Skwerek Berek – Kwiatowa Rozłucka

1835
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
175 000 zł
Kategoria
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli odpocząć z dala od zgiełku miasta, otoczeni zielenią. Założeniem projektu jest obsadzenie Skwerku różnorodną roślinnością, by stanowił on swoiste zielone płuca dzielnicy i miejsce gdzie mieszkańcy będą z przyjemnością spędzać wolny czas, a przede wszystkim by stał on się wizytówką osiedla.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwerek Berek – rejon ulic Sygietyńskiego, Rozłuckiej i Turbinowej

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli odpocząć z dala od zgiełku miasta, otoczeni zielenią. Założeniem projektu jest obsadzenie Skwerku różnorodną roślinnością, by stanowił on swoiste zielone płuca dzielnicy i miejsce gdzie mieszkańcy będą z przyjemnością spędzać wolny czas, a przede wszystkim by stał on się wizytówką osiedla.
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie wizytówki osiedla, która będzie chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców.
Obecnie skwerek obsadzony jest dość chaotycznie, bez spójnego planu. Dodatkowo znajdują się tu nieużytkowane sprzęty siłowni na wolnym powietrzu oraz plac zabaw. Z tego też powodu skwerek sprawia wrażenie zaniedbanej przestrzeni, w dużej mierze niewykorzystanej. Obecnie mieszkańcy skarżą się na brak możliwości odpoczynku we własnym domu z powodu nieodpowiednio ustawionych ławek oraz hałasów, szczególnie w godzinach gdy powinna obowiązywać cisza nocna. Niestety skwerek jest otwarty także w nocy co może się przyczyniać do takiego stanu rzeczy.
Projekt ma przyczynić się do uporządkowania i zagospodarowania tego obszaru głównie zielenią i kwiatami, co ma sprzyjać wyciszeniu oraz poprawie estetyki tego miejsca. Aby to umożliwić, należy usunąć nieużytkowany sprzęt oraz przemieścić ławki w inne miejsce, odsunięte od okien sąsiadujących bloków. Projekt zakłada również remont zaniedbanego ogrodzenia. W celu zapobiegnięcia zniszczeniu i zadeptaniu roślin, należy umieścić ozdobne płotki chroniące roślinność. Powinno się również dosadzić nowe drzewka ozdobne i usunąć lub wymienić drzewa obumarłe lub słabej jakości. Zależy nam na tym by „Kwiatowa Rozłucka” cieszyła oko nie tylko wiosną i latem, ale również zimą.
Proponowana roślinność:
Pnącza kwitnące, np. bugenwilla i hortensje pnąca, milin amerykański, glicynia chińska, róża drobna pnąca, powojniki, trawy ozdobne, wrzosy.
Krzewy i małe drzewka ozdobne, np. wiśnie ozdobne, klony ozdobne, derenie ozdobne, rododendrony, drzewko hibiskusa, kaliny, hortensje, krzewuszki, jaśminowiec, oczary, iglaki.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W mediach coraz częściej zaczyna pojawiać się pojęcie „betonozy”, czyli betonowania i brukowania m.in. miejskich placów. Także na osiedlach można zaobserwować duże zmiany - deweloperzy starają się wykorzystać każdą, nawet najmniejszą wolną przestrzeń by zbudować kolejne bloki, nie myśląc przy tym aby zadbać także o przestrzeń do odpoczynku dla przyszłych mieszkańców, niejednokrotnie zapominając o jakiejkolwiek zieleni osiedlowej, tak istotnej w budowaniu dobrych relacji sąsiedzkich. Jednak coraz częściej mieszkańcy dużych miast, zmęczeni codziennym życiem w biegu, zwracają się w kierunku natury. Dbają o swoje otoczenie, chcą spędzać czas na świeżym powietrzu i na łonie natury, zwracają uwagę na to, co ich otacza oraz przykładają dużą wagę do estetyki miejsc w których przebywają.
Zauważając potencjał oraz dogodne położenie skwerku pragniemy wyjść naprzeciw potrzebom okolicznych mieszkańców i stworzyć miejsce zielone, pozwalające na odpoczynek od zgiełku dużego miasta. Rozmowy z mieszkańcami pozwoliły na dostrzeżenie tego, że brakuje im miejsca pełnego zieleni i spokoju, w którym z przyjemnością odpoczną i będą mogli się wyciszyć. Zgłosili oni również potrzebę, by skwerek obsadzić drzewami i krzewami. Obsadzenie skwerku roślinnością niesie za sobą wiele zalet. Oprócz możliwości wyciszenia oraz uporządkowania tego miejsca należy zauważyć, iż tereny zielone pozwalają na obniżenie temperatury latem, gdyż roślinność zatrzymuje wilgoć i daje cień. Odpowiednio zaprojektowana osiedlowa zieleń sprzyja wyciszeniu, a także możliwości szybszej regeneracji i odpoczynku po ciężkim tygodniu w pracy. Warto również pamiętać, iż zieleń znacznie poprawia nastrój, a dbanie o małe przestrzenie zieleni w miastach jest szczególnie istotne, gdyż są to ostatnie oazy spokoju zarówno dla ludzi jak i fauny.
Jak słusznie zauważył J. M. Chmielewski w „Teorii urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast” tereny aktywne biologicznie i obsadzone roślinnością mają istotne znaczenie dla ludności. Roślinność pełni bardzo ważną rolę do której należy m. in. tłumienie hałasu, pochłanianie dymu i kurzu, a także pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka. Roślinność tworząc lokalny mikroklimat wpływa na takie aspekty jak temperatura i skład powietrza. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że tereny pokryte roślinnością mają zdecydowanie niższą temperaturę niż te wybetonowane, a ponadto roślinność sprzyja oczyszczaniu powietrza, absorbując zanieczyszczenia, co może mieć istotne znaczenie szczególnie w dużych miastach. Odpowiednio zaprojektowana zieleń osiedlowa może przyczynić się do poprawienia warunków i jakości życia mieszkańców, którzy oprócz możliwości odpoczynku w cichym, spokojnym i zielonym miejscu, będą mogli również cieszyć się piękną roślinnością oraz estetyką tego miejsca.
Projekt powstał na prośbę mieszkańców ul. Rozłucka 14, ul. Rozłucka 12 i ul. Sygietyńskiego 2, którzy chcą żyć w ciszy i spokoju.

Zieleń osiedlowa jest wizytówką osiedla, poprawia ich estetykę oraz znacznie podnosi komfort życia mieszkańców. W najbliższym otoczeniu skwerku brak jest miejsca, które moglibyśmy określić mianem wizytówki naszego osiedla, może warto to zmienić?

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Projekt 10 000 zł
2. Prace budowlane (remont ogrodzenia, przesunięcie ławek, usunięcie starych urządzeń do ćwiczeń) 50 000 zł
3. Zieleń i elementy ogrodowe 110 000 zł
4. eksploatacja 5 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
175 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Realizacja projektu stworzy przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi na świeżym powietrzu.

Modyfikacje

16.06.2020 14:51
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany