Wodny Plac Zabaw w Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie placów zabaw w Parku Żeromskiego, Promenada oraz Morskie Oko w urządzenia do wodnej zabawy.

1086
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Dominika Rybarczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 200 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • rekreacja na powietrzu
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada budowę wodnego placu Zabaw na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie w urządzenia do wodnej zabawy trzech parków: Parku Żeromskiego, Parku Promenada oraz Parku Morskie Oko.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawska Strefa Rodziny, ul. Rybaki 8 oraz Park Pole Mokotowskie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
dokładne umiejscowienie inwestycji do ustalenia z organami zarządzającymi wskazanymi terenami
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę wodnego placu Zabaw na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie w urządzenia do wodnej zabawy trzech parków: Parku Żeromskiego, Parku Promenada oraz Parku Morskie Oko.
Opis projektu
Na terenie Parku Pole Mokotowskie zrealizowany zostanie Wodny Plac Zabaw, który będzie zgodny z koncepcją rewitalizacji Parku pole Mokotowskie w ramach projektu unijnego.
Koncepcja zagospodarowania placu zabaw zakłada aranżację tematycznego placu zabaw w nawiązaniu do krajobrazu doliny rzecznej. Strefa zabaw z wodą zlokalizowana jest w sąsiedztwie jeziora. Elementem charakterystycznym projektowanego zagospodarowania terenu jest piaszczysta „Wyspa odkrywców”. Projekt zakłada wyprofilowanie górki o wysokości
nieprzekraczającej 70 cm i nachyleniu do 45°. Na górce umieszczone zostały słupy wodne oraz ręczna pompa – huśtawka. Aby ze słupów tryskała woda, konieczne jest wykonanie fizycznej pracy, co dla dzieci stanowi nie tylko atrakcję, ale posiada walor edukacyjny. W strefie tej zaprojektowane zostały również niewielkie niecki wypełnione wodą i kanały, umożliwiające zabawy w wodzie i brodzenie. Miejscami przy wodzie przewidziane zostało ustawienie kamieni / głazów. Zieleń projektowana nawiązuje do roślinności nadbrzeża rzeki, takiej jak zarośla wierzb krzewiastych i „szuwary”. Zaprojektowane zostały skupiny traw ozdobnych oraz wierzby.W sąsiedztwie piaszczystej wyspy zlokalizowana została trawiasta powierzchnia – murawa rekreacyjna, pełniąca funkcję strefy piknikowej. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie będą mogli posiedzieć na trawie, na kocach, poobserwować zabawę na placu. Koncepcja uwzględnia ustawienie w tej strefie dwóch ławek „kłód” z pni drzew z oparciem. Na etapie opracowywania projektu wykonawczego uszczegółowiony zostanie zakres prac jak i poszczególnych elementów placu zabaw.

Oprócz budowy wodnego placu zabaw na Polu Mokotowskim, projekt zakładałby modernizacje poprzez doposażenie 3 placów zabaw w urządzenia do zabawy z wodą, oraz wykonania odpowiedniej nawierzchni dla danych placów zabaw umożliwiającej. Tymi placami byłyby place zabaw w Parku Żeromskiego, w Parku Promenada oraz w parku Morskie Oko. Doposażenie placów zabaw powinno być zgodnie z wytycznymi Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakresie ukształtowania terenu, materiału i koloru nawierzchni, z których wykonane byłby nawierzchnie na placach zabaw. Urządzenia do zabawy z wodą na placach zabaw wymagałyby wykonania pracy fizycznej co stanowiłoby dodatkową atrakcję dla dzieci. W ramach doposażenia powyższych placów zabaw wykonane zostałby również ogrodzenia placów zabaw oraz doposażenie w nowe ławki oraz wykonanie nasadzeń z roślin - krzewów i traw ozdobnych.

Autorka projektu sugeruje wykonanie inwestycji poprzez przetarg na zasadzie "projektuj i buduj", co - przy mądrze określonych kryteriach - pozwoli na wybór optymalnej oferty.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wodne place zabaw funkcjonują już z powodzeniem w wielu polskich miastach (np. Tychy, Płock, Jaworzno, Stalowa Wola, czy Mielec) - czy Warszawa ma być od nich gorsza???
Na dodatek w samym mieście nie mamy zbyt wielu miejsc dedykowanych bezpiecznym kąpielom, do tego bezpłatnych.

Obecnie gromady dzieci chętnie korzystają z rześkich kąpieli w małej fontannie ziemnej w Parku Fontann, czy też sadzawce w centralnym punkcie Pola Mokotowskiego, które nie są do tego przeznaczone (względy sanitarne i epidemiologiczne).

Budowa pięknego, kolorowego wodnego placu zabaw wspaniale uzupełni ofertę tych miejsc i pozwoli małym Warszawiakom na beztroskie, bezpieczne szaleństwo w wodzie.

Realizacja tego projektu pozwoli na wzbogacenie Warszawy w cudowne atrakcje dla jej mieszkańców i na pewno szybko zdobędzie ich serca!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej dla trzech modernizowanych placów zabaw, rocznym utrzymaniem oraz oznaczeniem wszystkich placów zabaw - 4 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 200 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 15:13
Zarząd Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jeśli chodzi o Pola Mokotowskie to bardzo fajny pomysł.
  Za to zaraz przy Parku Fontann w Strefie Rodziny jest wodny plac zabaw, na którym zazwyczaj jest bardzo mało dzieci.
  Aleksandra Młyńczyk  21.01.2020 10:53
  • Dziękuję za komentarz! :)
   Pragnę wyjaśnić, iż wodny plac zabaw, który ja proponuję, jest czymś zupełnie innym od instalacji do zabawy wodą w Strefie Rodziny (zachęcam do obejrzenia przykładowych zdjęć!).
   Jeden obok drugiego mogą się znakomicie uzupełniać, a w nowym obiekcie będzie może pluskać się bez obaw o ewentualne konsekwencje zdrowotne dzieci. ;)
   Dominika Rybarczyk  21.01.2020 14:23 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany