Eko-ławka w Twojej dzielnicy!

1209
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mateusz Marczewski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 900 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Eko-ławki wykorzystują w nowatorski sposób roślinność w celu oczyszczania powietrza i wytwarzania tlenu. Jedna taka eko-ławka ma wydajność aż 275 dorosłych drzew!
Celem projektu jest umieszczenie w każdej z 18 dzielnic Eko-ławek, które wykorzystują nowatorską technologię oczyszczania powietrza.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Róg ulic: Traktorzystów i Plac Czerwca 1976 roku
2. Bolesława Chrobrego 2
3. Róg ulic: Indiry Gandhi i Alei Komisji Edukacji Narodowej
4. Prymasa Augusta Hlonda 1
5. Róg: Wołoskiej i Alei Wilanowskiej
6. Plac Narutowicza
7. Rondo Daszyńskiego, róg: Towarowej i Prostej
8. Róg ulic: Górczewskiej i Powstańców Śląskich
9. Aleje Jerozolimskie 50
10. Adama Mickiewicza 27
11. Róg: Marymonckiej i Stefana Żeromskiego
12. Światowida 17
13. Grochowska 207
14. Róg: Aleja Generała Antoniego Chruściela „Montera” i Kadrowej
15. 1 Praskiego Pułku 9
16. Róg: Alei Solidarności i Targowej
17. Róg: Trockiej i Pratulińskiej
18. Kazimierza Szpotańskiego 4
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Bolesława Chrobrego 2 - niedaleko przystanku PKP Włochy 01 Róg ulic: Indiry Gandhi i Alei Komisji Edukacji Narodowej - NIE po stronie Multikina; pomiędzy wyjściem z metra i kioskiem. /Ursynów Róg: Wołoskiej i Alei Wilanowskiej - przy Galerii Mokotów Aleje Jerozolimskie 50 - za pasażem im. Wisławy Szymborskiej, bliżej Pałacu Kultury i Nauki. Adama Mickiewicza 27 - w Parku Stefana Żeromskiego, blisko przystanku tramwajowego Plac Wilsona 10 Róg: Marymonckiej i Stefana Żeromskiego - pomiędzy metrem Słodowiec, a przystankiem Żeromskiego 01 Światowida 17 - niedaleko przystanku Milenijna 02 Grochowska 207 - przy przystanku Wiatraczana 23 Róg: Aleja Generała Antoniego Chruściela „Montera” i Kadrowej - blisko przystanku Rembertów-Akademia 01 Róg: Trockiej i Pratulińskiej - przy wyjściu metra Trocka
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Eko-ławki wykorzystują w nowatorski sposób roślinność w celu oczyszczania powietrza i wytwarzania tlenu. Jedna taka eko-ławka ma wydajność aż 275 dorosłych drzew!
Celem projektu jest umieszczenie w każdej z 18 dzielnic Eko-ławek, które wykorzystują nowatorską technologię oczyszczania powietrza.
Opis projektu
Eko-ławki to wolnostojące, wysokie na cztery metry instalacje wypełnione mchem, który pochłania smog. Jedna taka Eko-ławka ma wydajność aż 275 dorosłych drzew!
Dodatkowo redukuje zanieczyszczenie powietrza do 30 proc. w promieniu 50 metrów!
Uważamy, że jest to antidotum na problem niewystarczającej ilości drzew i zieleni, spowodowany brakiem miejsca, między innymi przez rozrost stolicy.
Ten nowatorska technologia wygrała w 2016 roku krakowski "smogathon" - inicjatywę nagradzającą najlepsze wynalazki walczące ze smogiem.

Dodatkową zaletą Eko-ławki jest jednostkowy koszt instalacji, znacznie niższy niż wygospodarowanie i posadzenie sadzonek 275 drzew, które i tak dopiero po kilkudziesięciu latach osiągną wydajność porównywalną do jednej Eko-ławki.

Celem projektu jest umieszczenie w każdej z 18 dzielnic Eko-ławek, które wykorzystują nowatorską technologię oczyszczania powietrza.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na problem zanieczyszczenia powietrza i smogu w stolicy.
Eko-ławki rozwiązują problem braku miejsca na posedzenie nowych drzew; jedna ławka zajmuje kilka metrów kwadratowych, a ma wydajność aż 275 drzew.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 900 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
1. Wg opinii WZP BAIPP dla lokalizacji: Prymasa Augusta Hlonda - projekt jest niezgodny z zapisami mpzp; Światowida 17 – mpzp wymaga stosowania jednakowych elementów wyposażenia powtarzalnego; Róg ulic: Traktorzystów i Plac Czerwca 1976 roku – mpzp zieleni urządzonej i skwery, a w tym miejsca pamięci narodowej objęte ochroną, zakaz lokalizacji w ich sąsiedztwie innych obiektów przesłaniających je i utrudniających dostęp do nich od frontu.
2. Instalacja realizowana jest przez jedną firmę zagraniczną, brak jest szczegółowych informacji o budowie urządzenia oraz okresie oczekiwania na dostarczenie od producenta. Brak informacji na temat dostępności urządzenia na polskim rynku.
3. W lokalizacji Skrzyżowanie ul. Górczewskiej z ul. Powstańców Śląskich – prowadzone są prace związane z budową metra.
4. W lokalizacji Róg: Marymonckiej i Stefana Żeromskiego – opinia negatywna BSKZ.
5. W lokalizacji Plac Narutowicza – planowana jest przebudowa przez ZMID.
6. W lokalizacji Aleje Jerozolimskie 50 – Aleje Jerozolimskie będą w całości przebudowywane w związku z przebudową tunelu średnicowego, więc żadne trwałe zmiany nie powinny być na razie planowane, opinia BAiPP.
7. Rozpatrywanie instalacji jako indywidualnego, systemowego mebla warszawskiego wiąże się z koniecznością przeprowadzeniem konkursu, konsultacji społecznych oraz prototypowaniem co znacząco przekroczyłoby okres jednego roku przeznaczonego na realizację projektów do budżetu obywatelskiego. Dodatkowo we wniosku znajdują się miejsca o różnym charakterze, w tym eksponowane lub o znaczeniu historycznym dla miasta, co wymaga indywidualnego podejścia dla każdego z nich oraz przeprowadzenia szczegółowych uzgodnień dotyczących ostatecznego wyglądu i lokalizacji z BSKZ i MWKZ.
W projekcie nie wskazano w jaki sposób prawidłowo dokonać np. zabiegu podlewania. W takim założeniu przyjmuje się że potrzebne jest przyłącze wodno-kanalizacyjne dla potrzeb nawadniania ściany z mchem. Wykonanie projektu, uzgodnienia z MPWiK oraz sama budowa znacznie przekroczy realizację w ciągu jednego roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Liczby wydają się niewiarygodnie wysokie. Można gdzieś o tym poczytać bardziej naukowo? Chodzi oczywiście o niezależne pomiary jakości powietrza.

    Edit: tutaj jakaś dyskusja z kimś, kto twierdzi, że badał te ławki dla jakiegoś innego miasta(ang.): https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/6gkksg/city_tree_a_moss_culture_with_the_environmental/ (dalej w wątku wypowiada się ktoś, w czyim mieście podobno to zainstalowano). Są też całkiem zasadne pytania o to, co by się miało dziać z tak przechwyconymi zanieczyszczaniami powietrza, które przecież swoje ważą (dla porównania 275 drzew waży pewnie minimum tysiąc ton, z czego woda to około połowy).
    barnaba.turek  21.01.2020 16:59
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany