Antysmogowy Mural

819
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Joanna Tylka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
63 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1206 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest stworzenie „antysmogowego” muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 387.
Projekt ma na celu wpisanie szkoły w wolską tkankę miejską, przy wykorzystaniu innowacyjnego sposobu na walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie walki ze smogiem. Realizacja projektu może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na integrację społeczności lokalnej.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.11.2021 14:28

W ramach projektu, na ścianie Szkoły Podstawowej nr 387 powstał mural antysmogowy, wykonany za pomocą farb fotokatalitycznych oczyszczających powietrze. Mural przedstawia las oraz dzieci, które sadzą nowe drzewo.
fot. https://www.facebook.com/nietak.eu. Film pokazujący, jak powstawał mural można obejrzeć tutaj: https://fb.watch/7-18VvCP1e/.

Przebieg prac:

Marzec 2021

• Złożenie zapytania ofertowego na realizację części projektu obejmującej  warsztaty plastyczne ze sztuki ulicznej „street art” wraz z konkursem, wykonanie projektu muralu antysmogowego, namalowanie muralu na ścianie szkoły oraz pokrycie go warstwą antygraffiti.

Kwiecień 2021

• Otwarcie ofert nastąpiło 28 kwietnia 2021. Weryfikacja ofert  na realizację projektu i wybór najkorzystniejszej oferty.

Maj - Czerwiec 2021

• Podpisanie umowy z wykonawcą. 14 maja 2021.

• Przeprowadzenie warsztatów plastycznych oraz konkursu, wyłonienie zwycięskiej pracy, która  posłuży za inspirację do stworzenia wzoru muralu.  17 maja – 14 czerwca 2021.

• Stworzenie wzoru muralu przez artystę.

Lipiec 2021

• Wykonanie muralu, malowanie na ścianie szkoły oraz pokrycie go warstwą antygraffiti do 30 lipca 2021.

Sierpień 2021

• Złożenie zapytania ofertowego na realizację części projektu obejmującej organizację pikniku sąsiedzkiego wraz z odsłonięciem muralu.

Wrzesień 2021

• Podpisanie umowy z wykonawcą pikniku.

• Promocja wydarzenia  wraz proekologiczną kampanią informacyjno-edukacyjną dot. zanieczyszczenia powietrza od nowego roku szkolnego..

• Organizacja pikniku sąsiedzkiego z gośćmi i poczęstunkiem wraz z odsłonięciem muralu w dniu 27 września 2021, Święto Szkoły Nr 387. Kontynuowano proekologiczną kampanię informacyjno-edukacyjną dot. zanieczyszczenia powietrza w trakcie pikniku sąsiedzkiego.

Projekt został zrealizowany w pełnym zakresie oraz zakończony.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 387 ul. Kasprzaka 1/3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
frontowa elewacja budynku Szkoły Podstawowej nr 387
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie „antysmogowego” muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 387.
Projekt ma na celu wpisanie szkoły w wolską tkankę miejską, przy wykorzystaniu innowacyjnego sposobu na walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie walki ze smogiem. Realizacja projektu może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na integrację społeczności lokalnej.
Opis projektu
Projekt muralu antysmogowego o powierzchni ok. 100m2 obejmuje powstanie muralu na frontowej ścianie szkoły Podstawowej nr 387 przy ul. Kasprzaka 1/3 przekształconej z Gimnazjum nr. 46 w miejscu napisu „Gimnazjum nr 46” uwzględniającego pracę laureata szkolnego konkursu „nasz mural” lub zawierającego pracę laureata konkursu.
Powstanie muralu, charakterystycznego elementu dla Woli, ma na celu wpisanie budynku Szkoły w tkankę miejską. Mural poza poprawą estetyki przestrzeni publicznej dzielnicy będzie miał właściwości antysmogowe. Polska, a co za tym idzie Warszawa są czerwoną plama na mapach mówiących o jakości powietrza. Lokalizacja szkoły SP 387 przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych na Woli wraz z analizą pomiarów z czujnika smogu znajdującego się w okolicy, przyczyniła się do powstania projektu wykonania muralu przy użyciu specjalnych farb, dzięki którym obraz wchłania niektóre części składowe smogu.
Powstanie muralu ma na celu wzmocnienie świadomości mieszkańców dotyczącej ochrony środowiska poprzez akcję informacyjną o projekcie, podniesienie poziomu aktywności członków społeczności lokalnej poprzez udział w jego realizacji, wzrost integracji uczniów, mieszkańców, rozwinięcie więzi sąsiedzkich wśród mieszkańców.
W ramach projektu przewidziano także organizację Pikniku sąsiedzkiego, w którym udział będą brali członkowie społeczności lokalnej: dzieci szkolne, dzieci z okolicznych osiedli, dorośli oraz seniorzy. W jego czasie odsłonięty zostanie końcowy efekt pracy nad muralem.
Zaleca się pokrycie powierzchni muralu powłoką antygraffiti w celu zabezpieczenia malowidła przed wandalizmem.
Koncepcja projektu obejmuje:
1. Konkursu dla uczniów szkoły dot. projektu muralu mający na celu wyłonienie laureata/laureatów.
2. Przeprowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży z miejskim artystą na temat „street artu oraz problemów ze smogiem
3. Kampanii informacyjnej skierowanej do mieszkańców o tworzeniu muralu i jego właściwościach
4. Opracowanie projektu muralu uwzględniającego pracę konkursową i wykonanie przez profesjonalną firmę
5. Naniesienie projektu na ścianę budynku przez wyspecjalizowaną firmę z uwzględnieniem udziału dzieci (laureatów konkursu) w pracach do wysokości 1m
6. Organizację pikniku dla mieszkańców połączonego z odsłonięciem muralu i kampanię informacyjną o działaniu anty smogowym muralu
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecny napis „Gimnazjum nr 46” nie jest już aktualny i nie poprawia odbioru szkoły SP nr 387 wśród okolicznych mieszkańców.
Mural antysmogowy będzie upiększał okolicę i pozytywnie wpływał na jej wizerunek, jednocześnie zapewniając mieszkańcom czystsze powietrze. Budynek znajduję się w bezpośredniej bliskości basenu miejskiego i przedszkola jest więc codziennie mijany przez rodziców i dzieci nie tylko uczęszczających do szkoły SP 387 ale również do pozostałych placówek oświatowych i rekreacyjnych.
Mural ma być symbolem odpowiedzialnego myślenia o kształtowaniu przestrzeni miejskiej i ma promować innowacyjne metody walki ze smogiem. Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą aktywne przez najbliższe lata, wyciągając w tym czasie z powietrza zanieczyszczenia równe pracy kilkudziesięciu drzew.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Konkurs mający na celu wyłonić zwycięską pracę, która posłuży później za inspirację dla muralu - 4.000 zł
2. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży na temat "street artu" - 4.000 zł
3. Projekt muralu - 7.000 zł
4. Malowanie muralu farbami antysmogowymi na ścianie (koszty zawierają przygotowanie ściany, umycie, zagruntowania, rusztowania itp.). - 28.000 zł.
5.Pokrycie warstwą antygraffiti - 2.500 zł
6. Kampania Informacyjna - 6.000 zł
7. Piknik dla mieszkańców - 12.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
63 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

20.01.2020 21:12
Autor projektu
20.01.2020 21:42
Autor projektu
20.01.2020 21:53
Autor projektu
26.05.2020 14:36
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Wola
26.05.2020 14:37
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jakie jest konkretne antysmogowe działanie tych farb? Jakie substancje pochłaniają i w jakiej ilości?
  Wydaje się, że to mit.
  Mural tak, twierdzenie, że zwalcza smog - nie.
  Nie wprowadzajmy mieszkańców, uczniów, rodziców w błąd.
  Mieszkaniec13214  20.08.2020 22:59
  • Dziękuję za pytania i uwagi.
   Cel projektu, z uwagi na lokalizację, to przede wszystkim walor edukacyjny, zwiększenia świadomości mieszkańców okolicy, w tym tych najmłodszych wyrażony w sposób najlepiej reprezentujący dzielnicę Wola czyli poprzez mural. To głos dzieci, wsparty przez dorosłych mówiący stop smogowi.
   Dodatkowym elementem jest wykorzystanie przy realizacji specjalistycznej farby mającej w składzie dwutlenek tytanu, który zgodnie z informacją od producenta skutecznie usuwa bakterie i grzyby, a także wiąże na powierzchni tlenki azotu i siarki, amoniak, ozon i tlenek węgla. Potem związki te spłukuje deszcz. Farba usuwa nieprzyjemne zapachy oraz obniża temperaturę pomalowanej powierzchni, co zmniejsza koszty chłodzenia budynku nawet do 29 proc. Działanie antysmogowe jest możliwe, dzięki składnikom farby. Nanokryształki tlenku tytanu przy czynnym udziale tlenu, wilgoci oraz promieniowania UV zmieniają zanieczyszczenia w dwutlenek węgla i wodę, które nie są groźne dla człowieka. Cały proces wykorzystuje reakcję fotokatalityczną, dzięki czemu duża powierzchnia pomalowana farbą, wystawiona na działanie promieniowania UV zaczyna oczyszczać powietrze w okolicy. Oprócz zanieczyszczeń, które dzięki farbie eliminowane są z powietrza, blokowany jest też rozwój bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Niwelowany jest także przykry zapach nimi wywołany. Do tego farba wykonana jest z ekologicznych składników. Nie zawiera rozpuszczalników, formaldehydów i lotnych związków organicznych (VOC).

   Murale, przy użyciu takiej farby, powstały m.in. w Poznaniu, Rzymie oraz w Warszawie (Ursynów).
   https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2020-09-01/kazimierz-deyna-ma-mural-na-warszawskim-ursynowie/

   Podobna technologia wykorzystująca fotokatalizę została zastosowana w „betonie pochłaniającym smog” przy rondzie Daszyńskiego przy uczestnictwie naukowców z Politechniki Warszawskiej.

   Metoda ta ze względu na innowacyjność rodzi wiele pytań, na które odpowiedzi pewnie dopiero się pojawią w przyszłości, badania laboratoryjne i testy prowadzone są zarówno w Polsce jaki i w innych krajach. Może kiedyś jeden z uczniów SP387 odpowie na te wszystkie pytania!

   Mural nie wyeliminuje całkowicie smogu ale poprzez działania edukacyjne, społeczne, wizualne oraz nawet przy minimalnym działaniu niwelującym zanieczyszczenia będzie głosem w kierunku lepszego powietrza a chyba o to chodzi!
   https://radiokolor.pl/wiadomosci/n/7007/na-woli-moze-powstac-antysmogowy-mural-pierwszy-w-stolicy
   Dzieci będą wdzięczne za wsparcie i głosy na tą wspólną inicjatywę!
   Marka referencyjna lub równoważna:
   https://knoxout.eu/wp-content/uploads/2020/07/IPSInternational-Photocatalyst-Standards-Testing-Centre.pdf
   https://knoxout.eu/informacje/
   https://www.edilcol.com/en/prodotti/pf-10-2/
   https://www.edilcol.com/wp-content/uploads/2017/04/TDS-PF-10-EN.pdf
   Joanna Tylka  26.08.2020 15:07 Autor projektu
 • Czy ta szkoła nie ma bardziej praktycznych potrzeb? Na przykład nowe pomoce naukowe, nowe przyrządy do ćwiczeń itp. Brakuje tam tylko muralu? To chyba jakiś żart.
  Mieszkaniec23114  05.09.2020 22:41
  • Szkoła ma wiele potrzeb i dlatego zachęcamy do głosowania również na nasz drugi projekt nr 930: Netykieta - warsztaty komputerowe dla dzieci i młodzieży oraz modernizacja pracowni komputerowej przy Szkole Podstawowej nr 387.
   Joanna Tylka  07.09.2020 00:53 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany