Pasieka w Domu Dziecka nr 1 'Nasz Dom' im. Maryny Falskiej

1395
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
37 350 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1100 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada powstanie edu pasieki na 5 uli na terenie placówki opiekuńczej Domu Dziecka nr 1 'Nasz Dom' im. Maryny Falskiej przy alei Zjednoczenia 1.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
29.07.2021 14:29

Zrealizowaliśmy na ten moment pierwszą część projektu, czyli akcję edukacyjną, miodobranie, pokazy i rozdanie słoików z miodem.

Postawienie pasieki na terenie Domu Dziecka im. Maryny Falskiej uzależnione jest od zniesienia obostrzeń dot. chroby zakaźnej pszczół - zgnilca amerykańskiego. Wtedy też zostanie zrealizowana ta część projektu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Zjednoczenia 1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zgoda Ośrodka
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada powstanie edu pasieki na 5 uli na terenie placówki opiekuńczej Domu Dziecka nr 1 'Nasz Dom' im. Maryny Falskiej przy alei Zjednoczenia 1.
Opis projektu
Pszczelarstwo w mieście to już nie fantazja i nowość, pszczoły i pasieki w Warszawie są czymś powszechnym. Dzielnica Wilanów od pięciu lat prowadzi Pasiekę Edukacyjną - projekt, który powstał z Budżetu Partycypacyjnego, cieszy się dużym powodzeniem. W 2019 na terenie Domu Dziecka nr 15 przy ulicy Nowogrodzkiej 75 powstała mała pasieka, w której przez cały sezon pszczelarski prowadzone były zajęcia pszczelarskie dla dzieci i okolicznych mieszkańców. Prócz zajęć efektem projektu było ponad 40 kg miodu, który trafił do placówek w całej Warszawie.

M. st. Warszawa dysponuje i zarządza większą ilością placówek opiekuńczych otoczonych pięknymi terenami zielonymi. Na terenie Państwa dzielnicy przy alei Zjednoczenia 34 znajduje się Dom Dziecka nr 1'Nasz Dom' im. Maryny Falskiej gdzie warto zastosować ten sam format, który działa z powodzeniem na Ochocie. Obecność pszczół nie tylko może zbliżyć rezydentów placówek do natury, a również zwiększyć ich świadomość ekologiczną. Indywidualnie dobrany program zajęć, obserwowanie i obcowanie z rodziną pszczelą uczy nie tylko podstaw zawodu, również odpowiedzialności i działania w grupie.

Jeśli projekt wszedłby w życie na terenie placówki powstanie wykonana od podstaw w warsztacie wraz z rezydentami, w pełni zabezpieczona, wyposażona w odpowiednie stroje pasieka, w której regularnie odbywać się będą zajęcia edukacyjne dotyczące pszczelarstwa. Pasieki otwarte byłyby również otwarte na grupy z okolicznych szkół i przedszkoli, oraz mieszkańców.

Projekt zakłada powstanie edu pasieki na 5 uli na terenie placówki opiekuńczej. Ule zostałyby zbudowane własnoręcznie przez rezydentów w Centrum Wspierania Rodzin w istniejącym tam warsztacie - FabLab. Wykonawca miałby za zadanie napisać program edukacyjny i wyposażyć pasiekę w stroje dla dzieci i dorosłych, materiały dydaktyczne, apteczkę, założyć mini ogródek roślin miododajnych oraz ogrodzić ją żywopłotem i postawić tablicę informacyjno - edukacyjną.
Zobowiązany by został do prowadzenia zajęć dla podopiecznych ośrodka oraz dla chętnych z placówek edukacyjnych. Projekt wymaga kontynuacji w latach następnych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma nie tylko na celu aktywizować i edukować ekologicznie podopiecznych ośrodka i okolicznych mieszkańców, ale jednocześnie dbać o bioróżnorodność Warszawy, ponieważ wpływ pszczół na środowisko i wygląd warszawskiej flory jest niezaprzeczalny.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szczegółowy kosztorys:
- stroje x 10 = 2000
- program edukacyjny = 3000
- rodziny pszczele x 5 = 2000
- ule koszt materiałów = 850
- zajęcia 2 w miesiącu x 8 = 3200
- pszczelarzenie 1500 miesięcznie = 10800
- słoiki x 80 = 800
- miodobranie = 1000
- apiterapia = 2000
- marketing/logotyp/promocja = 5000
- żywopłot i mini ogród = 2500
- tablica edukacyjno-informacyjna =1000
- koordynacja = 3200

koszt pasieki z programem i marketingiem- 37350
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
37 350,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.04.2020 11:45
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
24.06.2020 09:08
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany