Nowe życie hydroforni oraz nasadzenie drzew owocowych

1348
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Sylwia Lacek
Współautorzy Kujawa Kujawa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
500 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ma na celu remont nieczynnej hydroforni stojącej pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9, która niszczeje z roku na rok szpecąc okolicę oraz rewitalizację otoczenia poprzez zerwanie asfaltu i nasadzenie zieleni - drzew owocowych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Nocznickiego 9
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu remont nieczynnej hydroforni stojącej pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9, która niszczeje z roku na rok szpecąc okolicę oraz rewitalizację otoczenia poprzez zerwanie asfaltu i nasadzenie zieleni - drzew owocowych.
Opis projektu
Projekt zakłada rewitalizację podwórka znajdującego się pomiędzy blokami przy ul. Nocznickiego 9. Skład się z dwóch części - rewitalizacji zniszczonej hydroforni oraz usunięcia asfaltu, a w jego miejsce nasadzenie drzew owocowych.

CZĘŚĆ 1
Na bielańskich osiedlach wciąż stoi wiele nieużywanych hydroforni. To betonowe budynki, najczęściej z płaskim dachem, w których kiedyś mieściły się pompy tłoczące wodę na najwyższe kondygnacje w blokach. Wraz z rozwojem technologii wielkie pompy przestały być potrzebne, a puste hydrofornie niszczeją. Proponuję przywrócenie go do życia odświeżając z zewnątrz i tworząc miejsce przyjazne mieszkańcom.

CZĘŚĆ 2
Zerwanie otaczającego budynek asfaltu i wymiana na zieleń wraz z nasadzeniem sadu owocowego. Silnie rosnące drzewa owocowe potrzebują do prawidłowego wzrostu około 50 m2 wolnej powierzchni. Drzewa o silnym wzroście powinny być posadzone w rozstawie nie mniejszej niż 6x8 metrów. Takie posadzenie drzew stworzy mozaikową kompozycję zmniejszającą potrzebę pielęgnacji drzew, jednocześnie dającą światło. Kwitnące drzewa na wiosnę - widok bezcenny, owoce - świetnie. Nie należy się obawiać - owoce w miąższu gromadzą znikomą ilość metali ciężkich, w przeciwieństwie do korzeni roślin. Dlatego można śmiało spożywać rosnące nawet przy samej drodze jabłka czy gruszki, choć oczywiście należy je dobrze spłukać pod bieżącą wodą, bo właśnie na skórce owocu zbierają się te szkodliwe pierwiastki. Dodatkowo przewiduje sie wykonanie 2 chodników w miejscach przedeptów oraz remont 1 chodnika między budynkami Nocznickiego 9, a Parola 1.

Duży nacisk projektu powinien być nałożony na estetykę oraz trwałość materiałów elementów budujących przestrzeń (zwłaszcza nawierzchnia dachu), a także na spójność estetyczną i użytkową przestrzeni, w skład której wchodzą powierzchnie zewnętrzne hydroforni (z wyszczególnieniem dachu), komunikację dachu z otoczeniem oraz atrakcyjne zaaranżowanie z otoczeniem.

KOSZTORYS
- Roboty budowlane związane z przygotowaniem hydroforni do nowej funkcji, z uwzględnieniem realizacji dokumentacji projektowej - 100 000,00 zł
- Roboty budowlane związane z otoczeniem hydroforni, w tym wymiana nawierzchni asfaltowej i trawnik z siewu - 100 000,00 zł
- Nasadzenia drzew owocowych - 100 000,00 zł
- Nasadzenia kwiatów - 20 000,00 zł
- Tablica informacyjna - 500,00 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Hydrofornia stoi pomiędzy blokami, nikt z niej nie korzysta i na skutek czasu oraz zmiennych warunków pogodowych z roku na rok jej stan techniczny i wizualny jest coraz gorszy. Nowa zielona przestrzeń wiąże się z podniesieniem estetyki, standardu życia i warunków wypoczynku mieszkańców Wrzeciona, a ponadto nasadzona roślinność wpłynie pozytywnie na jakość powietrza.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Roboty budowlane związane z remontem hydroforni - 100 000,00 zł
- Roboty budowlane związane z otoczeniem hydroforni, w tym wymiana nawierzchni asfaltowej 320 000 zł + wykonanie trawnika z siewu 12 500 zł
- Nasadzenia drzew owocowych - 36 000 zł
- Nasadzenia kwiatów - 20 000,00 zł
- Tablica informacyjna - 3 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
500 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

31.01.2020 09:10
Koordynator w Dzielnicy Bielany
19.06.2020 14:23
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dobry pomysł żeby zagospodarować to miejsce.

  Jednak wolałbym mini park z np. podświetlaną fontanną jak terenie ładnie urządzonego skweru na rogu ulic Radiowej i Powstańców Śląskich.

  Drzewa owocowe zostaną zniszczone przez wchodzące na nie osoby próbujące zerwać ' plony'.
  Maciej
  Mieszkaniec7162  10.07.2020 13:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany