Plenerowa Biblioteka Dzidziutka

1896
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
18 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
#Plenerowa Biblioteka Dzidziutka #PBD# – polegający na umiejscowieniu plenerowych biblioteczek w miejscach zabaw dzieci, tak aby w łatwy i przystępny sposób móc korzystać z księgozbioru i zachęcać dzieci do czytania książek w różnych momentach dnia

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1) skrzyżowanie ul. Kąkolowej i Agrestowej, 2) plac zabaw przy ul. Żwanowieckiej 30a,
3) ogród jordanowski przy ul. M. Frenkla 10
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
wskazane lokalizacje według informacji z https://mapa.um.warszawa.pl/ znajdują się w zasobie m. st. Warszawy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
#Plenerowa Biblioteka Dzidziutka #PBD# – polegający na umiejscowieniu plenerowych biblioteczek w miejscach zabaw dzieci, tak aby w łatwy i przystępny sposób móc korzystać z księgozbioru i zachęcać dzieci do czytania książek w różnych momentach dnia
Opis projektu
Projekt polega na postawieniu 3 zamykanych skrzynek na wysokich nogach na książki na 2 placach zabaw i jednym skwerze osiedlowym. W otoczeniu każdej z lokalizacji znajdują się ławki, na których można usiąść i spokojnie poczytać lub obejrzeć książkę.
Miejsca - nieruchomości, w których proponuje się zlokalizować biblioteczki należą do zasobów m.st. Warszawy.
Projekt skierowany jest do młodych rodziców, w szczególności mam spacerujących
z wózkami i małymi dziećmi w wieku 1-3, aby chwile odpoczynku, czy przerwy w zabawie dzieci wykorzystać na lekturę. Książki w biblioteczkach będą pochodziły ze społecznej zbiórki i zasobów własnych projektodawców, a w przyszłości od samych korzystających, na zasadzie bookcrossingu.
Regularnie w ustalonych dniach i godzinach będą odbywały się głośne czytania książek zaproponowanych przez czytających lub przez dzieci. Dostęp i udział w warsztatach będzie nieodpłatny, dostępny dla każdego zainteresowanego. Informowanie o spotkaniach będzie odbywało się za pośrednictwem ogłoszeń na Biblioteczkach oraz na dedykowanej stronie w mediach społecznościowych.
Po głośnym czytaniu będzie można podyskutować o książce, o tym co było najciekawsze lub wzbudziło najwięcej emocji wśród słuchaczy. Czytanie na świeżym powietrzu będzie odbywało się w czasie dobrej pogody, a w czasie niepogody czytanie lektury i dyskusja odbywać się będzie u partnerów akcji np. w bibliotekach miejskich.
Biblioteczki będą w pełni dostępne, ponieważ place zabaw nie są zamykane, obowiązuje na nich regulamin danego placu zabaw. Natomiast biblioteczka na skwerze będzie w pełni dostępna cały czas.
W ramach projektu przygotowanie będą ulotki w formie zawieszek na klamkę z logo projektu. Każdy korzystający będzie mógł pożyczyć książkę, aby ją poczytać a także dołożyć swoją. Książki będą znajdowały się w drewnianych budkach z drzwiczkami. Na tyle budki będzie mała tablica ogłoszeniowa, która umożliwi komunikację i wymianę wiadomości między rodzicami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Istotą projektu jest zaoferowanie młodym Rodzicom z Wawra nowej aktywności edukacyjno-kulturalnej, uwzględniającej ich potrzeby i możliwości (łatwa dostępność dla wózka, bliskość placu zabaw, który jest pożądanym celem odwiedzin najmłodszych mieszkańców dzielnicy); wskazanie, że Wawer to atrakcyjne i inspirujące miejsce do życia.
Rodzice dzieci w wieku przedprzedszkolnym to coraz większa grupa świadomych ludzi, poszukująca wartościowych doświadczeń edukacjno-wychowawczych, które wesprą rozwój ich dzieci, a jednocześnie będą łatwo dostępne w najbliższej okolicy, w dzielnicy.
Projekt ma na celu umożliwienie rodzicom i ich pociechom sięgania po książkę w czasie spaceru i zabaw na świeżym powietrzu, jako urozmaicenie czasu spędzanego razem. Lokalizacja na placach zabaw z jednej strony jest intuicyjnym miejscem, w którym spędzają czas rodzice z dziećmi, a z drugiej strony, w pewien sposób uchroni księgozbiór przed nieuprawnionym dostępem. Czas na dworze to nie tylko zawsze dynamiczna aktywność fizyczna, ale również czas na lekturę.
Projekt ma propagować mądre rodzicielstwo oparte m.in. o czytelnictwo wśród najmłodszych obywateli dzielnicy i pokazać, że czytać można wszędzie. Na placach zabaw i na skwerze zlokalizowane są ławki, które umożliwiają lekturę. Ponadto odbiorcami będą młode mamy/tatusiowie/opiekunowie, którzy w czasie drzemki dzieci będą mieli możliwość sięgnięcia po książkę dla edukacji wychowawczej i relaksu.
Ponadto cykliczne spotkania będą stanowiły urozmaicenie czasu i aktywności na jakie mogą liczyć młodzi rodzice w ramach osiedli Miedzeszyn i Falenica.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie 3 plenerowych biblioteczek – 3x 3000 zł=9000 zł
- zaprojektowanie logo projektu – 1000 zł
- zaprojektowanie i wydrukowanie zawieszek na klamkę z logo projektu i budżetu obywatelskiego 1000 sztuk – 3.000 zł
- wydrukowanie regulaminu korzystania z #PBD – 3x100 zł= 300 zł
- zaprojektowanie i umieszczenie info o akcji czytania przy #PBD w internecie – 1000 zł
- prowadzenie strony informującej o projekcie przez cały rok – 12x 350 zł= 4200 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
18 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

21.01.2020 22:50
Autor projektu
21.01.2020 22:51
Autor projektu
21.01.2020 22:51
Autor projektu
23.06.2020 14:50
Koordynator w dzielnicy Wawer
23.06.2020 14:51
Koordynator w dzielnicy Wawer
17.08.2020 10:14
Koordynator w dzielnicy Wawer
18.08.2020 11:07
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Gratuluję Pomysłodawcy,

  trafiona inicjatywa, która w bardzo krótkim czasie stać się powinna dobrą, lokalną praktyką. #Plenerowe Biblioteki Dzidziutka to jedyny słuszny kierunek w duchu znanej nam wszystkim myśli "...czym skorupka za młodu nasiąknie...", czy co "...Jaś pojmie Jan wiedzieć będzie..."

  W czasach kiedy tradycyjna książka dla młodego pokolenia coraz mniej znaczy... Jestem pzrekonana, że Opiekunowie z chęcią poczytają Maluchom w plenerze, w przyjaznej przestrzeni i towarzystwie "DZIECI": Stasia, Basi, Zosi, Szymka...

  Moim skromnym zdaniem wyobraźnia "Dzidziutka" i efekt zaprezentowanego działania może być tylko wyśmienity...

  Zakładam, że projekt to tylko początek większego dzielnicowego i nie tylko działania w m.st. Warszawie na rzecz dobrego jutra Dzidziutków jakże zdolnych, ochoczych do poznawania świata przez książki. Co naważniejsze ten proces poznawczy wzmocniony będzie budowaniem tego co wydaje się najważniejsze - BEZPOŚREDNIA KOMUNIKACJA SPOŁECZNA - DZIDZIUTKOWIE, RODZICE...

  Tak buduje się przecież JUTRO Małych, a jak ważnych spraw lokalnych!

  Trzymam kciuki, aby ten mądry projekt vs. cel i zakładane efekty zdobył uznanie społeczne w postaci głosów dla #PBD

  Jeszcze raz gratuluję,
  Anya
  Mieszkaniec22030  22.01.2020 22:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany