Pas zieleni - pas zieleni - krzewy dla ptaków - łąka antysmogowa - Elsterska

1316
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
61 400 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Dosadzanie krzewów atrakcyjnych dla ptaków w przerwach w żywopłotach (uzupełnienie) , łąka kwietna przez środek zielnika, tzw. "antysmogówka" przez cały zielnik,dwie budki dla ptaków.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
zieleniec na ul.Elsterska , na dwóch odcinakach: od ulicy ul. Dąbrówki do ul. Berezyńskiej i ul. Berezyńskiej do Lipskiej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Dosadzanie krzewów atrakcyjnych dla ptaków w przerwach w żywopłotach (uzupełnienie) , łąka kwietna przez środek zielnika, tzw. "antysmogówka" przez cały zielnik,dwie budki dla ptaków.
Opis projektu
Elsterska stanowi łącznik między ul. Dąbrówki a ul. Lipską. Nie jest typową ulicą bo jest ciągiem zieleni udostępnionym wyłącznie pieszym, co stanowi o jej wyjątkowym charakterze. Środkową część stanowi trawnik ze starymi drzewami okolony niskim żywopłotem, z chodnikami po dwóch stronach.

Ceniąc sobie ciszę i kameralność miejsca chcemy zaproponować posadzenie na zieleńcu krzewów atrakcyjnych dla ptaków, które licznie odwiedzają nas z Parku Skaryszewskigo. Przez środek trawnika proponujemy zasiać łąkę kwietną tzw. „antysmogówkę”.

Na pasie zieleni istnieje kilka krzaków owocujących dających znakomity pokarm dla drobnego ptactwa. Chcemy zwiekszyć ilość nasadzenia w miejscach gdzie w żywopłocie są przerwy, nie zmieniamy w ten sposób założenia istniejącego zielnika. Mamy szansę na wizytę ptaków : szpak, kwiczoł, sikora bogatka, sikora modraszka, grzywacz, kos, pokrzewka kapturka**

Proponowane gatunki krzewów:
- Rokitnik (Hippophae rhamnoides) żywią się nimi głównie gile oraz jemiołuszki, ma kwiaty o żółtozielonej barwie ,owoce są koloru pomarańczowego.
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) dla kosów, bogatek oraz modraszek, kwitną na biało, owoce są czerwone.
Berberys pospolity (Berberis vulgaris) z żółtymi, miododajnymi kwiatami i owocami czerwonymi, wabią modraszki, bogatki i rudziki.
Róża dzika (Rosa canina) czerwone owoce, bladoróżowe kwiaty dla dzwońców, czubatek, szczygłów oraz kwiczołów.
Pieknotka Bodiniera (C. bodinieri giraldii) fioletowe owoce i różowe kwiaty

Proponujemy też dwa jarząby pospolite (Sorbus aucuparia) które mają pomarańczowe owoce i białe kwiaty dla jemiołuszki i kwiczoła, jeden byłby posadzony na miejscu wyciętego drzewa przy ul. Dąbrówki , drugi w miejsce wyciętego drzewa róg Berezyńskiej i Elsterskiej.

Zasianie w środkowej części łąki kwietnej tzw. antysmogowej wprowadzi kolory i ożywi pas zieleni. Łąki takie, poza tym że są piękne i pachną mogą mieć antysmogową funkcje.
Istnieją badania* nad pochłanianiem pyłów tworzących smog przez rośliny łąkowe . Wg. badań łąka kwietna zwana smogówką osiągnęła taki sam wynik w oczyszczaniu powietrza co pięcioletnie drzewo!
Rosnące na nich rośliny znacznie lepiej wyłapują pyły pochodzące ze spalin i ścierania opon niż trawy.
Łąka pomoże zatrzymać więcej wody co ma znaczenie dla całego okolicznego biotopu. Nisko koszone trawniki wysychają podczas upałów, co przy znacznie wyższej temperaturze w miastach powoduje powstawanie nieestetycznych wypalonych plam latem.
Wyższa trawa daje schronienie dla jeży, które zamieszkują okolice.

Projekt przewiduje zrobienie po jednej budce na ptaków na każdym z odcinków zielnika i po jednej psiej stacji z woreczkami.

(Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i dr. Arkadiuszem Przybyszem z Samodzielnego Zakładu Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa

**„Przyroda Parku Skaryszewskiego” koordynator Projektu prof. dr hab. Maciej LUNIAK, Muzeum i Instytut Zoologii PAN

***Oparte na materiałach Fundacji Łąka
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Miasta są miejscem życia nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Proponowany projekt ma na celu zagęszczenie i urozmaicenie roślinności dla dobra jednych i drugich.
Dosadzenie krzewów daje najbardziej wartościowy pokarm dla drobnego ptactwa i cieszy oko w szarym sezonie jesienno zimowym, przez kolorowe owoce.
Łąki kwietne są synonimem bioróżnorodności i dają mieszkańcom możliwość obcowania z przyrodą codziennie. Wysoka trawa jest schronienie dla jeży.
Stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w okolicy. Sprawdzają się jako rezerwuary deszczówki, która powoli parując zachowuje dużo wiekszą wilgotność i wpływa niejałowienie ziemi. Są też ekonomiczne w użytkowaniu. Stworzone miejsce będzie też dobrym materiałem do obserwacji miejskiego biotopu dla przyrodników, naukowców i amatorów.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
założenie łąki kwietnej ok.1000 m2 - 50 000,00 zł
dosadzenie krzewów - 10 000,00 zł
tablice informacyjne - 1 000,00 zł
budki dla ptaków 2 szt. - 400,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
61 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

19.06.2020 10:06
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga Południe
13.08.2020 15:42
Koordynator w Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany