Plac zabaw dla dzieci w parku linearnym wzdłuż ul. Klimczaka

1299
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wilanów
Obszar I
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
88 276 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
 • inna
 • rekreacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 542 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Estetyczny plac zabaw i stół do ping-ponga w centralnej części Miasteczka Wilanów to inwestycja dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. W dzielnicy jest ogromna liczba dzieci dla których wciąż jest zbyt mało publicznych, bezpłatnych atrakcji na świeżym powietrzu. Miejsce rekreacji dla dzieci i sąsiedzkich spotkań dla dorosłych wśród zieleni.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
04.01.2018 13:52
W ramach projektu, na pasie zieleni wzdłuż Kanału Wolickiego przy ul. Klimczaka pojawił się plac zabaw dla dzieci. Urządzenia zabawowe są rozproszone na długości 120 m. na terenie zieleni w przy ul. Klimczaka, pomiędzy ulicami Sarmacką i al. Rzeczypospolitej. Ustawiono kłody pełniące funkcje siedzisk, a także mały zestaw zabawowych ze zjeżdżalnią, huśtawkę gniazdową, huśtawkę wahadłową, balans na sprężynach, platformę na słupach, bujak na sprężynie oraz drążki poziome podwójne. Zasadzono również około 200 sztuk krzewów na łącznej powierzchni 50 m2.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wilanów
Obszar objęty pomysłem:
Obszar I
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Peak linearny wzdłuż ulicy Klimczaka
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park linearny wzdłuż ulicy Klimczaka położony jest w centralnej części Miasteczka Wilanów. Dotychczas wybudowane publiczne place zabaw znajdują się na obrzeżach - na Plaży Wilanów oraz przy ul. Ledóchowskiej - dla wielu osób dojście tam zajmuje zbyt dużo czasu. Brakuje placu zabaw w centrum Miasteczka gdzie wszystkim byłoby bliżej i nie trzeba by było dojeżdżać samochodem.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Estetyczny plac zabaw i stół do ping-ponga w centralnej części Miasteczka Wilanów to inwestycja dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. W dzielnicy jest ogromna liczba dzieci dla których wciąż jest zbyt mało publicznych, bezpłatnych atrakcji na świeżym powietrzu. Miejsce rekreacji dla dzieci i sąsiedzkich spotkań dla dorosłych wśród zieleni.
Opis projektu
Publiczny plac zabaw dla dzieci to bardzo potrzebna inwestycja w centralnej części Miasteczka Wilanów. Umili on czas spacerów dzieciom oraz ich opiekunom. Na placu zabaw znajdą się urządzenia dla najmłodszych dzieci, przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym. W sumie planowanych jest osiem dużych, często wielofunkcyjnych urządzeń. Ze stołu do ping-ponga będą mogli korzystać nawet dorośli. Dzieci będą mogły spędzić aktywny czas na świeżym powietrzu, poznać rówieśników i pobawić się z nimi. Jest to ważne w dzielnicy gdzie nie ma wystarczającej liczby przedszkoli i żłobków i wiele dzieci wychowuje się w domu. Plac zabaw będzie też pełnił funkcję integracyjną dla rodziców i opiekunów dzieci a sąsiedzi będą mogli bliżej się poznać.
Podczas konsultacji dotyczących zagospodarowania parku linearnego wzdłuż ulicy Klimczaka pomysł placu zabaw został odrzucony jednak moim zdaniem jest on bardzo potrzebny i będzie z niego korzystać ogromna liczba osób. Aby zachować estetykę parku, w miarę możliwości urządzenia będą w neutralnych kolorach, wykonane z drewna i innych naturalnych surowców tak żeby wtopiły się w naturalny krajobraz.
Uzasadnienie realizacji projektu
W parku linearnym wiele dzieci, nawet najmłodszych, bawi się na siłowni. Nie jest to miejsce dla nich, jest to niebezpieczne, ale pokazuje też jak duża jest potrzeba stworzenia placu zabaw w tym miejscu. Większość bloków w Miasteczku Wilanów posiada patio z placem zabaw jednak w wielu przypadkach są one niewystarczające i nieużywane. Ogólnodostępny plac zabaw byłby miejscem spotkań i integracji wszystkich mieszkańców. Codziennie do parku przychodzą setki dzieci.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Proponowane zabawki i elementy wyposażenia placu zabaw:
1. Zestaw ze zjeżdżalnią (wyższą), mostkiem i pomostami - 9740,42 zł
2. Huśtawka (dwa siedziska, jedno dla starszych, drugie dla najmłodszych dzieci) - 2036,44 zł
3. Pociąg/Domek z niską zjeżdżalnią dla najmłodszych dzieci - 6044,66 zł
4. Piaskownica z zadaszeniem - 2299,99 zł
5. Karuzela - 3070,82 zł
6. Sprężynowiec - 1034,38 zł
7. Huśtawka wagowa - 2020,28 zł
8. Stół do gry w ping ponga - 2860 zł
9. Nawierzchnia bezpieczna EPDM płytki (w kolorze dowolnym) pod wysokie zabawki - 34981,20 zł
10. Tablica na regulamin - 450,75 zł
11. Dwie ławki - 942,80 zł
12. Dwa kosze na śmieci - 632,12 zł
13. Ogrodzenie z dwiema furtkami - 10627,55 zł
14. Dostawa i montaż - 5534,86 zł
Wycenę placu zabaw przygotowała firma Croquet sp. z o. o. Jest to oferta przykładowa, nie jestem w żaden sposób związana z firmą.
projekt placu zabaw - 6000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
88 276,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
1. Przegląd urządzeń (sprawdzanie i drobne naprawy typu dokręcanie śrubek, malowanie) - jeden przegląd główny w roku oraz regularne obchody (raz na dwa tygodnie) i kontrole funkcjonalne (raz na trzy miesiące) - przez pierwsze dwa-trzy lata kiedy urządzenia są objęte gwarancją jest to koszt 2520 zł rocznie. Po trzech latach koszt wzrasta do 3600 zł rocznie.
2. Wymiana piasku w piaskownicy (trzy razy w roku) to koszt 1500 zł rocznie.
3. Mycie urządzeń, zamiatanie nawierzchni, opróżnianie koszy na śmieci to koszt 1000 zł rocznie (plac zabaw będzie położony w parku który będzie niezależnie sprzątany).
Koszty utrzymania placu zabaw w kolejnych latach konsultowałam z p. Piotrem Kowalczykiem z Urzędu Dzielnicy.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 020,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

03.03.2016 11:40
Autor projektu
03.03.2016 11:47
Autor projektu
05.05.2016 10:51
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów
13.06.2016 10:44
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jestem przeciwny budowie placu zabaw w modelu jedna ogrodzona przestrzeń i standardowe zabawki. Po prostu 1. to będzie brzydkie 2. nie będzie pasowało do charakteru tego fragmentu parku 3. nie będzie uniwersalne - taki plac zabaw adresuje wyłącznie potrzeby dzieci 2-4 lata. W tej chwili widzę jak mam już prawie 4 latka że taki mały placyk by go nie interesował. Wolałbym aby powstały struktury które będą ciekawić dzieci w wieku 2-12 lat (mogą być różne)

  To co w zamian uważam że należy zrobić to umieścić w tym (i ewentualnie w kolejnych latach - kolejnych edycjach) kilka zabawek/instalacji premium w różnych miejscach na całej długości parku - tworząc całą spójną strefę gdzie dzieci mogą odkrywać i eksplorować przestrzeń. Tutaj widziałbym bardziej w kierunku zabawek lub inspiracji typu 1. http://www.lappset.com/global/en/Products/Product-search/Product-search-list?productFamily=S0009&resultType=Grid 2. http://www.archiexpo.com/prod/metalco/product-56172-1550187.html
  3.http://www.archiexpo.com/prod/metalco/product-56172-1550212.html
  4.http://www.archiexpo.com/prod/esteva/product-58469-139322.html
  5.http://www.landezine.com/index.php/2011/05/sculptural-playground-in-schulberg-by-annabau/02-annabau-landscape-architecture-playground/

  Ważne jest aby nie zepsuć tej przestrzeni która nam się zaczyna kształtować.
  Mieszkaniec2121  16.01.2016 23:04
 • Ja również jestem zadecydowanie przeciwny. Park Linearny Klimczaka (w założeniach, choć obecna realizacja jeszcze tego nie pokazuje...miejmy nadzieję, że będzie to poprawione) miał za zadanie być niczym nie grodzoną, estetyczną przestrzenią. Bez grodzenia, bez dodatkowego zagracania go, bez podziałów jego linearności (jak sama nazwa wskazuje). Wielu mieszkańców walczy tu o ograniczenie istniejącego ogrodzenia, zastąpienie go czymś estetyczniejszym. Dodawanie tu kolejnych elementów, zabawek, etc mija się zupełnie z założeniami. Już nie mówiąc o grodzeniu tego (??). To nie to miejsce, nie ta przestrzeń. Wreszcie, teren teren jest wg. przepisów pasem drogi - to średnie miejsce na plac zabaw dla dzieci;, po drugie jest pod opieką Konserwatora Zabytków (więc żadna radosna twórczość i kolorowe przedszkole tu raczej nie przejdzie). Na szczęście...
  Mieszkaniec2798  13.02.2016 15:01
 • W pełni zgadzam się z opinią p. Henryka Abrama. Jeśli robić tu plac zabaw, to naprawdę wyjątkowy, kreatywny, taki, jakie tworzą np. Duńczycy:
  http://formyhour.com/creative-design-of-playgrounds
  http://www.blogogrod.pl/2014/07/kreatywne-place-zabaw-dla-dzieci.html
  Są też fajne i wcale nie drogie pomysły, wykorzystywane już zresztą w Warszawie np. tu:
  http://wawalove.pl/Jedyny-taki-plac-zabaw-w-Warszawie-ZDJECIA-a5593
  Jeśli problemem są koszty, to niezłe rzeczy można zrobić z opon:
  https://pl.pinterest.com/explore/tire-playground/
  A tu projekt fantastycznej równoważni:
  http://www.playgroundideas.org/designs/seesaw-4-way-articulated/
  Pozdrawiam i trzymam kciuki!
  Mieszkaniec1517  03.03.2016 11:16
 • Dziękuję za komentarze. Faktycznie trzeba położyć nacisk na estetykę parku. Urządzenia w neutralnych kolorach, wykonane z drewna, opon, itp. Zaznaczyłam to już w opisie projektu. Nie upieram się co do grodzenia placu zabaw. To będzie decyzja urzędu. Przeważnie place zabaw są grodzone, ale nie jest to bezwzględny wymóg prawny. Jestem też za kreatywnymi i niestandardowymi urządzeniami. Wszystko jest kwestią ceny bo wysokie zabawki wymagają bezpiecznej nawierzchni która jest bardzo droga. Dla mnie najważniejsze jest żeby dzieci miały się gdzie bawić w tej części Miasteczka Wilanów.
  Mieszkaniec551  03.03.2016 11:56 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany