Ratujemy drzewa Parku Skaryszewskiego - kontynuacja

1955
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
257 997 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 3549 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Okazałe drzewa to piękno i bogactwo parku. Gwałtowne nawałnice i wichury, które zdarzają się coraz częściej, niszczą drzewa, łamią konary. Zakładanie elastycznych wiązań w koronach przeciwdziała łamaniu się konarów. Wiązania te spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.11.2021 09:45

Została podpisana umowa z Wykonawcą ekspertyz stanu drzew. Są aktulanie realizowane i spływają do ZZW. Spacery dendrologiczne planowane są na listopad/grudzień.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały Park Skaryszewski

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Okazałe drzewa to piękno i bogactwo parku. Gwałtowne nawałnice i wichury, które zdarzają się coraz częściej, niszczą drzewa, łamią konary. Zakładanie elastycznych wiązań w koronach przeciwdziała łamaniu się konarów. Wiązania te spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na człowieka, ale zawiśnie na drzewie.
Opis projektu
1. Badanie stanu 100 drzew - ekspertyzy dla 100 drzew
Specjaliści-arboryści przeprowadzą ocenę stanu kolejnej (czwartej) partii drzew w Parku Skaryszewskim. Będzie to 100 drzew. Wszystkich drzew Parku nie dałoby się zawrzeć w jednorocznym budżecie obywatelskim.

2. Spotkanie terenowe z arborystami otwarte dla publiczności
Podczas badań terenowych odbędzie się spotkanie mieszkańców z arborystami, na którym omówiony będzie projekt oraz podstawy oceny i ochrony drzew. Część terenowa będzie dostępna dla publiczności (m.in. mieszkańców, aktywistów), która dowie się jak oceniać i chronić drzewa, jak odróżniać, czy drzewo trzeba i można chronić, czy np. usunąć, bo może zagrażać. Po zakończeniu badań ich wyniki będą opracowane przez specjalistów.

Opracowanie, ocenę drzew i spotkanie z mieszkańcami przeprowadzi arborysta współpracujący z renomowaną placówką naukową lub kilkoma organizacjami ekologicznymi, zajmujący się metodami oceny stanu drzew.

3. Raport o stanie drzew w Parku
Powstanie raport o stanie drzew parku, zawierający zalecenia jak je chronić, dostępny w Internecie. Raport będzie sporządzony tak, aby był zrozumiały także dla nie specjalisty. Na podstawie raportu urzędnicy będą mogli lepiej dbać o drzewa, dowiedzą się więcej jak je chronić i pielęgnować. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących drzew. Dzięki lepszemu zadbaniu o drzewa w parku da się ocalić wiele cennych drzew. Będzie to służyło ochronie różnorodności biologicznej, ponieważ okazałe drzewa w parku tworzą niezwykle bogate środowisko dla zwierząt (bezkręgowców, ptaków, nietoperzy itd.).

4. Wiązania elastyczne w koronach drzew
Będzie można zapobiec ewentualnym zagrożeniom związanym z niektórymi drzewami, bo zostaną one zawczasu zabezpieczone poprzez założenie wiązań elastycznych w koronach ok. 100 drzew (sugerowane: drzewa przy ścieżkach, chodnikach - drzewa przebadane w ramach obecnej edycji budżetu obywatelskiego oraz poprzednich edycji). Za pozostałą kwotę w projekcie będą sprawdzone i w razie potrzeby poprawione wiązania elastyczne założone na drzewa w poprzednich latach.

Powstanie modelowe rozwiązanie, które można będzie stosować w kolejnych parkach, aby uniknąć sytuacji takich, jak dewastacja za publiczne pieniądze Ogrodu Krasińskich, która miała miejsce kilka lat temu. Tzw. "rewitalizacja" Ogrodu okazała się dramatyczna dla przyrody (liczba gatunków ptaków zmniejszyła się tam o połowę) i wywołała ogromne protesty społeczne. Park Skaryszewski ma szansę tego uniknąć, jeżeli będziemy się o niego troszczyć na podstawie raportów specjalistów, takich jak "Raport o przyrodzie Parku Skaryszewskiego" publikowany na www.stop.eko.org.pl czy raport arborystyczny, który powstanie po zrealizowaniu niniejszego projektu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Okazałe drzewa to największe piękno Parku Skaryszewskiego. Dzięki nim jest tak atrakcyjny dla Warszawiaków, którzy przyjeżdżają do parku nawet z daleka. Drzewa wymagają specjalistycznej diagnozy, aby było wiadomo jakich potrzebują zabiegów aby przedłużyć im życie. Potrzebna jest rzetelna, szczegółowa ocena drzew, opracowanie i wdrożenie specjalistycznych zaleceń ochronnych, takich jak wiązania elastyczne w koronach drzew.
Arborystom badającym drzewa będą towarzyszyć mieszkańcy, aktywiści miejscy, urzędnicy. Dzięki temu zwiększy się wiedza mieszkańców o tym jak oceniać i chronić drzewa a urzędnicy będą lepiej wiedzieli jak dbać o nie i będą mieli potrzebne do tego, dokładne wytyczne. Dzięki temu będzie mniej konfliktów społecznych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Specjalistyczna ocena stanu zachowania drzew problematycznych wraz gospodarką drzewostanem – ekspertyzy dla 100 drzew
2. Bieżące zabiegi pielęgnacyjne i inne działania, poprawiające stan i statykę drzew oraz bezpieczeństwo w otoczeniu drzew (wiązania ) dla ok 50 szt. drzew
3. Trwałe oznaczenie plakietkami drzew po przeprowadzonych pracach dla 100 drzew
4. Spacer dendrologiczny – 2 spotkania
Kwota przewidziana do realizacji projektu to koszt 257 997,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
257 997,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 15:24
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni
22.06.2020 15:24
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni
24.06.2020 08:51
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany