Czyste jezioro i stawy w Parku Skaryszewskim

792
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
550 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 4580 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Walka o czystość środowiska i pięknego krajobrazu poprzez oczyszczenie zbiorników wodnych w Parku Skaryszewskim za pomocą biologicznych środków czyszczących (wyselekcjonowanych szczepów bakterii) poprawiających ekosystem i estetykę wody. Tak aby woda była przejrzysta niczym u górskiego źródła.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.06.2022 14:55

Dotychczas opracowano plan remediacji biologicznej zbiorników wodnych w Parku Skaryszewskim, przeprowadzono pomiary ilości osadów oraz przejrzystości wody, jak również wykonano pozostałe badania wody mające określić jej parametry, 19-20 maja br. wykonano pierwszą aplikację środków biologicznych wraz z napowietrzaniem wody w Stawie na Kosku i w Stawie Kaczym - zabieg ma na celu doprowadzenie do stopniowego zmniejszenia ilości nagromadzonych w czaszy zbiornika osadów biologicznych oraz do zwiększenia ilości tlenu dostępnego dla organizmów żyjących w stawie. Rozzpoczęcie zabiegów remediacyjnych na Jeziorze Kamionkowski wykonawca planuje na 20.06., zabiegi potrwają ok. 3 – zależnie od pogody.

W dalszej kolejności wykonana zostanie na stawach i Jeziorze druga aplikacja środków biologicznych wraz z napowietrzaniem w terminie sierpień/wrzesień br. oraz przeprowadzone zostaną badania ichtiofauny. W 2023 roku przewidywane są badania kontrolne w celu zweryfikowania efektów wcześniejszych zabiegów jak również zostanie wykonana trzecia aplikacja środków biologicznych – działania te będą finansowane ze środków ZZW.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Skaryszewski, dz. nr ew 4/3, ob. 3-01-02
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Walka o czystość środowiska i pięknego krajobrazu poprzez oczyszczenie zbiorników wodnych w Parku Skaryszewskim za pomocą biologicznych środków czyszczących (wyselekcjonowanych szczepów bakterii) poprawiających ekosystem i estetykę wody. Tak aby woda była przejrzysta niczym u górskiego źródła.
Opis projektu
Przeprowadzenie zabiegów czyszczących zbiorniki wodne w Parku Skaryszewskim, za pomocą biologicznych środków czyszczących (wyselekcjonowanych szczepów bakterii). Oczyszczone powinno zostać jezioro Kamionkowskie jak i Staw Kaczy oraz Staw na Kosku. Biologiczne środki czyszczące zbiorniki wodne są odkryciem XXI wieku i korzystnie wpływają na stan wód w zbiornikach wodnych. Ich aplikacja jest łatwa i nie wymaga specjalnych środków bezpieczeństwa, a niesamowite efekty widać już po kilku tygodniach. Tego typu działania są w pełni biologiczne i ekologiczne. Warszawa jako jedna ze stolic europejskich powinna dbać o prestiżowy charakter Parku Skaryszewskiego.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Przez lata woda w zbiornikach wodnych w Parku Skaryszewskim uległa znacznemu pogorszeniu. Standardowe zabiegi czyszczące są skomplikowane i uciążliwe, a standardowy budżet miasta nie przewiduje takiego zabiegu. Oczyszczenie zbiorników wodnych znacznie wpłynie pozytywnie na estetykę parku jak i na jego ekosystem.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt redegradacji
1. Jezioro Kamionkowskie - 300 000,00
2. Stawy Kacze - 120 000,00
3. Staw na Kosku - 90 000,00
4. Staw „papowy” z łącznikami - 40 000,00
Całkowity koszt= 550 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
550 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

29.01.2020 10:37
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe
23.06.2020 08:11
Zarząd Zieleni
23.06.2020 15:31
Zarząd Zieleni
27.07.2021 14:33
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Na razie na stawach płycizna i pełno glonów. Zobaczymy co przyniosą dalsze działania. Kwota 550 000.
    Mieszkaniec32680  01.07.2022 10:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany