Fun Run przygoda z mapą - Ursynów

1623
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
7 600 zł
Kategoria
  • edukacja
  • sport
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 326 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada organizację imprezy na orientację w Parku Kultury w Powsinie. Wydarzenie będzie miało charakter rekreacyjno-sportowo-edukacyjny. Podstawowe cele to: zachęcenie mieszkańców do ruchu na świeżym powietrzu, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie, integracja zarówno społeczności lokalnej, jak i międzypokoleniowa oraz poznawanie przyrody i krajobrazu w najbliższej okolicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.10.2021 13:00

Blisko 200 osób wystartowało indywidualnie lub grupowo w jednej z pięciu tras Fun Run Przygoda z mapą, bieg na orientację. Każdy mógł spróbować swoich sił w biegu na orientację na trasach o różnej trudności!

  • możliwość startu od 10.30 do 14.00 i brak wpisowego
  • 2 października, Park Kultury w Powsinie (start i meta przy amfiteatrze)
  • zapisy - www.przygodazmapa.pl
  • start bezpłatny 

Zawody rozegrano w kategoriach: Rodzinna na (długość około 1 km), Początkujący (około 1 km), Odważni (około 2 km) Zuchwali (około 3 km), Profesjonaliści (około 4 km). Trasy biegły przez teren parkowy i parkowo-leśny. Nie było ograniczeń wiekowych.

Bieg na orientację polega na pokonaniu zaznaczonej na mapie trasy w jak najkrótszym czasie. Trasę, którą trzeba pokonać wyznaczają w terenie punkty kontrolne, których lokalizacja oznaczona jest na mapie kółkami. Zawodnicy potwierdzają pokonanie trasy przy pomocy specjalnego chipa elektronicznego, który w ułamku sekundy rejestruje obecność zawodnika na poszczególnych punktach kontrolnych.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Sportu i Rekreacji Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Kultury w Powsinie – ulica Maślaków 1, 02-973.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada organizację imprezy na orientację w Parku Kultury w Powsinie. Wydarzenie będzie miało charakter rekreacyjno-sportowo-edukacyjny. Podstawowe cele to: zachęcenie mieszkańców do ruchu na świeżym powietrzu, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie, integracja zarówno społeczności lokalnej, jak i międzypokoleniowa oraz poznawanie przyrody i krajobrazu w najbliższej okolicy.
Opis projektu
Data wydarzenia:
12 czerwca 2021 r.

Ideą projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz wzmacnianie więzi międzyludzkich (rodzinnych, przyjacielskich, sąsiedzkich) poprzez zachęcenie mieszkańców dzielnicy do aktywnego wypoczynku na miejskich terenach zielonych. Plenerowa impreza na orientację umożliwi im aktywne spędzenia wolnego czasu ze swoimi bliskimi, z dala od telewizora czy komputera. Formuła imprezy opiera się na dobrej zabawie uczestników, a nie sportowej rywalizacji, dlatego wziąć w niej udział może każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Startować można rodzinnie – z dziećmi, w grupie przyjaciół lub indywidualnie – na jednej z 4 tras, zróżnicowanych pod względem trudności i długości. Na początku uczestnicy otrzymują kartę startową służącą do potwierdzania punktów oraz papierową mapę z zaznaczonymi miejscami, które trzeba odnaleźć w terenie. Potwierdzanie obecności we właściwej lokalizacji odbywa się za pomocą umieszczonego tam specjalnego perforatora lub elektronicznej bazy kontrolnej. Zadaniem uczestnika jest dotarcie do wszystkich punktów w dowolnym tempie, bez limitu czasowego. Na mecie każdy otrzymuje pamiątkowy medal. Na zakończenie przewidziany jest zdrowy poczęstunek oraz losowanie nagród wśród wszystkich startujących.

Korzyści wynikające z projektu:
- popularyzacja aktywnych form spędzania wolnego czasu na łonie natury
- poprawa kondycji fizycznej mieszkańców dzięki ruchowi na świeżym powietrzu
- zacieśnianie więzi rodzinnych i sąsiedzkich
- rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie w formie ćwiczeń praktycznych
- promocja krajobrazu i przyrody miejskich parków i lasów
- wzbogacenie oferty korzystania przez mieszkańców z walorów terenów zielonych

Czynniki zachęcające mieszkańców do udziału:
- rekreacyjna formuła imprezy
- impreza dostępna jest dla każdego
- dobra zabawa w postaci odnajdywania punktów kontrolnych umieszczonych w parku
- możliwość wyboru długości i trudności trasy
- medale dla wszystkich, losowanie nagród, poczęstunek na zakończenie

Grupą docelową są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, w tym osoby niepełnosprawne. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i chcą aktywnie wypocząć wśród otaczającej nas zieleni, przy okazji sprawdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się mapą, a także chcą w niebanalny sposób spędzić wolny czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
Wydarzenie będzie ogólnodostępne oraz całkowicie bezpłatne dla mieszkańców dzielnicy. Nie przewiduje się ograniczenia ilościowego uczestników.

W założeniu w projekcie weźmie udział około 200 osób. Uczestnicy zgłaszać się będą za pomocą formularza specjalnie opracowanego na potrzeby projektu i udostępnionego na dedykowanej projektowi stronie internetowej. Zgłoszenia zostaną uruchomione co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem i będą dostępne do dnia, w którym ono się odbędzie. Zapisać będzie się można również w dniu imprezy bezpośrednio w sekretariacie.

Wydarzenie będzie promowane przede wszystkim za pomocą elektronicznych nośników informacji (strona www, media społecznościowe), jak również plakatów informacyjnych wywieszanych na terenie dzielnicy na tablicach ogłoszeniowych, w blokach, placówkach edukacyjnych, lokalnych sklepach i zakładach usługowych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Społeczeństwo polskie jest w coraz większym stopniu społeczeństwem konsumpcyjnym, coraz więcej pracującym, mającym coraz mniej czasu na wypoczynek i integrację społeczną. Mieszkańcy Warszawy często utożsamiają miasto jedynie z miejscem pracy i snu, czasem nie wiedząc nawet o możliwości spędzenia czasu na łonie natury czy wręcz o istnieniu parków i terenów zielonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania lub pracy. Nie mają też ciekawej oferty korzystania z miejskich parków i lasów.

Ponadto mieszkańcy dużych metropolii, jak Warszawa, często nie radzą sobie poza miastem. Nie potrafią odnaleźć się w terenie bez urządzeń nawigacyjnych i GPS-a. Nie potrafią czytać mapy i korzystać z naturalnych sposobów nawigacji, co może doprowadzić do sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Wychodząc naprzeciw temu trendowi, projekt wspiera rozwój społeczności lokalnej w formie aktywizacji mieszkańców dzielnicy do wypoczynku na miejskich terenach zielonych. Plenerowa impreza na orientację jest dla uczestników świetną dawką ruchu w formie zabawy, zamiast wymagających ćwiczeń. To również doskonała okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i integracji społeczności lokalnej oraz poznawania naturalnego środowiska w najbliższej okolicy.

Jak pokazują doświadczenia z innych miast, rekreacyjne imprezy na orientację, są coraz popularniejszą formą niekonwencjonalnego spędzania wolnego czasu. Projekty typu „Fun Run przygoda z mapą” szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wśród rodzin z dziećmi, które – najczęściej wybierając najprostszą trasę – stanowią większość uczestników imprezy. Na trudniejszych trasach startują zazwyczaj grupy znajomych, w tym biegacze oraz uczestnicy, którzy mają szansę poznać sąsiadów z okolicy o podobnych zainteresowaniach. Nie brakuje również seniorów, których do wzięcia udziału zachęca formuła pokonywania tras we własnym tempie, bez konieczności biegania na czas.

Proponowany projekt odpowiada na potrzebę integracji społecznej i międzypokoleniowej, jak również na potrzebę wypoczynku i obcowania z przyrodą. Nie należy również zapominać o wartościach poznawczych, w postaci wzrostu umiejętności czytania mapy i orientacji w terenie oraz o korzyściach zdrowotnych, które uczestnicy będą czerpać dzięki zaangażowaniu w aktywne formy rekreacji na świeżym powietrzu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowniczy tras (1 osoba) - 300
Sędzia startu (1 osoba) - 200
Pozostała kadra (3 osoby) - 450
Wyżywienie uczestników drobny poczęstunek: woda/napój/herbata + owoc/zdrowy wafelek (200 sztuk) - 1000
Zabezpieczenie techniczne, w tym zakup drobnego sprzętu itp. - 200
Materiały biurowe - 100
Transport sprzętu, przygotowanie tras (paliwo) - 200
Stworzenie strony www lub profilu FB - 400
Nagrody (200 szt.) - 500
Medale (200 szt.) - 600
Druk map (200 szt.) - 300
Wykreślenie mapy startowej do Biegów na Orientację - 1500
Koordynator projektu (1 osoba) - 1000
Obsługa strony www i promocji w mediach (1 osoba) - 500
Księgowość dotycząca projektu (1 osoba) - 200
Plakaty promocyjne (50 szt.) - 150

=7600
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
7 600,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

23.04.2020 14:42
Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Ursynów
06.08.2020 15:20
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany