy ulicą a terenem zielonym. Sugerujemy posadzenie krzewów z gatunku Dereń Biały, co ok. 2 m, w podwójnym szpalerze (podwójny rząd), przemiennie z innymi wysokimi krzewami np. jaśminowcem lub pęcherznicą kalinolistną.
Przy samym chodniku proponujemy nasadzenia roślin suszo- i mrozoodpornych w 4 rabatach o
wymiarach ok. 4 x 6 m, obramowanych kamieniem polnym ciosanym, wtopionym płasko w grunt.
Kamień będzie wyznaczał granice nasadzeń i trawy. Będzie stanowił granicę także dla pojazdów, które niestety często jeżdżą po tym terenie. Na rabatach chętnie widzielibyśmy ozdobne trawy (średniej wysokości), tawułę, trzmielinę czy żurawkę.
Koło włazów do studzienek proponujemy posadzenie bluszczu.
W okolicy przystanku autobusowego, wokół proponowanego chodnika proponujemy wyrównanie
terenu i wysianie trawnika oraz posadzenie kilku wysokich krzewów ozdobnych na trawniku przy parkingu (jak pokazano na planie).
W celu urozmaicenia zieleni i jej uzupełnienia chcielibyśmy dosadzić 5 świerków – w miejscach niezadrzewionych, wskazanych na mapce.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Zasadzenie wysokich krzewów stworzy naturalną barierę izolującą od zanieczyszczeń i hałasu. Drobne rośliny zimozielone oraz uzupełnienie trawnika poprawią estetykę okolicy i będą zwieńczeniem trwających przez ostatnie kilka lat prac związanych z budową chodnika i zagospodarowaniem południowej strony ul. Bora-Komorowskiego.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Posadzenie krzewów wysokich oraz bluszczy (pnaczy) nie przelicza się w mb. Właściwe jest wycenienie w oparciu o m2. Czyli proponowana powierzchnia to 230 m2 x 65zł = 14 950,00 zł
- Założenie rabat bylinowych – 96m2 x 150 zł = 14 400,00 zł
- założenie trawnika – 800 m2 x 8 zł = 6 400,00 zł
- sadzenie drzew o obwodzie 18-20 cm = 5szt x 1500,00 zł = 7 500,00 zł
- projekt – 15 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
58 250,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Część zadania dotycząca budowy chodnika oraz oświetlenia zostaje zweryfikowane negatywnie w związku z kolizja zadania inwestycyjnego ZDM. Pozytywna weryfikacja w zakresie nasadzenia zieleni.

Zieleń miejska poprawia retencje wód opadowych, zmniejsza efekt miejskiej wyspy ciepła, zmniejsza poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Poprawia samopoczucie mieszkańców.

Modyfikacje

21.01.2020 21:58
Autor projektu
24.06.2020 08:55
Zarząd Dróg Miejskich
24.06.2020 08:56
Zarząd Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Popieram pomysł. Obecne rozwiązanie, gdzie chodnik przebiega przez środek przystanku autobusowego, jest nie tylko niewygodne dla przechodniów i wysiadających/wsiadających pasażerów ale także niebezpieczne.
  Mieszkaniec14395  23.04.2020 22:31
 • Codziennie chodząc z dziećmi do przedszkola korzystamy z przedeptu. Ludzie wysiadający z autobusu wielokrotnie wpadali na moje dzieci.

  Bardzo ważne jest doświetlenie skrzyżowania Afrykańskiej z Bora Komorowskiego. W szczególności jest tam niebezpiecznie wieczorem i nocą , kiedy przejście jest ciemne i nie widać na nim pieszych .

  Popieram projekt
  Mieszkaniec14376  23.04.2020 23:57
 • Szanowni Państwo,
  Z uwagi na fakt, że ZDM odmówiło realizacji chodnika postanowiliśmy wycofać pomysł (o ile system na to jeszcze pozwoli).
  Postulowany chodnik "jest (…) w kolizji z planowaną przez Zarząd Dróg Miejskich inwestycją przebudowy skrzyżowania ul. Afrykańskiej, Bora-Komorowskie, Egipską." Wykonanie chodnika [i] oświetlenia naruszyłoby gwarancję dla inwestycji której przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku." Do pomysłu powrócimy po zakończeniu remontu skrzyżowania. Zależy nam, by kompleksowo potraktować ten teren - wytyczyć chodnik i zaaranżować zieleń. Dziękujemy za poparcie pomysłu, Autorzy
  Magdalena Browarska-Popiołek  26.08.2020 17:14 Autor projektu
 • Krzewy listne od hałasu, spalin nie chronią przez cały rok. Na Ochocie w podobnej sytuacji posadzono specjalnie sprowadzone z Holandii cisy (żywopłot). Może im trochę zostało a może rodzimy cis pomoże?
  Mieszkaniec3175  15.09.2020 11:23
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany