Hałasen - instalacja artystyczna przekuwająca hałas w ciekawe doświadczenie

1827
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
56 150 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • instalacja artystyczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Co można zrobić z hałasem? Można go wyciszyć, ale można też go wykorzystać! Szum samochodów to nieprzyjemne dźwięki o różnych częstotliwościach jednak kadrując poszczególne fale dźwiękowe można usłyszeć ich brzmienie, które mają przyjemniejszy dla ucha charakter. Instalacja odgradza od hałasu, ale jest równocześnie formą zabawy wizualno-dźwiękowej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Śródmieście: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Targówek: ul. Piotra Wysockiego 11

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Instalacja powinna stać prostopadle wobec źródła hałasu. W pewnej odległości od innych obiektów, tak żeby można ją było obejść dookoła, porównać sytuację po hałaśliwej i cichej stronie. Wybrane lokalizacje - nad tunelem Wisłostrady nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przy ogrodzeniu Placu Zabaw Domu Kultury „Świt”, w bezpośrednim sąsiedztwie arterii - ul. Wysockiego doskonale spełniają kryterium „hałaśliwości”.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Co można zrobić z hałasem? Można go wyciszyć, ale można też go wykorzystać! Szum samochodów to nieprzyjemne dźwięki o różnych częstotliwościach jednak kadrując poszczególne fale dźwiękowe można usłyszeć ich brzmienie, które mają przyjemniejszy dla ucha charakter. Instalacja odgradza od hałasu, ale jest równocześnie formą zabawy wizualno-dźwiękowej.
Opis projektu
Hałas może wykluczyć pewne obszary z użytku ponieważ ludzie - słusznie - nie chcą w nim przebywać. Postawienie Hałasenu nie tylko włączy przestrzeń nad tunelem Wisłostrady do użytku poprzez pozbycie się tego negatywnego czynnika, ale również zmieni hałas w element zabawy i nauki. Rozwiązaniem jest instalacja, dzięki której spacerowicze będą mogli kadrować szum na poszczególne fale dźwiękowe. Konstrukcja zapewnia wyciszenie, jedynie przykładając ucho do "słuchawki" słyszymy dźwięki. W każdej z tych rur usłyszymy zatem inny ton, ponieważ w ich wnętrzu powstaje fala stojąca. "Słuchawki" są zbudowane teleskopowo - można zmieniać ich długość co pozwala odbiorcy na zmianę długości fali, a zatem i dźwięku. Daje to możliwość stworzenia własnej audio-kompozycji. Drugą częścią interakcji jest aspekt wizualny, w którym możemy się skupić na komponowaniu wyciąganych przez nas rur. Obiekt, zarówno w przypadku ulokowania instalacji przy Domu Kultury „Świt” jak i nad Wisłostradą, może być wykorzystany do zajęć dydaktycznych odkrywając przed uczestnikami nie tylko sferę sztuki, ale również fizyki ściśle związanej z dźwiękiem. Inspiracją dla instalacji są "aparaty dydaktyczne" Oskara Hansena. Wybitny architekt, teoretyk i dydaktyk tworzył instalacje, dzięki którym uczył kompozycji czy kadrowania. Te inspirujące obiekty stały się punktem wyjścia do stworzenia instalacji kadrującej dźwięki, dzięki której każdy z użytkowników może eksperymentować i być twórcą.

Obiekt jest dostosowany do osób o różnym wzroście i poruszających się na wózkach. Mogą z niego korzystać osoby w różnym wieku, może służyć indywidualnym osobom i grupom, jest otwartą formą, z której będą mogli w dowolny sposób korzystać mieszkańcy Warszawy oraz turyści ją odwiedzający.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Samo odgrodzenie hałaśliwego obszaru nie wystarczy żeby pojawili się w nim ludzie, prawdziwa rewitalizacja dzieje się wtedy, kiedy niezagospodarowane dotąd miejsce nabiera nowej wartości, dzięki wprowadzeniu pozytywnej i interesującej ingerencji w jego przestrzeni. Projekt jest błyskotliwym podejściem do hałasu - zamiast odwracać się do niego plecami, należy zrobić z niego użytek! Służy nam do zabawy, komponowania i nauki z dziedzin związanych z plastyką oraz muzyką. W Warszawie powinny powstawać ciekawe, innowacyjne rozwiązania, z których mieszkańcy mogliby być dumni.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. koszt materiałów (2 instalacje): 16 000, 00 zł
2. koszt produkcji instalacji (2 instalacje): 20 000,00 zł
3. koszt transportu, przygotowanie terenu, montaż (2 instalacje): 6 000,00 zł
4. ubezpieczenie instalacji (2 instalacje): 2 000,00 zł
5. zabezpieczenie obiektu powłoką antygrafitti: 1 650,00 zł
6. oczyszczenie obiektu (2 instalacje, 2 razy w roku): 2 000,00 zł
7. koszta organizacyjne, administracyjno - techniczne, opłaty za pozwolenia: 5 000,00 zł
8. koszt oznakowania BO: 1 000,00 zł
9. promocja i akcja informacyjna: 2 500,00 zł
Razem: 56 150,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
56 150,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 09:50
Koordynator w Biurze Kultury

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany