Łączymy parki: Olkówek, Jurajski, Romana Kozłowskiego - Enklawa Zacisze

1402
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
190 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
W ramach projektu "Łączymy parki": Olkówek, Jurajski, Romana Kozłowskiego, proponujemy stworzenie przestrzeni wypoczynkowej - "Enklawy Zacisze" - miejsca dla osób, które chciałyby odpocząć od zgiełku miasta w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni zdominowanej przez zieleń. Miejsce będzie łączyć pobliskie atrakcje licznie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Ursynowa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Olkówek, w pobliżu Wiolinowej 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
obręb 1-10-08, działka 32
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu "Łączymy parki": Olkówek, Jurajski, Romana Kozłowskiego, proponujemy stworzenie przestrzeni wypoczynkowej - "Enklawy Zacisze" - miejsca dla osób, które chciałyby odpocząć od zgiełku miasta w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni zdominowanej przez zieleń. Miejsce będzie łączyć pobliskie atrakcje licznie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Ursynowa.
Opis projektu
Przeznaczenie istniejącej przestrzeni na miejsce wypoczynku - przebudowa alejek z zachowaniem ich dotychczasowego położenia i funkcji, zaaranżowanie przestrzeni - nasadzenia krzewów, drzew, umieszczenie elementów małej architektury, przy zachowaniu istniejącej zieleni. Miejsce będzie dostępne przez cały rok, bez ograniczeń, nieodpłatnie. Mieszkańcy będą mogli korzystać z powstałej infrastruktury w zależności od własnych potrzeb (odpoczynek na ławkach i leżakach, korzystanie ze stolika do gier, korzystanie ze słońca lub miejsc zacienionych).
Elementy projektu:
- utworzenie nowych alejek przy projektowanych ławkach, leżakach - część wypoczynkowa,
- wyznaczenie i aranżacja miejsc na elementy małej architektury: ławki, leżaki miejskie, stolik do gier, kosze na śmieci, latarnię,
- wyznaczenie i aranżacja miejsc na klomby lub żywopłot - oddzielenie Parku Jurajskiego od części wypoczynkowej, nasadzenia krzewów.
Proponowane gatunki roślin, tanie, nie wymagające specjalnych warunków i zabiegów pielęgnacyjnych (np.: pęcherznica różne gatunki, żarnowiec (allgold, Boskop Ruby), jałowiec, tawuła japońska, hortensje.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wsłuchując się w głosy mieszkańców oraz osób spędzających czas w okolicy stwierdziliśmy, że powinno powstać miejsce spokojne, w którym będzie można odpocząć, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od wieku.
Okoliczne tereny jak Park Jurajski, boiska przeznaczone są na rekreację czynną. Brakuje zacisznego miejsca na odpoczynek. Enklawa może służyć także jako miejsce spotkań dla seniorów, osób niepełnosprawnych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą dojść do dalej położonych parków. Jest to zatem idealne miejsce do realizacji projektu "Enklawa Zacisze".

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Opracowanie dokumentacji projektowej: 20 000 zł
2) Wykonanie robót budowlany i nasadzeń zieleni: 153 000 zł
3) Oznakowanie informujące o realizacji z budżetu obywatelskiego: 2 000 zł
4) Eksploatacja w roku realizacji (w tym pielęgnacja zieleni): 15 000 zł
Suma: 190 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
190 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

19.06.2020 16:36
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Szanowne Panie!
  bardzo się cieszę, że chcą Panie stworzenia parku z prawdziwego zdarzenia na terenie Olkówka. Rzeczywiście jest to miejsce z potencjałem.
  Czy mają Panie bardziej szczegółowy plan dotyczący realizacji projektu niż to co jest w powyższym opisie?

  Zachęcam Panie do współpracy.
  Od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego składam projekty o nazwie "Łączymy parki".
  Zwycięskie projekty z lat 2016, 2017, 2018 sprawiły, że na tym terenie pojawiło się kilkadziesiąt drzew, setki krzewów, chodniki, ławki, latarnie.
  Zwycięski projekt z 2020 będzie niebawem realizowany (w tym rekultywacja trawnika, żywopłot, nasadzenia). Obecnie trwają konsultacje z projektantem i Urzędem Dzielnicy.
  Na rok 2021 również zgłosiłem projekt pod tytułem "Łączymy parki" (numer 430).
  Mam pewne obiekcje co do nazwy Pań projektu - czy nasze projekty nie będą się myliły głosującym? Czy nie będą dla siebie konkurencją?
  Z pewnością oba projekty są potrzebne i warte zagłosowania. Nie powinny jednak ze sobą konkurować (o głosy mieszkańców) ale się uzupełniać. Pozdrawiam.
  Mieszkaniec562  24.06.2020 20:48
  • Dodam do tego projekt nr 955 "Dbamy o nasze drzewa - podlewanie", który zahacza o tereny Olkówka, bo właśnie gdzieś tam mają być nowe nasadzenia ... Będzie podjeżdżał beczkowóz z wodą do worków do podlewania, więc to też trzeba mieć na uwadze.
   No i istniejącą infrastrukturę w postaci wielkiego karmnika dla ptaków, kamieni z dołkami do nalewania wody dla ptaków, planszą informacyjną, ławeczkami, nasadzeniami roślin, krzewów i drzewek ... Projekt z BO z r. 2019.
   Jak zauważyłam, naniesione zostały poprawki do projektu i Enklawa Zacisze ma być zrealizowana w okolicy budynku Wiolinowa 11. Czyli dalej od starego projektu i nowego o nr 430.
   Ja też uważam, że wszyscy Autorzy kilku zazębiających się projektów, powinni ze sobą współpracować. Życzę powodzenia. Pozdrawiam
   Hanna Żelichowska
   Mieszkaniec811  01.09.2020 22:42
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec562  24.06.2020 20:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany