Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki

1673
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Radosław Sroczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
55 000 zł
Kategoria
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan Poloneza, polskiego tańca narodowego.
Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu wykładów i warsztatów poloneza zakończonych koncertem zespołu tańca historycznego z udziałem najlepszych uczestników warsztatów. Wykłady, warsztaty tańca i śpiewu odbywać się będą w Centrum Rekreacyjno-Sportowym, a koncert finałowy odbędzie się podczas jednej z planowanych na terenie dzielnicy imprez.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Centrum Rekreacyjno- Sportowe w Dzielnicy Bielany
ul. Lindego 20

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan Poloneza, polskiego tańca narodowego.
Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu wykładów i warsztatów poloneza zakończonych koncertem zespołu tańca historycznego z udziałem najlepszych uczestników warsztatów. Wykłady, warsztaty tańca i śpiewu odbywać się będą w Centrum Rekreacyjno-Sportowym, a koncert finałowy odbędzie się podczas jednej z planowanych na terenie dzielnicy imprez.
Opis projektu
Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który dzięki temu, że tworzyli je najwięksi kompozytorzy XVIII i XIX wieku zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuacje obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. Polonez jest również bardzo popularną formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień.
Odbywający się od kilku lat w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce i będący jego częścią koncert oraz barwny korowód m.in przy Stawach Brustmana, na "serku" czy na Placu Zamkowym spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców czy turystów spacerujących tego dnia po Placu Zamkowym. Podczas koncertów dużą ciekawość widzów budzą nie tylko polska muzyka i taniec ale również piękne historyczne stroje (kontusze), w których występują tancerze reprezentujący zespół tańca historycznego.
"Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki" - to projekt skierowany do szerokiej społeczności
mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców naszej dzielnicy.
Projekt przewiduje zorganizowanie weekendowych wykładów i warsztatów poloneza (taniec i śpiew) zakończonych koncertem zespołu tańca historycznego z udziałem najlepszych uczestników warsztatów. Wykłady, warsztaty tańca i śpiewu odbywać się będą w ośrodku kultury ewentualnie dla młodzieży w szkole. Projekt będzie promowany różnymi kanałami. Na warsztaty będzie obowiązywała wcześniejsza rezerwacja miejsc. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Koncert miałby pokazywać poloneza jako ponadczasowe piękno muzyki, tańca i śpiewu. Tancerze wystąpią w strojach narodowych (kontusze), a najlepsi uczestnicy warsztatów w wypożyczonych strojach lub panie w długich sukniach, a panowie w garniturach. W koncercie przewidujemy udział pianisty ewentualnie skrzypka, którzy wykonają przepiękne polonezy np Chopina, Kurpińskiego Żywnego i in. oraz śpiewaczki operowej, by podkreślić, że polonez to nie tylko taniec ale i formy muzyczne i wokalne.

Repertuar koncertu to Polonezy najsłynniejszych polskich kompozytorów m.in:
1. Polonez A dur F. Chopina (1810-1849)
2. Polonez z Halki S. Moniuszki (1819-1872)
3. Polonez D-dur Macieja Radziwiłła (1749-1800)
4. Polonez Król Władysław Jagiełło – F. Dzierżanowskiego (1890 -1975)
5. Polonez Rycerski Karola Kurpińskiego (1785–1857)
6. Polonez W starym zamku - Józefa Antoniego Franciszka Elsnera 1769-1854
7. Polonez - Wojciecha Żywnego (1756-1842)
8. Polonez do kolędy „Bóg się Rodzi” (ok. XVII wiek)

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
"Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki" to projekt skierowany do szerokiej publiczności, młodzieży i dorosłych, a także seniorów, mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan
polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków, To również okazja do podtrzymywania polskich
tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców naszej dzielnicy. Polonez, będący niegdyś paradą szlachty przed monarchą potem tańcem dworskim rozsławił Polskę na całym świecie. Do dziś rozpoczynający bale maturalne i tańczony i śpiewany przy okazji ważnych wydarzeń patriotycznych
Projekt znakomicie wpisuje się w szeroko upamiętniany okres odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Tak więc w obecnym roku gdy składamy projekt mamy rocznicę Bitwy Warszawskiej (w dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem). A w roku realizacji projektu trzy wydarzenia, dzięki którym okrzepła II Rzeczpospolita (Po pierwsze, 17 marca Sejm Ustawodawczy zgodnie uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej po wielomiesięcznych, często bardzo gwałtownych sporach. Po drugie, 18 marca po pięciomiesięcznych rokowaniach podpisano w Rydze pokój polsko-bolszewicki, kończący trwającą od końca 1918 r. wojnę. Po trzecie, 20 marca na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, mający rozstrzygnąć o przynależności państwowej regionu). Nie do pominięcia jest tu też postać Ignacego Padarewskiego polskiego pianisty, kompozytora, autora polonezów, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka, którego osobowość i talent miały znaczny wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koordynacja projektu oraz zbieranie zapisów na warsztaty oraz koncert finałowy – 2000 zł
Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów (wykład wraz z nauką tańca) dla mieszkańców Bielan w tym ewentualnie dla młodzieży szkolnej 1 000 zł x 10 = 10 000 zł
Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów wokalnych (wykład wraz z nauką śpiewu) 1000zł x 10 = 10 000 zł.
Koncert - Gaża dla występujących (tancerze, muzycy i śpiewaczka operowa oraz konferansjer ) - łącznie 14 000 zł
Wypożyczenie strojów historycznych (kontusze szlacheckie) na koncert finałowy – 200 zł x 20 = 4000 zł
Nagłośnienie z obsługą, ew. oświetlenie z obsługą, scena lub podest sceniczny do koncertu (ew. koszty ZAIKS) - 8 000 zł
Materiały promocyjne, w tym projekt i druk plakatów wraz z niezbędnymi logotypami - 1 500 zł
Napoje i drobne przekąski dla uczestników warsztatów oraz koncertu łącznie (jednorazowe naczynia ekologiczne, obrusy) - 4 000 zł
Koszty związane z obsługą Sali w Centrum Rekreacyjno-Sportowym: sprzątanie sali, zakup detergentów w kwocie 800 zł.
Reportaż fotograficzny z wydarzenia- 700 zł
Razem 55 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
55 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

17.06.2020 11:28
Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Bielany
17.06.2020 16:46
Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Bielany
19.06.2020 09:20
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany