Tężnia w Parku Kotańskiego

1502
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Mahbub Siddique-Olesiejuk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
270 836 zł
Kategoria
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. Tężnie są wspaniałym miejscem integracji mieszkańców.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im.M. Kotańskiego - niewykorzystywany amfiteatr
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
lokalizacja możliwa do zmiany jeżeli w tej lokalizacji będzie niemożliwa budowa tężni
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. Tężnie są wspaniałym miejscem integracji mieszkańców.
Opis projektu
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. W bezpośredniej bliskości tężni na skutek ściekania solanki po tarninie, ruchu powietrza i słońca jest wytwarzany aerozol solny. Tężnie są wspaniałym miejscem integracji mieszkańców. Tężnia zlokalizowana byłaby na terenie ogrodzonym, który powinien być zamykany w godzinach nocnych,
Zestawienie wyposażenia i prac wchodzących w skład przykładowego urządzenia Tężnia Solankowa, które oczywiście może być innego kształtu i wymiaru (np. mniejsze i tańsze):
1. Konstrukcja drewniana tężni o wymiarach - długość 9,5 m x szerokość 1,3 m x wysokość 3,65 m , drewno sosna lub świerk (kolor naturalny , zaimpregnowane przeciw grzybom , przeciw palności , zabezpieczenie zewnętrzne impregnatem z kolorem lub olejowanie konstrukcji olejem). Konstrukcja jest ustawiana i mocowana na podwalinach drewnianych do niecki betonowej. Podwaliny wraz z przęsłami konstrukcji są montowane do niecki ściekowej na kotwy chemiczne . Wszystkie elementy konstrukcji drewnianej są skręcane śrubami ze stali nie rdzewnej i kołkowane kołkami drewnianymi z klejem
2. Tarnina śliwy ułożona jest w poziomie pod kątem w dół do przodu wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej po której spływa solanka w obiegu zamkniętym 27 m/2 x 2 strony = 54 m/2 powierzchni tarniny w pionie po obu stronach tężni . Tarnina po wypełnieniu konstrukcji jest wystrzyżona na równą powierzchnię maszyną specjalistyczną nadając jej równą płaszczyznę z jednej i drugiej strony tężni solankowej , co gwarantuje ściekanie solanki po tarninie a nie wychlapywanie z wysokości poza ścianę tarniny.
3. Na górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy centralnie na środku wzdłuż całej długości tężni jest zamontowane koryto główne o wymiarach 20 x 20 cm x 8 m z zaworami PE fi 22 mm. Rury z zaworami są zamontowane w bocznych ścianach koryta głównego co 100 cm . Z tego koryta po obu stronach przez rury z zaworami PE fi 22 solanka przelewa się do zamontowanych po obu stronach na krawędzi nad tarniną drewniane koryta opadowe. Koryta opadowe wykonane są z litego drewna o wymiarach 10 x 10 x 100 cm ( kantówka ) w której wzdłuż po środku jest wyfrezowany kanał 5 x 5 cm x 90 cm . W bocznych ściankach kantówki co 3 cm po frezowane są kanaliki o średnicy 2 cm przez które przelewa się solanka na tarninę i po tarninie spływa w dół do zbiornika . Korytka boczne opadowe są na konstrukcji poziomowane i zamocowane kołkami drewnianymi wkrętami ze stali nie rdzewnej .
Tężnie powinny być ogólnodostępne w okresie od kwietnia do października w godz. od 6.30 do 22.30.
Kosztorys realizacji projektu
169000 zł netto (207870 zł brutto) budowa jednej tężni
roczne utrzymanie 42966 zł
nieprzewidziane koszty ok. 20000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 836,00 zł

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Budowa ogólnodostępnej tężni jest potrzebna na terenie dzielnicy Włochy ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza zarówno ze strony ruchu kołowego, niskiej emisji jak i bliskiego sąsiedztwa lotniska i potrzebę znalezienia miejsca, które będzie umożliwiało mieszkańcom korzystanie z możliwości wdychania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. Ponadto, spotkania mieszkańców przy tężni służą zacieśnianiu więzi sąsiedzkich. Obecnie amfiteatr w Parku im. M.Kotańskiego jest od wielu lat nieużytkowany i stanowi niekontrolowane miejsce spotkań młodzieży.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 836,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

28.01.2020 14:26
Koordynator w Dzielnicy Włochy
22.06.2020 14:23
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Tężnie solankowe działają jak wylęgarnie grzybów i bakterii a nie jak filtr. Trzeba troszkę wiedzy.
  Myślę ze lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie tęzni solnej. Takiej jak w parku Sowińskiego na Woli
  Mieszkaniec3114  22.01.2020 01:40
 • Budowa tężni z zamkniętym zbiornikiem wody w zanieczyszczonym środowisku potęgować będzie problem.
  Każdy zbiornik z zamkniętym obiegiem stwarza zagrożenie epidemiologiczne pleśnie, grzyby, bakterie to wszystko doskonale rozwija się w środowisku wodnym.
  W fontannach wodę się chloruje w tężniach jest to niemożliwe. Jedyna metoda to wymiana tarniny czasami drewnianej konstrukcji, dezynfekcja zbiornika i ponowne napełnienie.
  Proszę rozważyć tężnie solną a nie solankową. Tam działa to zupełnie inaczej. Zanieczyszczone powietrze jest filtrowane następnie jest wzbogacane mikrocząsteczkami czystej chemicznie soli i wdmuchiwane do przestrzeni, która staje się oazą czystego nasyconego solą powietrza. Panujące w niej nadciśnienie nie dopuszcza do napływu zanieczyszczeń z zewnątrz. Taka tężnia działa w Parku Sowińskiego na Woli.
  Schemat działania w linku poniżej
  https://www.haloterapia.info/teznia-solna/
  Mieszkaniec19871  22.01.2020 11:40
 • Uwaga!
  Przejrzałam komentarze pod innymi projektami dot. Budowy tężni solankowych w Warszawie. Zadziwiające wnioski: ten sam zestaw krytykujących specjalistów (foto-artistica, teofilaB i drPalme). Jest to ta sama osoba! Nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, ze ten Pan jest producentem konkurencyjnego rozwiązania, które tak poleca. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi... Szkoda, ze nawet przy okazji budżetu obywatelskiego zdarzają się takie kwiatki.
  Mieszkaniec21596  26.01.2020 01:20
 • Nie rozumię co Pani Czajka szuka we wszystkich dzielnicach dziury w całym. Wszedzie mąci. Zamiast zająć się swoim projektem. Budową " tężni "solankowej. Zapewne Pani czajka wszystko wie i zasięgnęła wiedzę od naczelnego lekarza uzdrowiskowego w Ciechocinku. A moze Pani Czajka sama wykłada fundusze.
  Mieszkaniec3114  28.01.2020 01:11
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany