Przejście wróć

1419
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 250 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na przywróceniu zebry przez Rzymowskiego przy Cybernetyki na wysokości Domu Kultury KADR, które zostało zlikwidowane w 2011 roku. To przejście jest ważne dla mieszkańców Służewca, bo pozwoli osobom starszych i rodzicom z małymi dziećmi wygodnie dojść do domu kultury i sklepów. Dość zmuszania do korzystania z psujących się wind!

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rzymowskiego / Cybernetyki
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na przywróceniu zebry przez Rzymowskiego przy Cybernetyki na wysokości Domu Kultury KADR, które zostało zlikwidowane w 2011 roku. To przejście jest ważne dla mieszkańców Służewca, bo pozwoli osobom starszych i rodzicom z małymi dziećmi wygodnie dojść do domu kultury i sklepów. Dość zmuszania do korzystania z psujących się wind!
Opis projektu
Projekt polega na przywróceniu przejścia dla pieszych przez ul. Rzymowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Cybernetyki, które zostało zlikwidowane w 2011 roku. Ponadto w ramach projektu zostaną wyznaczone przejazdy rowerowe przez skrzyżowanie ul. Rzymowskiego i Cybernetyki oraz dobudowane łączniki z istniejącymi ścieżkami rowerowymi.

Dwa lata temu po wschodniej stronie ul. Rzymowskiego na wysokości proponowanego przejścia dla pieszych otwarto Dom Kultury KADR. W dniu oficjalnego otwarcia windy przy kładce nie działały. Psują się one regularnie. Przez to wiele osób nie może dostać się do domu, przedszkola, po zakupy czy do domu kultury. Innym zepsute windy znacznie wydłużają drogę dojścia.

Dzięki projektowi będzie można dojść do domu, pracy, sklepu, szkoły, przedszkola czy domu kultury bez konieczności korzystania z kładki czy wind. Znacznie ułatwi to życie mieszkańcom. Przy okazji zostaną wyznaczone przejazdy rowerowe, które ułatwią przejazd na drugą stronę ul. Rzymowskiego przy ul. Cybernetyki
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Po zachodniej stronie ul. Rzymowskiego znajduje się osiedle mieszkaniowe z lat 60-tych, gdzie mieszka wielu starszych ludzi oraz nowe bloki zamieszkane przez rodziny z małymi dziećmi. Po wschodniej stronie ul. Rzymowskiego znajduje się Dom Kultury KADR, szkoły, przedszkola, sklepy oraz centrum handlowe. Z tych obiektów często korzystają zarówno osoby starsze, jak i rodziny z małymi dziećmi. Kładka, którą w 2011 roku zbudowano nad ul. Rzymowskiego stanowi dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi poważną przeszkodę w dotarciu do miejsc codziennej realizacji potrzeb życiowych. Kładka znacznie wydłużyła drogę, windy często się psują, a schody są strome i zimą śliskie. Mieszkańcy wielokrotnie prosili o wyznaczenie przejścia dla pieszych w poziomie jezdni przez ul. Rzymowskiego. Ten projekt ma na celu spełnienie potrzeb mieszkańców Służewca w zakresie wygodnego dojścia do domu kultury, szkół, przedszkoli i sklepów. W wyniku realizacji projektu nie trzeba będzie korzystać z bezsensownej i brzydkiej kładki. Będzie można jak człowiek dojść tam, gdzie się chce w poziomie terenu.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 250 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wyznaczenie przejścia dla pieszych wiąże się z koniecznością przebudowy sygnalizacji świetlnej. Przebudowa sygnalizacji świetlnej wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 6 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 2 do 6 miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2021 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2021 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super projekt, bardzo potrzebny i wyczekiwany przez mieszkańców, odrzucony poprzednio przez urzędników. Będziemy wspierać, żeby tym razem "się dało" namalować zebrę w ciągu roku :-)
  malgosiaj  21.01.2020 21:41
 • Trochę to przykre, że w takich kwestiach zamiast kilku telefonów i 1 pisma trzeba wykorzystywać budżet partycypacyjny. :-(
  ola.mlyn  22.01.2020 10:14
 • Ja również mam nadzieję, że w tym roku projekt zostanie dopuszczony. Jest niezwykle potrzebny.
  Lukasz33  25.01.2020 23:35
 • Projekt, choć kosztowny, to bardzo potrzebny. Obecna sytuacja jest mocno wykluczająca dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Winda przy kładce regularnie jest popsuta, aż strach z niej korzystać, a drałowanie do kolejnej kładki, by wejść podjazdem dla rowerów jest niezłą ścieżką zdrowia.
  Jeżeli DK Kadr ma być dostępny dla wszystkich to należy jakoś obecny problem rozwiązać - np. poprzez realizację takiego oto projektu.
  Wiktor Eremita  05.02.2020 21:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany