Odblaski są cool! Rozdanie 100 000 zestawów odblaskowych warszawskim uczniom

2220
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
755 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Rozdanie 100 000 zestawów odblasków warszawskim uczniom klas od 1 do 6 w publicznych szkołach podstawowych znajdujących się na terenie stolicy. Cała akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poruszających po zmroku młodych dzieci. Rozdanie odblasków poprzedzone zostanie ciekawymi lekcjami poglądowymi na godzinach wychowawczych wspólnych apelach

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Publiczne szkoły podstawowe znajdujące się na terenie m.st. Warszawy

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Rozdanie 100 000 zestawów odblasków warszawskim uczniom klas od 1 do 6 w publicznych szkołach podstawowych znajdujących się na terenie stolicy. Cała akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poruszających po zmroku młodych dzieci. Rozdanie odblasków poprzedzone zostanie ciekawymi lekcjami poglądowymi na godzinach wychowawczych wspólnych apelach
Opis projektu
Projektodawca nie narzuca formy przekazania dzieciom omawianych zestawów odblasków (proponowane zestawy odb. zamieszczono w załączniku jako przykładowy model)
Jednak warto poprzedzić to akcją uświadamiającą dzieci i młodzież o potrzebie noszenia odblasków. Do wszystkich szkół powinny wcześniej trafić fachowe, broszury, plakaty i filmy o w/w tematyce. Na apelach szkolnych dzieci i nauczyciele mogliby posłuchać ciekawych prelekcji i filmów przygotowanych przez np. Policjantów z ruchu drogowego. Natomiast znani i szanowani zaproszeni goście jak Pan Hołowczyc i Kubica mogą przekonać dzieci i młodzież że odblaski są "cool" i warto je stale nosić. (mówiąc językiem młodzieżowym
Liczba ok 100 000 zestawów odblaskowych odpowiada mniej więcej liczbie wszystkich uczniów uczących się w klasach 1 - 6. Uważam, że trzeba rozważyć czy dzieciom najmłodszym przekazać zestawy odblasków bezpośrednio czy może przez ich rodziców. Natomiast nastoletnia młodzież otrzyma je bezpośrednio od swojego wychowawcy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Myślę, że nie trzeba nikomu mówić jak bardzo jest słabe bezpieczeństwo pieszych na polskich drogach. Wśród blisko tysiąca ofiar pieszych ginących na polskich drogach niemała część to również dzieci i młodzież szkolna. Pomimo iż to się zmienia na lepsze nie każde ubranie i tornister wyposażony jest w elementy odblaskowe. ufam iż rozdane i noszone odblaski przyczynią się do znacznego polepszenia widoczności naszych warszawskich dzieci, które czasem muszą przechodzić przez słabo oświetlone przejścia dla pieszych, parkingi itp. jestem przekonany iż dobrze poprowadzona akcja informacyjno - zachęcająca o potrzebie noszenia elementów odblaskowych przyczyni się do znacznego spadku wypadków i kolizji z udziałem dzieci na warszawskich i nie tylko drogach w Polsce.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wycena realizacji projektu:
1) 100 tys. szt. klasycznych kamizelek odblaskowych dla dzieci z dodatkowym nadrukiem z folii odblaskowej w postaci logo budżetu obywatelskiego na piersi kamizelki (około8x8cm.):

- cena kamizelki żółtej – 8,12 zł brutto/szt. (produkcja chińska),
- cena kamizelki niebieskiej – 14,76 zł brutto/szt. (produkcja polska).
2) 100 tys. szt. worko-plecaków odblaskowych dla dzieci z pasem odblaskowym oraz nadrukiem odblaskowym – logo budżetu obywatelskiego

- cena – 7,16 zł brutto/szt. (produkcja chińska),
- cena – 19,33 zł brutto/szt. (produkcja polska).
3) 100 tys. szt. opasek odblaskowych z nadrukiem 1 kolor na 1 stronie opaski (logo+napis) - 1 wersja nadruku pod folią oraz 2 wersja na folii:
- cena z nadrukiem na folii – 1,26 zł brutto/szt.
- cena z nadrukiem pod folią – 1,32 zł brutto/szt.
4) 100tys. szt. zawieszek miękkich z nadrukiem 1 kolor po obu stronach (w 2 opcjach: 1 wersja nadruku pod folią odblaskową po obu stronach oraz 2 wersja nadruki na zewnątrz po oby stronach), wymiar zawieszki ok 5-5,5 cm, łańcuszek kulkowy.

- cena z nadrukiem na folii – 1,10 zł brutto/szt.
- cena z nadrukiem pod folią – 1,26 zł brutto/szt.

Proponujemy wykonać w ramach projektu dwa rodzaje zestawów:
1) 50 000 zestawów (kamizelka odblaskowa i opaska samozaciskowa) z logo Budżetu obywatelskiego, dla dzieci z klas I-III. Łączny koszt wykonania zestawów – 469 000,00 zł brutto;
2) 50 000 zestawów (2 szt. opasek samozaciskowych i 2 szt. zawieszek odblaskowych) z logo Budżetu obywatelskiego, dla uczniów klas IV-VI. Łączny koszt wykonania zestawów – 236 000,00 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu – wykonania 100 000 zestawów dla uczniów z warszawskich szkół z klas I-VI wraz z zapakowaniem w woreczki ozdobne 755 000,00 zł brutto.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
755 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

24.01.2020 11:02
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
16.06.2020 13:21
Wydział Bezpieczeństwa Publicznego w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mam dziecko w szkole podstawowej - odblaskowych gadżetów mamy od groma. Rozdawanych co roku a także podczas wielu imprez plenerowych oraz jako nagrody w konkursach. Z całym szacunkiem, ale nie czuję, aby poprawiły bezpieczeństwo pod szkołą.

  Natomiast zmiany w infrastrukturze - dwa wyniesione skrzyżowania z przejściami pod szkołą, doświetlenie w postaci dodatkowych latarni przy przejściu, zabezpieczenie słupkami blokującymi zabezpieczającymi przed postojem aut na przejściach dla pieszych jak najbardziej. I to wszystko jeszcze z budżetu partycypacyjnego!

  Najmocniej przepraszam, ale świecidełka to mydlenie oczu (zwłaszcza kamizelki, które nosi się poza terenem zabudowanym a nie w mieście).

  A przeznaczanie na nie pieniędzy to marnowanie pieniędzy. Dużo lepiej wydać je na rzeczywistą i KONKRETNĄ poprawę bezpieczeństwa w kilku wybranych miejscach.
  Wojciech Zawiliński  10.09.2020 18:04
  • Zgadzam się w 100%. Wypadki sa wina drogowych bandytów, a nie niedostatku plastikowych świecidełek - rozdaje je policja, szkoły i nic to nie zmienia. Jest zreszta mnóstwo badań eksperymentalnych pokazujacych, że takie małe plastikowe coś nie wpływa na widoczność - dzieci musiałyby chodzić w odblaskowych skafandrach z migajacymi światłami jak robotnicy na autostradach, żeby wariat za kierownica zwrócił uwagę.
   Mieszkaniec23848  13.09.2020 18:24
  • Zgadzam się. Ten projekt to zwykłe zaśmiecanie środowiska i jeszcze dopłacanie do produkcji większej ilości plastiku. Ludziom tych odblasków wala się pełno w domach, są rozdawane za darmo jako materiały reklamowe, a nawet jak ktoś jeszcze nie ma to wystarczy, że zapyta na którejś z oddażowych grup facebookowych. Trochę rozsądku i intuicji "less waste" przydałoby się przy tworzeniu tych projektów. Bardzo nie lubię wyrzucania kasy w błoto i bardzo nie lubię nieekologicznych i nieekonomicznych rozwiązań.
   Mieszkaniec18870  14.09.2020 13:05
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany