Ryjowisko dla dzików! - naturalny leśny plac zabaw

6
Trwa ocena
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Adam Kierzkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada realizację naturalnego placu zabaw w rejonie Lasu Henrykowskiego. Obecnie jest to popularne miejsce spacerów z dziećmi mieszkającymi w najbliższej okolicy i nie tylko. Dodatkowo sposób wykonania urządzeń pozwoli na zachęcenie najmłodszych nie tylko do zabawy na świeżym powietrzu, ale też do zainteresowania się ochroną przyrody i leśnictwem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolice lasu przy skrzyżowaniu ulic K. Pułaskiego i 15 sierpnia
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren leśny we własności Skarbu Państwa, w zarządzie Lasów Miejskich-Warszawa, dz. ew. 2/3 z obrębu 4-04-19
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada realizację naturalnego placu zabaw w rejonie Lasu Henrykowskiego. Obecnie jest to popularne miejsce spacerów z dziećmi mieszkającymi w najbliższej okolicy i nie tylko. Dodatkowo sposób wykonania urządzeń pozwoli na zachęcenie najmłodszych nie tylko do zabawy na świeżym powietrzu, ale też do zainteresowania się ochroną przyrody i leśnictwem.
Opis projektu
Zgodnie z poradnikiem „Naturalne Place Zabaw”, wydanym przez urząd m.st. Warszawy „Naturalny plac zabaw to miejsce przeznaczone do zabawy, w którym wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność oraz stosuje materiały naturalne.” (http://placezabaw.um.warszawa.pl/files/Naturalne_place_zabaw_internet.pdf)

Projekt zakłada realizację kilku urządzeń zabawowych dla mieszkańców wraz z kilkoma ławkami, na terenie leśnym przy skrzyżowaniu ulic 15 sierpnia i K. Pułaskiego. Forma urządzeń, wykonana z naturalnych elementów, pozwoli na zmniejszenie kosztów realizacji projektu.

Obecnie w tym miejscu można spotkać wiele osób na spacerach z dziećmi. Obszar Lasu Henrykowskiego jest miejscem oddechu od zgiełku ulicy Modlińskiej, dlatego też mieszkańcy chętnie go odwiedzają. Jest to dość duży teren leśny o potencjale turystycznym. Warto ten potencjał wykorzystać i skumulować ten ruch w jednym ciekawym miejscu, tak aby pozostała część kompleksu leśnego mogła być przeznaczona dla dzikiej przyrody.

W tej chwili obszar Wiśniewa i Henrykowa to dynamicznie rozwijające się obszary z rosnącą liczbą mieszkańców, którzy potrzebują zielonej infrastruktury, spełniającej ich potrzeby w zakresie przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo do ewentualnego miejsca lokalizacji placu zabaw mogliby przyjeżdżać na rowerach inni mieszkańcy dzielnicy.

Poza urządzeniami zabawowymi, na terenie placu, mogłyby stanąć tablice edukacyjne, przedstawiające różne zagadnienia związane z leśnictwem dla najmłodszych.

Zgodnie z zasadami Budżetu Obywatelskiego, plac zabaw będzie dostępny co najmniej 25 godzin tygodniowo, pomiędzy 6:00 a 22:00, z uwzględnieniem soboty lub niedzieli.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu we wskazanej lokalizacji znacząco podniesie jakość życia mieszkańców, poprzez urozmaicenie oferty zieleni urządzonej w najbliższej okolicy i nie tylko.
Obecnie na obszarze Wiśniewa i Henrykowa przybywa zabudowy wielorodzinnej i szeregowej, przez co zwiększa się liczba mieszkańców. Niestety wciąż brakuje im miejsca spotkań, gdzie mogliby nawiązywać więzi społeczne. Brakuje też miejsc, gdzie dzieci mogłyby się pobawić z rówieśnikami. „Ryjowisko dla dzików” to miejsce, gdzie najmłodsi mogliby się wyszaleć pośród dzikiej przyrody, a dorośli na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Dlatego też realizacja tego projektu jest bardzo ważna.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dobre są takie pomysły. Lasy Miejskie pomysłowo i efektownie zagospodarowują teren . Tylko kosztorys za chudy Przykład : świeżo oddany plac zabaw w Międzylesiu https://bo.um.warszawa.pl/projekt/19648?user=
  ZespolBP  07.01.2021 21:36
  • Zgadzam się - z naturalnych materiałów powstają fajne miejsca dla mieszkańców. Budżet został oszacowany przeze mnie na podstawie cennika "Ile kosztuje miasto?", gdzie dla naturalnego placu zabaw zaproponowano od 60 do 200 tys. zł. Poza tym projekt przy ul. Mrówczej, jest bardzo fajny, jednak ma o wiele większy zakres powierzchniowy, niż to sobie wyobrażam dla swojego projektu. Tutaj chodzi o 1-2 urządzenia plus ławki dla mieszkańców na powierzchni do 200 mkw, żeby nie przekształcać zbytnio drzewostanu. Liczę tutaj również na ewentualną korektę ze strony oceniających projekt.

   Drugim problemem, pośrednio dotyczącym budżetu, jest potrzebna liczba głosów do zdobycia. W Rembertowie wystarczyło 785, podczas gdy na Białołęce projekty z podobnymi budżetami potrzebowały dużo powyżej 2600. Idąc w górę z ceną, muszę uzyskać też więcej głosów, co jest niezwykle ciężkie, biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich edycji.

   Tym niemniej, dziękuję za zainteresowanie i zapraszam do głosowania (po pozytywnej weryfikacji :) )
   Adam Kierzkowski  07.01.2021 22:30 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany