Integracja sensoryczna dla dzieci w Dzielnicy Włochy

1975
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Rafał Izydorzak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
72 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada bezpłatne zajęcia terapii integracji sensorycznej prowadzone pod opieką wykwalifikowanych terapeutów dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami procesów integracji sensorycznej wraz z wyposażeniem sali.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Parowcowa 58
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przedszkole nr 443
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada bezpłatne zajęcia terapii integracji sensorycznej prowadzone pod opieką wykwalifikowanych terapeutów dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami procesów integracji sensorycznej wraz z wyposażeniem sali.
Opis projektu
Celem projektu jest prowadzenie bezpłatnych zajęć z zakresu integracji sensorycznej oraz stworzenie miejsca, w placówce publicznej, które może służyć temu celowi przez wiele lat. Projekt zakłada prowadzenie zajęć przez wykwalifikowanych terapeutów dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami integracji sensorycznej oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt sali do terapii w pomieszczeniu Przedszkola nr 443 przy ul. Parowcowej 58 w Warszawie. Terapia integracji sensorycznej (SI) ma na celu nauczenie dziecka adekwatnego reagowania na bodźce dopływające do niego zarówno ze świata zewnętrznego, jak i z ciała. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom dziecko może poprawić sprawność motoryczną, koordynację ruchów, uwagę i koncentrację czy samoświadomość, a także funkcjonowanie społeczne i emocjonalne. Zajęcia z zakresu terapii integracji sensorycznej są szczególnie kierowane do dzieci przejawiających trudności w pisaniu i rysowaniu, szybko się meczących, szczególnie przy wykonywaniu precyzyjnych zadań przy biurku czy w ławce. Często występującymi objawami są wzmożona wrażliwość na niektóre bodźce sensoryczne, takie jak jasne światło, wysokie dźwięki, hałas, zapachy czy dotyk. Dodatkowo mogą występować zaburzenia koordynacji ruchowej lub sprawności fizycznej. Z tego powodu wsparcie ich w pierwszych latach ich rozwoju jest tak ważne. Takim dzieciom może pomoc terapia integracji sensorycznej, którą chcemy im umożliwić. Dzieci będą przyjmowane na zajęcia na podstawie orzeczenia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie udziału w zajęciach SI. Zakładamy realizację indywidualnych zajęć SI dla dzieci wg. diagnozy poradni: dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ze względu na zaburzenia, polegające na aktywizacji i ćwicz. ruchowych stymulujących układy zmysłów dotyku, równowagi, proporiecepcj. Zajęcia będą prowadzone przez terapeutów integracji sensorycznej, posiadających stosowne uprawnienia: przyg.psychol-pedagog, kurs terapii SI II-giego stopnia, lub studnia podyplmowe SI.
Zajęcia mogłyby się odbywać 2 razy w tygodniu w godzinach 14:00-20:00. Na jednorazowe zajęcia przewidziany jest od 45 minut do 60 minut, więc maksymalnie jednego dnia osoba prowadząca zajęcia może przyjąć 6 dzieci. Zgłoszenia na zajęcia będą odbywały się na podstawie orzeczenia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie udziału w zajęciach SI. Zgłoszenia przyjmowane będą przez sekretariat w godzinach pracy przedszkola. Zajęcia prowadzone będą przez okres 11 miesięcy z wyłączeniem jednego miesiąca przerwy wakacyjnej (lipiec lub sierpień).
Przewidujemy następujące wyposażenie, wraz z montażem:
1. Podwiesie wolnostojące (w cenie: hak obrotowy x 2 , punkty zawieszenia x 3, karabińczyk x 4)  lub Podwiesie z belką rozbudowującą (w cenie: 2x hak obrotowy, 3x haki/punkty zawieszenia w głównej belce, 4x karabińczyk, 1x belka rozbudowująca z dodatkowymi 2 hakami/punktami podwieszenia),
2.Deskorolka duża 40x60 cm z uchwytem na linę,
3.Równoważnia Kołyska Duża 50x90cm,
4.Deska rotacyjna,
5.Huśtawka Helikopter gruby i miękki z regulacją,
6.Huśtawka Platforma 50x100 cm,
7.Huśtawka Trapez,
8.Piłka z kolcami 55 cm,
9.Piłka bez kolców 55 cm,
10.Piłeczki do masażu zestaw 4 szt. 65mm,
11.Piłka do skakania 45cm,
12.2 szt. Materacy 200x120x5 cm,
13.Mata Jeż duża,
14.Hamak Terapeutyczny (lniany),
15.Huśtawka Drabinka Trójkątna,
16.Beczka,
17.Równoważnia Kładka 4 elementy wymiar jednego 120x9 cm,
Wałek terapeutyczny/ kształtki rehabilitacyjne 10 szt
Zabawki do stymulacji wzrokowej, węchowej i czuciowej :
- gra nos w nos
olejki zapachowe
bączek świecący
bębenek fluorescencyjny
gniotki
dotykowe memory
plastopianka
ekspander do ćwiczeń
ringo
piłeczki sensoryczne
Wyroby powinny spełniać normy:
- EN 980:2008, EN 15223-1:2012
- EN 1041:2008
- EN ISO 14971:2012
- EN ISO 10993-1:2009
- EN 62366:2008
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Najważniejszym celem projektu jest profesjonalna pomoc terapeutyczna w rozwoju dzieci. Wyrównanie i zwiększenie ich szans poznawczych i edukacyjnych, a często odblokowanie potencjału ich rozwoju w jak najmłodszym wieku poprzez realizację zajęć SI. Zajęcia tego typu powinny być dostępne masowo, jednak częsty brak świadomości problemów związanych z integracją sensoryczną dzieci, brak miejsc w państwowych placówkach prowadzących terapie SI oraz bardzo duże koszty zajęć tego typu w placówkach prywatnych powodują, iż są one niedostępne.
Z tego powodu uruchomienie bezpłatnych i dostępnych zajęć terapii integracji sensorycznej wydaje się być świetnym pomysłem. Zajęcia te to zajęcia przewidziane w o których mowa rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Sprzęt do integracji sensorycznej koszt- 20 000 zł
Wynagrodzenie terapeutów- 50 000 zł
Promocja + oznakowanie projektu- 2000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
72 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

21.01.2020 23:30
Autor projektu
18.06.2020 16:04
Wydział Oświaty, Sportu i Wychowania dla Dzielnicy Włochy
22.06.2020 15:09
Wydział Oświaty, Sportu i Wychowania dla Dzielnicy Włochy
18.08.2020 11:12
Koordynator w Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany