Defibrylatory dla Żoliborza - bezpieczny mieszkaniec

1711
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Żoliborz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • profilaktyka zdrowotna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 862 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zakup 4 defibrylatorów (aparatury ratunkowej) i umieszczenie ich w punktach ogólnodostępnych.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.10.2021 11:31

W dniu 14 maja 2021 r. dokonano wyboru wykonawcy usługi montażu defibrylatorów AED i skrzynek  oraz szkoleń z obdsługi i pierwszej pomocy oraz dostarczenia urządzeń. W dniu 21 czerwca 2021 roku podpisano umowy z Wykonawcą, ustalono harmonogram prac montażowych oraz szkoleń w punktach. W dniu 30 czerwca 2021 roku zakończono montaż i szkolenia, odebrano protoklarnie wykonane prace monterskie i szkoleniowe, odebrano gwarancje na urządzenia. Zakończono realizację umowy.  https://zoliborz.um.warszawa.pl/-/juz-sa-nowe-defibrylatory  

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego ul. Braci Załuskich 1, 01-773 Warszawa plus lokalizacje ustalone po dokonaniu analizy potrzeb dzielnicy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zakup 4 defibrylatorów (aparatury ratunkowej) i umieszczenie ich w punktach ogólnodostępnych.
Opis projektu
Defibrylator jest urządzeniem, które na żądanie wyzwala impuls elektryczny o odpowiedniej energii wyrażonej w dżulach (J). W automatycznym defibrylatorze proces rozpoznawania rytmu serca i decyzja o konieczności defibrylacji zachodzą zupełnie bez udziału operatora. Dopasowanie energii również zachodzi automatycznie i jest zależne od tego, czy do urządzenia podpięte są elektrody dla dorosłego, czy dla dziecka oraz z jakiego protokołu korzysta defibrylator np. dla dorosłych może być to energia 150 J, 200 J, 360 J, a dla dzieci: 50 J. Jedynie samo wyzwolenie impulsu musi zostać wykonane przez wciśnięcie przycisku.

Defibrylator jest bardzo prosty w obsłudze, ale to jednocześnie niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenie, które bardzo dokładnie analizuje rytm serca osoby poszkodowanej. Jeżeli zostanie wykryty jeden z rytmów defibrylacyjnych – migotanie komór (VF) lub częstoskurcz komorowy bez tętna (VT) – system powiadamia o tym komendą głosową oraz instruuje, jakie czynności należy wykonywać. Jeżeli natomiast nie ma potrzeby wyzwolenia impulsu, wspomaga proces resuscytacji, informując ratownika o czynnościach, jakie ten powinien prowadzić zgodnie z algorytmem BLS (ang. Basic Life Support, podstawowe zabiegi resuscytacyjne).
Automatyczny defibrylator zewnętrzny powinien być wykorzystany w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. WAŻNE — Bez znaczenia jest mechanizm, w jakim do niego doszło. Urządzenie może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, za to z zachowaną akcją serca. W takim wypadku będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy. To urządzenie bardzo przydatne, uniwersalne i w pełni zautomatyzowane, właśnie po to, by użytkownik nie musiał zastanawiać się nad tym, czy uruchomić je, czy nie.

1) Zakup sprzętu ratunkowego.
2) Przeszkolenie pracowników instytucji, gdzie będzie umieszczony (sprzęt jest intuicyjny i szkolenie jest jedynie formalnością, żeby dać poczucie większej kompetencji)
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Warto zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców wyposażając placówki strategicznie rozmieszczone (szkoły, hale sportowe, urzędy w tym Urząd Dzielnicy Żoliborz), gdzie przebywa wiele osób w sprzęt pomocny w ratowaniu ludzkiego życia w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.
Przykładowo:
Szkoła Podstawowa nr 267 mieszcząca się przy ulicy Braci Załuskich 1 do najbliższego defibrylatora ma ok. 680 m., czyli odległość do pokonania dla pieszego przy normalnym kroku 9 min., bieg zaś ok.3 min. (trzeba liczyć podwójnie - czas ze sprzętem w drodze powrotnej, czyli powyżej 6 min.). Po 4 min.następują nieodwracalne zmiany w mózgu i organach wewnętrznych, a 7-10 min. zgon.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
28 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

24.06.2020 09:42
Koordynator w Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany