"Tyci Lasy" dla tyci ludzi - leśne kryjówki dla dzieci

1713
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
126 400 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Mini lasy jako naturalna przestrzeń do zabawy i odkrywania dla dzieci

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
4 – 6 miejskich placówek oświatowo - wychowawczych: np. tereny przedszkoli, szkół, ogrodów jordanowskich, domów kultury itd.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Mini lasy jako naturalna przestrzeń do zabawy i odkrywania dla dzieci
Opis projektu
Mikrolasy to przestrzeń do zabaw i odkrywania dla dzieci. Stanowić zielone kryjówki dla dzieci w których będą mogły urządzać przestrzeń na własnych zasadach.

Każdy tyci lasek to powierzchnia ok. 20 metrów kwadratowych. Jest to przestrzeń do zabawy i odkrywania w skali dziecka. Złożony z niewielkich lecz gęsto nasadzonych sadzonek drzew i krzewów. Wewnątrz lasku zostanie wysypana wąska ścieżka z naturalnego materiału takiego jak zrębki drewniane lub, jeśli budżet pozwoli, wąskiej drewnianej ścieżki.

Gatunki utworzone do tworzenia mikrolasów to gatunki rodzime bądź zadomowione gatunki wzbogacające miejską bioróżnorodność, zapewniające pożywienie dla ptaków i małych ssaków.gatunki pionierskie czyli szybko rosnące i dające długie przyrosty roczne aby wyciągały się szybko do słońca (bardziej do góry niż na boki) i tworzyły taki właśnie „mikrolas”, np. wierzby, jarząb, dereń, brzoza, osika. Sadzonki powinny być brane ze szkółek leśnych oraz jako kopane z tzw. żywopłotówki, żeby były jak najmniejsze i "najwęższe" (nie bierzemy materiału szkółkarskiego, z wyprowadzoną formą pienną).
Drzewka i krzewy posadzone zostaną w odstępach 50 x 50 cm. Wielkości sadzonek dla krzewów to 50-80 cm a dla małych drzewek między 120-280 cm oraz niec większe drzewka o pierśnicy 10-12.
Kształty nasadzeń przybierały będą formy organiczne lub owalne

Nasadzenia tyci lasów będą rozwijały się w czasie. Po okołu 3 latach część z posadzonych roślin będzie mogła zostać przesadzona na nowe miejsca w ogrodach jordanowskich uzupełniając ich zieleń. Nasadzenia drzew i krzewów dobrze znoszące cięcie mogą zostać po latach zagęszczone. Część z posadzonych drzewek wyrośnie by w przyszłości dawać cień w upalne dni.
Realizator będzie odpowiedzialny za wyłonienie zainteresowanych placówek do projektu, we współpracy z organami prowadzącymi placówki.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt jest formą ''nieplacu'' zabaw, która pozwala na zabawę pośród natury i poznawanie przyrody. Jako nasadzenia przeznaczone dla dzieci będą podlegały ich regułom kształtowania przestrzeni.
Współczesne miejsca do zabaw dla dzieci powinny zostać urozmaicone o bardziej ogrodowy charakter przestrzeni, a nie jedynie nowe plastikowo / poliuretanowe urządzenia do zabaw.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koordynacja, rekrutacja, promocja, informacja o projekcie: marzec – grudzień 2021 - 10 miesięcy x 1200 zł = 12 000 zł
Koordynacja finansowa, rozliczenie 10 x 400 zł = 4000 zł
Koncepcje/projekty /dobór roślin 6 x 1200 zł = 7200 zł
Realizacja projektu w 6 lokalizacjach (w tym m.in. dokumentacja, rośliny, podłoże, wykonanie, pielęgnacja w roku realizacji itd.) 6 x 16.500 zł = 99.000 zł
Oznakowanie 6 x 700 zł = 4200 zł

Łącznie:126 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
126 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

17.06.2020 11:04
Koordynator w Biurze Edukacji
19.06.2020 14:50
Koordynator w Biurze Edukacji
13.08.2020 14:35
Koordynator w Biurze Edukacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Zamiast robić mini las wymagający później kosztownego przesadzania drzew z miejsca na miejsce (żadne z wymienionych nie jest w żadnym wypadku mini) lepiej wybrać się z dzieckiem na spacer do prawdziwego lasu, a tych w Warszawie nie brakuje. Gratuluję również wyboru trzmieliny jako krzewu do tego projektu ze względu na to, że owoce będą łatwo dostępne dla dzieci, wyglądają atrakcyjnie i pewnie zachęcą nieświadomego malucha do spróbowania ich, a z całej rośliny one są właśnie najbardziej trujące, a trzeba zaznaczyć, że wszystkie części trzmieliny są silnie trujące dla ludzi. Jeżeli pomimo gorzkiego smaku dziecko zje owoc, to objawy zatrucia pojawią się dopiero po kilkunastu godzinach, gdy trucizna rozejdzie się już po organizmie. W najgorszym wypadku po spożyciu większej ilości owoców zatrucie prowadzi do poważnych skutków takich jak: zaburzenie pracy serca, konwulsje, paraliż, śpiączka, a nawet śmierć.
    Mieszkaniec21442  01.05.2020 13:51
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany