Zielona Cisza - obcowanie z naturą w parku Górczewska

2236
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
16 300 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1322 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.09.2021 13:33

Projekt zrealizowany w kwietniu br. Stworzono strefę składającą się z naturalnych elementów istniejącego w tym miejscu drzewostanu i posadzonych nowych krzewów oraz elementów małej architektury – zamontowano leżak, kosz na śmieci oraz ławkę typu warszawskiego, które delikatnie wkomponowując się w roślinność, umożliwiają mieszkańcom komfortowy wypoczynek.

Nasadzony został również żywopłot z 30 szt. grabów oraz rabata bylinowa i krzewy. Zamontowano w tym miejscu trzy drewniane tabliczki wkomponowane w otoczenie, z ciekawymi hasłami i znanymi motto, które  pełnią funkcję edukacyjno – społeczną: „Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy”- Maks Ehrman, „Miejsce na grilla jest obok, tutaj rozpalamy wyłącznie naszą miłość do natury”, „Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów”- Antoni Kępiński. Projekt „Zielona Cisza” ma zapoczątkować nową część Parku Górczewska, która będzie doskonała alternatywą dla jego części rozrywkowej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działka 7/5 w obrębie 61109 z uregulowanym prawem własności pozwoli nadać obiektowi charakter parku w prawnym tego słowa znaczeniu i stworzyć racjonalny regulamin wspomagający relaks i odpoczynek.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie na terenie Parku Górczewska specjalnie wydzielonej strefy, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść się wyciszyć, rozłożyć kocyk, poczytać książkę i poobcować w otoczeniu przyrody, z dala od miejskiego hałasu i zapachu spalin.
Strefa składać się będzie z naturalnych elementów zielonych jak drzewa (istniejące na przedmiotowej działce) i krzewy (dosadzone w ramach projektu) oraz drobnych elementów architektonicznych jak leżak, dodatkowy kosz na śmieci oraz ławka typu warszawskiego, które delikatnie wkomponowując się w roślinność, umożliwią mieszkańcom komfortowy wypoczynek.
Drzewa i krzewy spowodują naturalny, przyjemny dla ucha szelest, który neutralizuje szum miasta i wycisza.
Nasadzony zostanie żywopłot (wysokość 1,8-2,0 m, długość 18 mb) oraz rabata bylinowa.
Miejsce ma tym różnić się od innych, że zagwarantuje brak przesadnej zabudowy parku w swoim własnym obrębie, dodatkowe jego zazielenienie i regulamin oparty o poszanowanie prawa do ciszy i spokoju osób w nim przebywających. Regulamin miejsca ma m.in. zakładać zakaz rozpalania grilli, czy słuchania głośnej muzyki. Przewiduje, również regularne opróżnianie kosza na śmieci.
Dla podniesienia skuteczności regulaminu, dodatkowo wstawione będą niewielkie tabliczki delikatnie wpasowujące się w otoczenie z ciekawymi hasłami i znanymi motto, które dodatkowo mogą pełnić funkcje edukacyjno społeczną, np. ,, Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy” – Maks Ehrman ; ,, Miejsce na grilla jest obok, tutaj rozpalamy wyłącznie naszą miłość do natury”
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Park Górczewska zaspokaja obecnie wiele potrzeb mieszkańców; jest miejscem wydarzeń kulturowych, rodzinnych grilli oraz spacerów, czy tez miejscem rozrywki dla nas samych jak i naszych podopiecznych. Nie można jednak zapominać o fundamentalnym znaczeniu, jakie powinien pełnić każdy park, czyli gwarancji zieleni, ciszy i spokoju oraz ucieczki od miejskiego gwaru i oparu spalin. Odpowiednie zbilansowanie jest ważne zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym jak i w umiejętnym zagospodarowaniu przestrzeni wspólnych, tak by każda grupa wiekowa mogła zaspokoić swoje wszelkie potrzeby. Stworzenie naturalnej, otwartej i zielonej przestrzeni relaksu pozwoli nam na odpoczynek, czy to po ciężkim dniu racy, czy też intensywnym treningu na pobliskiej siłowni plenerowej. Projekt Zielona Cisza ma zapoczątkować nową część Parku Górczewska, która będzie doskonała alternatywą dla jego części rozrywkowej

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wycena:
• żywopłot: 1 rząd, rośliny sadzone w rozstawie co 0,6 m, wysokość 1,8-2,0 m, długość 18 mb. 30 szt. x 150 zł= 4500,00 zł
• rabata bylinowa cieniolubna (preferowana) o wymiarach 1,5 x4 =6 m2 x 200 zł/m2=1200,00 zł
• kora 18 x 15= 270,00 zł
• ekobord 36 m2 x 30 zł/ mb=1080,00 zł
• przygotowanie terenu ( usunięcie darni) 300,00 zł

Razem zieleń: 8350,00 zł brutto

Mała architektura:
•Ławka (typu warszawskiego) wraz z montażem (1 szt.)-3000,00 zł
•Leżak wraz z montażem (1 szt.) - 3000,00 zł
•Kosz na śmieci z pokrywą (1 szt.)- 1000,00 zł
•Tabliczki z hasłami- 200,00 zł x 3 szt.=600,00 zł
•Tabliczka inna- 350 zł

Razem mała architektura 7950,00 zł
Razem zieleń +mała architektura 16 300,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
16 300,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

03.02.2020 14:18
Koordynator w Dzielnicy Bemowo
15.06.2020 13:25
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
18.08.2020 12:42
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany