Psi wybieg na Targówku

799
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
133 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • Zwierzęta
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1175 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Wygospodarowanie terenu w celu stworzenia wygrodzonego wybiegu dla psów. Teren byłby ogrodzony pełen zabawek pozwalających w prosty sposób zapewnić odpowiednią ilość ruchu czworonogom.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.03.2022 09:36

W Parku Wiecha zakończono instalację urządzeń do zabawy dla psów. Teren wybiegu dla psów jest ogrodzony i wyposażony w przyrządy zachęcające czworonogi do zabawy. Na powierzchni ok. 1200 m2 wykonaliśmy dwie strefy dla psów oddzielone śluzą, ogrodzenie panelowe ok. 1,7 m wysokości. Mniejszy teren o pow. ok. 345 m2 przeznaczony jest do swobodnego wybiegu dla psów, zaś na większym o pow. ok. 810 m2 zlokalizowaliśmy tor przeszkód, składający się ze: stołu platformy, tuby, pierścieni, slalomu, równoważni, drążka do przeskakiwania, kładki. W strefach dla psów znajduja się również ławki, toalety dla psów i kosze. W porze nocnej teren oświetlają dwie latarnie solarno-hybrydowe.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Targówek

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im. Stefana Wiecheckiego / Przy ul Prałatowskiej 2 i 4
Działka nr 29 obręb ewidencyjny 4-10-09
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wygospodarowanie terenu w celu stworzenia wygrodzonego wybiegu dla psów. Teren byłby ogrodzony pełen zabawek pozwalających w prosty sposób zapewnić odpowiednią ilość ruchu czworonogom.
Opis projektu
Projekt zakłada wygospodarowanie w parku im. Stefana Wiecheckiego przy ulicy Prałatowskiej terenu w celu stworzenia wygrodzonego wybiegu dla psów. W całej dzielnicy występują niedobory miejsc w których mieszkańcy mogliby bezpiecznie spędzać czas ze swoimi czworonogami
Projekt zakłada wygospodarowanie wewnątrz wygrodzonego terenu miejsca do swobodnego wybiegania psów wzdłuż całego terenu oraz usytuowanie kilku zabawek wykonanych z drewna (bądź imitujących drewno), w stonowanych kolorach.Projekt zakłada również dwa wejścia/wyjścia ze śluzami, dwie parkowe latarnie LED hybrydowe solarne, dwa kosze na psie odchody wraz z dyspenserami oraz tablice informacyjną wraz z regulaminem.

Teren dostępny byłby całodobowo dla wszystkich chętnych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W dzielnicy Targówek mieszkają setki psów natomiast w okolicy nie ma przestrzeni, poświęconej tym zwierzakom. Psi wybieg zapewniłby im bezpieczne miejsce do zabawy i treningów - z dala od ruchliwej ulicy. Wyznaczenie specjalnego miejsca do wyprowadzania czworonogów spowoduje że mniejsza ilość psów będzie wyprowadza w okolicy bloków mieszkalnych a ich właściciele będą mieli okazje do spotkań i wymiany doświadczeń. A także przyczyni się do zmniejszenia się ilości psów wyprowadzanych samopas po parku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt wykonania dokumentacji projektowej ok. 10 000zł
Koszt realizacji ogrodzenie, urządzenia, latarnie hybrydowe solarne 2 szt., kosze 2 szt. ok. 120 000zł
Tablica z regulaminem i oznakowaniem zgodnie z wytycznymi CKS 2 x ok. 1 500zł
Koszt ogółem 133 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
133 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.06.2020 10:30
Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (10)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Psi wybieg jest potrzebny ale lokalizacja jest kompletnie nietrafiona !
  Zabytkowy Park Wiecha to nie jest miejsce na psi wybieg !
  Park jest miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi i seniorów. Wielogodzinne ( całodobowe !) ujadanie psiej ferajny nie kojarzy się ze spokojem i wypoczynkiem wśród parkowej zieleni.
  Zaraz obok znajduje się Teatr Rampa gdzie będą się odbywać wydarzenia kulturalne !
  Ponadto ten objekt będzie usytuowany zbyt blisko mieszkań prywatnych. Mieszkańcy mają prawo do ciszy i wypoczynku !
  Obiekt jest potrzebny ale Park Wiecha to zdecydowanie zły pomysł ! Powinien być przeniesiony. Jest wiele miejsc w okolicy !
  Mieszkaniec24587  12.11.2020 19:20
  • Lokalizacja w tym miejscu jest nieprzypadkowa. Od dawna jest to miejsce w którym zbierają się osoby wyprowadzające swoje psy. One i tak tam są i od lat to nikomu nie przeszkadza. Po powstaniu wybiegu będzie to o tyle bezpieczniejsze że psy będą zamknięte za ogrodzeniem i nie będzie możliwości aby zaczepiały postronnych ludzi. Rzeczywiście takie miejsce może przyciągnąć większą ilość właścicieli z psami ale na pewno nie będą one ujadać całą dobę. Szczególnie że teraz mimo zbierania się tam sporej ilości psów ujadania niema. Z mojego doświadczenia wiem, że osoby wyprowadzające psy do takich wybiegów udają się głownie w godzinach popołudniowych, bo rano i wieczorem nikomu się nie chce.
   Mieszkaniec  18.12.2020 08:55 Autor projektu
 • Specyfikacja projektu jest nieprawdziwa. Projekt nie powinien być wogóle poddany ocenie w tej lokalizacji.
  1. Park jest z założenia miejscem odpoczynku dla WSZYSTKICH mieszkańców. Projekt zawęża tą grupę TYLKO do posiadaczy psów.
  2. Wśród skutków oddziaływania na otoczenie tego typu lokalizacji autor nie wymienia
  - zwiększony hałas
  - uciążliwy zapach
  - zwiększony ruch i zatłoczenie właścicieli psów w drodze z i do wybiegu.
  - i najważniejsze: PRZEWIDYWANY SPADEK WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI w sąsiedztwie tego typu uciążliwej instalacji.
  Właściciele psów z całej kilkudziesięciotysięcznej dzielnicy skomasują się na niewielkiej przestrzeni.
  Brak opinii mieszkańców sąsiadujących nieruchomości i ich zgody na rzeczywiste skutki oddziaływania obieku (nieuwzględzione w specyfikacji)
  Mieszkaniec24587  18.12.2020 10:14
  • Mam wrażenie że nie do końca zrozumiał Pan/ Pani założenie preojektu.

   Park jest miejscem dla wszystkich mieszkańców i taki pozostanie. Wydzielona strefa zajmie tylko kawałek parku i odizoluje właścicieli z psami od spacerujących mieszkańców. Jedna i druga grupa będzie mogła swobodnie korzystać z parku.

   - hałasu zwiększonego nie będzie, latem hałasują bawiące się dzieci i ludzie podczas pikników, Kilka dodatkowych psów nie zwiększy poziomu hałasu.
   - wszystkie tego typu wybiegi są czyste bo właściciele psów pilnują się nawzajem
   - o zatłoczeniu parku nie będę się wypowiadał bo argument dziwny a Park jest dla wszystkich.
   - cena nieruchomości najczęściej wzrasta z powodu bliskiego usytuowania tego typu elementów małej infrastruktury
   - A co do opinii mieszkańców to pod projektem konieczne było zebranie podpisów mieszkańców i podpisali się pod tym mieszkańcy okolicznych nieruchomości.
   Proszę się nie przejmować wystarczy pójść w okolice takich wybiegów i zobaczyć że nie przynoszą one szkód a wręcz same korzyści.
   Mieszkaniec  31.12.2020 13:56 Autor projektu
 • Jeżeli ogrodzi Pan trawnik i wybuduje tam obiekt tylko dla określonej grupy to trawnik przestaje być ogólnodostępny.

  Korzystniejsze dla mieszkańców jest posiadanie terenu, gdzie można bawić się z dzieckiem np. grać w piłkę lub puszczać latawce. Z drugiej strony wyprowadzać psy.

  Tego typu uciążliwe obiekty powinny być lokalizowane w pewnej odległości od budynków mieszkalnych.
  Jeżeli powstają w innych lokalizacjach są oprotestowywane przez mieszkańców i stają się źródłem konfliktów.

  Wybieg dla psów na osiedlu Podgrodzie na Bródnie znajduje się przy trasie Toruńskiej z dala od bloków.
  Planowany wybieg w Parku Powstańców Warszawy spodkał się z negatywną oceną i nie powstanie. Cytuję:
  "Negatywna opinia MKWZ – ogrodzenie dużego terenu powoduje niekorzystny wizualnie podział przestrzeni parku i wykluczenie tej przestrzeni z użytkowania."

  Powstanie tej inwestycji spowoduje zwiększony ruch w okolicy. Ten wybieg dla psów będą odwiedzać właściciele czworonogów z całej dzielnicy i nie tylko. Właśnie z tego powodu, że w innych miejscach są oprotestowywane i nie powstają.
  Spowoduje to ZMNIEJSZENIE OGÓLNODOSTĘPNYCH MIEJSC PARKINGOWYCH. Zaparkowanie w piątkowe lub sobotnie popołudnie będzie graniczyło z cudem.
  Dla osób mieszkających dalej (autor pomysłu) takie rozwiązanie wydaje się idealne jednak dla bezpośrednich mieszkańców to będzie horror.

  Myślę, że grupa właścicieli psów mieszkający w bliskim sąsiedztwie, która poparła pomysł powstania wybiegu dla psów w Parku Wiecha ( sam początkowo byłem zwolennikiem) jeżeli rozważy wady i zalety tego rozwiązania mogże zmienić zdanie.

  Dobrze, że ta dyskusja się toczy. Chciałbym aby przeniosła się do Urzędu Dzielnicy !
  Dzięki niej mieszkańcy mogą wyrobić sobie swoje zdanie i poznać wszystkie pozytywne jak również negatywne strony projektu.
  I na koniec zamiast dzielić i zabierać wspólną przestrzeń, ingerować w miejscowy plan zagospodarowania i burzyć założenia urbanistyczne Parku Wiecha i co najgorsze wzbudzać konflikty i protesty mieszkańców należy po prostu zmienić lokalizację.

  Taka lokalizacja znajduje się w bliskim sąsiedztwie
  Mieszkaniec24587  01.01.2021 09:48
 • Mieszkam przy parku Wiecha /skwerze/ i korzystam z niego kilka razy dziennie chodząc z psem na spacery. Mam wrażenie, że argumenty na "nie" są pisane bez wiedzy co się dzieje na komentowanym terenie. Oczywiście jak najbardziej jestem za inwestycją, która da poczucie bezpieczeństwa i dzieciom i osobom starszym i właścicielom psiaków. Dzisiaj wygląda to tak że psy w większości są puszczane przez właścicieli luzem pomimo regulaminu, próśb na dopiero co zamieszczonych tablicach /których już prawie nie ma bo zostały zniszczone/ i biegają między spacerującymi ludźmi stwarzając zagrożenie bardzo różne - od przewrócenia/przestraszenia dziecka, osoby starszej po zaczepianie psów chodzących na smyczy. Często mają miejsce sytuacje konfliktowe między użytkownikami parku i można przepychać się na argumenty, każdy w swoją stronę będzie je miał ale tu chodzi zwyczajnie o bezpieczeństwo WSZYSTKICH korzystających z parku. Nieprzyjemny zapach? jaki? od psów za ogrodzeniem? a czym się różnią od tych biegających luzem? nieprzyjemny zapach to generują wszechobecne w parku studzienki i to taki, że trzeba czasem uciekać w drugą część parku. Człowiek udomowił psy i jest za nie odpowiedzialny i tak samo należy im się miejsce wśród nas. Jak czytam argument, że takie inwestycje powinny być na obrzeżach miasta, daleko od miejsca zamieszkania bo jedyne co może robić taki wybieg to tylko przeszkadzać to jeży mi się włos na głowie i choć nie jestem obiektywna bo mam psa to napiszę tak - z jednej i z drugiej strony mieszkania mam pod oknami dwa place zabaw - ciągły pisk, krzyk dzieci do godzin popołudniowych a wieczorem "bawi się" młodzież - rozumiem że to dzieci ale może rodzicom zaproponować plac zabaw dla pociech gdzieś z dala od bloków mieszkalnych aby innym nie przeszkadzały np w odpoczynku po pracy? i to są tego rodzaju argumenty - jesteśmy wspólnotą i powinniśmy szukać kompromisów dobrych dla większości. Odnośnie wydarzeń kulturalnych w teatrze Rampa uważam, że jeśli do tej pory nie zostały zakupione armaty by wystrzelać całe gromady gołębi dokarmianych codziennie prawie pod samymi schodami prowadzącymi do głównego wejścia budynku a tym samym które tak pięknie ozdabiają swoimi odchodami plac, to myślę, że kultura nie ucierpi z powodu biegających piesków za ogrodzeniem. Dziwią mnie też argumenty przeciwko tej inwestycji a nie wyczytałam, że bulwersujące jest przede wszystkim systematyczne dewastowanie parku przez ludzi /wyrywane ławki, przewracane betonowe kosze, rozbijane lampy oświetleniowe, niszczone fontanny/ - tego nie robią zwierzęta.
  Mieszkanka24891  06.01.2021 14:27
 • Wydaje mi się, że jest Pani właśnie obiektywna. Dostrzega Pani problem biegających luzem psów pomimo możliwego zagrożenia, próżb i zakazów na tabliczkach. Część ludzi po prostu ma wrodzony lęk przed psami i nie jest to takie rzadkie.

  Ja uważam, że można sprawić aby nasze życie było lepsze i otoczenie lepiej zaplanowane.
  Nie ma powodu aby plac zabaw był pod blokiem. Ten przed blokiem Prałatowska 6 na pewno daje się we znaki. Powinien być przeniesiony w nowe miejsce.
  Młodzież to jest jakiś horror ! Wszyscy mają ten problem w głębokiej... Policja Straż Miejsja i przede wszystkim niestety mieszkańcy. Dzwoniłem do Urzędu i co usłyszałem ? znają problem ale ale nic nie da się zrobić. Kamery ?! tak ale nie ma kto oglądać..Policja ?! nic nie da się zrobić itd itp. Myślę, że powinniśmy jako mieszkańcy się zorganizować w tej kwestii.
  Co do wybiegu to powinien być wybudowany kawałek dalej. Między stacją metra Targ. Mieszk. i ogródkami działkowymi. Lepszy dojazd, parking bloki w oddaleniu
  Mieszkaniec24587  07.01.2021 05:26
 • Komentarz piszę poniewczasie.... Wybieg dla psów stał się faktem i niestety potwierdzają się przewidywania osób sceptycznych wobec tej inwestycji.
  1. Hałas. Ujadanie psów, które jest szczególnie uciążliwe wieczorami i w nocy. Nie wiem na czym to polega, ale dopóki nie było tego wybiegu, to psy nie zachowywały się tak głośno, mimo że wieczorami właściciele ze swymi pupilami również gromadzili się w tym miejscu...
  2. Był ogólnodostępny trawnik - miejsce rekreacji dla wszystkich. Teraz jego część została wygrodzona i przeznaczona dla określonej grupy, a sposób tego wygrodznia dewastuje przestrzeń. Np. zostało przegrodzone wydeptane przez ludzi dojście do siłowni plenerowej od strony parku Wiecha. Teraz trzeba iść albo na około, albo przez środek tego "spacerniaka".
  3. Była trawa, a po niecałych 2 miesiącach funkcjonowania wybiegu jest klepisko. W czasie suszy będzie się kurzyło, podczas deszczowej aury będzie błoto... i wtedy "pies z kulawą nogą" nie przyjdzie w to miejsce.

  Ogólnie nie chodzi o to, żeby taki wybieg w ogóle nie powstał. Jednak ta lokalizacja, delikatnie mówiąc, jest nie do końca przemyślana. Przyłączam się do opinii osoby piszącej powyżej, że o wiele mniej kontrowersyjnym miejscem byłby plac za parkingiem stacji metra. A że niektórzy musieliby odbyć nieco dłuższy spacer do tego miejsca... no cóż.. za to inni mieli by bliżej ;)
  Mieszkanka28774  27.10.2021 18:09
  • Zgadzam się z powyższą opiną.
   Żadna zieleń nie wytrzyma
   "podlewania" przez dziesiątki psów 24/ h przez 7 dni w tygodniu.
   Przykłady podobnych przybytków np. wybieg obok Arsenału przy Ogrodzie Krasińskich wskazują, że w szybkim tempie zamieni się w błotnisty, smutny ugór, pozbawiony zieleni.
   Psiarze już teraz wybierają miejsa obok wybiegu np. w miejscu kina plenerowego. Efekt albo ogrodzony błotnosty spacerniak albo biegające obok psy.
   Hałas jest oczywiście większy bo ściśnięte psy na ogrodzonym terenie są agresywne. Właściciele tych mniejszych przenoszą się poza wybieg. Bloki na Prałatowskiej są ustawione w łuk. Wybieg jest usytuowany zbyt blisko. Hałas ujadania psów rezonuje, zwiększając swoją intensywność. Niestety wieczorami albo wcześnie rano trzeba zamykać okna co pomaga w znikomym stopniu.
   O grodzeniu wspólnej przestrzeni, ofercie dla większych dzieci, młodzieży i seniorów, komforcie osób korzystających z siłowni plenerowej "otoczonej" przez wybieg, dewastacji krajobrazu przez grodzienie już nie wspomnę
   Mieszkaniec24587  28.10.2021 07:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany