"Strefa mówienia" - konsultacje logopedyczne

2235
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 643 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada nieodpłatne konsultacje logopedyczne i neurologopedyczne dla dzieci i ich rodziców oraz kampanię informacyjną i propagującą wczesną diagnozę i terapie logopedyczną. Zakup niezbędnych narzędzi diagnozujących do badań przesiewowych mowy (testy diagnozujące i przesiewowe) i określenia rozwoju mowy dziecka (zapis w karcie rozwoju mowy).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.09.2021 15:08

Projekt trwa, jest wciąż realizowany.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Oświaty i Wychowania

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Placówki oświatowe Dzielnicy Ursus
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada nieodpłatne konsultacje logopedyczne i neurologopedyczne dla dzieci i ich rodziców oraz kampanię informacyjną i propagującą wczesną diagnozę i terapie logopedyczną. Zakup niezbędnych narzędzi diagnozujących do badań przesiewowych mowy (testy diagnozujące i przesiewowe) i określenia rozwoju mowy dziecka (zapis w karcie rozwoju mowy).
Opis projektu
Celem projektu jest udzielenie zainteresowanym mieszkańcom nieodpłatnych konsultacji logopedycznych i neurologopedycznych dla dzieci i ich rodziców z zaburzeniami komunikacji, jąkaniem, opóźnionym rozwojem mowy, z zaburzeniami związanymi z przyjmowaniem i obróbką pokarmów (ssaniem, pobieraniem z łyżeczki, odgryzaniem, gryzieniem, żuciem), zaburzeniami mowy związanymi z uszkodzeniami układu nerwowego oraz z problemami narządu głosu. na terenie Dzielnicy Ursus
Projekt składa się z trzech części:
- konsultacji logopedycznych i neurologopedycznych,
- kampanii propagującej informacje nt. diagnozy i rozwoju mowy w formie plakatów i kart rozwoju mowy.
- zakup materiałów diagnostycznych.
Planowane jest zrealizowanie 80 jednorazowych 2-godzinnych konsultacji logopedycznych adresowanych do dzieci i młodzieży z zaburzeniami mowy i języka i ich rodziców. Konsultacje będą prowadzone przez doświadczonych logopedów. Mieszkańcy Dzielnicy Ursus będą mogli skorzystać z konsultacji nieodpłatnie.
Druga część projektu to kampania propagując wiedzę na temat potrzeby wczesnej diagnozy i terapii logopedycznej w formie plakatów, które będą rozpropagowane elektronicznie i w postaci wydruków. Materiały zostaną opracowane przez specjalistów w dziedzinie logopedii. Będą obejmować „Rozwój mowy dziecka" oraz
„Kartę rozwoju mowy dla lekarzy pediatrów, stomatologów i ortodontów".
Zakup materiałów do diagnoz logopedycznych i neurologopedycznych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Uruchomienie szerokiego dostępu do bezpłatnych konsultacji i przeprowadzenie diagnozy logopedycznej zainteresowanym będą podstawą do pracy nad prawidłowym rozwojem mowy i komunikacji. Rozpropagowanie wiedzy na temat prawidłowego rozwoju mowy oraz potrzeby wczesnego diagnozowania i konieczności terapii logopedycznych
wśród mieszkańców Dzielnicy Ursus. Realizacja projektu odbywać się będzie w gabinetach logopedycznych placówek oświatowych na terenie Ursusa. Konsultacje prowadzone będą od poniedziałku do soboty przez cały rok z wyłączeniem niedziel. Projekt zakłada nieodpłatne konsultacje oraz dostęp do informacji dla osób zameldowanych na terenie Ursusa.
Konsultacje będą prowadzone przez doświadczonych (minimum 5 lat pracy w zawodzie) logopedów i neurologopedów. Rekrutacja osób
zainteresowanych rozpocznie się w marcu 2021 roku. Informacje na jaki temat będą umieszczone na stronach internetowych Dzielnicy Ursus i placówek oświatowych mieszczących się na terenie Ursusa. O przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Kampania propagująca wiedzę na temat profilaktyki i diagnozy logopedycznej będzie miała formę plakatu oraz karty rozwoju mowy (w formie papierowej), które zostaną rozpropagowane na terenie żłobków przedszkoli, szkół, przychodni lekarskich oraz gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych. Badania logopedyczne prowadzone będą z użyciem narzędzi diagnostycznych (w tym przesiewowe), co pozwoli na sprawne i precyzyjne wytypowanie dzieci, którym potrzebna jest indywidualna terapia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
15.000 to koszt materiałów do diagnoz i informacyjnych (ulotki, plakaty) ;
20000 - zatrudnienie specjalistów - konsultacje i diagnozy logopedyczne.
Kosztorys opracowano na podst cen jednostkowych z marca 2020r oraz stawek zaszeregowania nauczyciela dyplomowanego (ok. 60zł/godz.).
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.04.2020 08:45
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ursus
06.07.2020 14:35
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany