Bezpłatne kursy dla seniorów, czyli "N@ucz babcie kupić kapcie"

324
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Edyta Okninska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
88 800 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest przeprowadzenie szkoleń informatycznych dla osób w wieku 60 + w każdej dzielnicy Warszawy. Każdy uczestnik szkolenia będzie mógł dowiedzieć się na 4 dedykowanych lekcjach jak włączyć i wyłączyć komputer, pobrać aplikacje na telefon, zapisać się do lekarza, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, zrobić zakupy w sklepie, zamówić kapcie na allegro.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wszystkie dzielnice Warszawy:
- Bemowo
-Białołęka
-Bielany
-Mokotów
- Ochota
-Praga Południe
-Praga Północ
- Rembertów
-Śródmieście
- Targówek
- Ursus
- Ursynów
Wawer
- Wesoła
- Wilanów
- Włochy
- Wola
-Żoliborz
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
jednostka odpowiedzialna za realizację zadania ustali z każdą z dzielnic miejsce w którym można będzie przeprowadzić szkolenia np. miejsca aktywności lokalnej, domy kultury dla poszczególnych dzielnic, kluby seniora etc.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest przeprowadzenie szkoleń informatycznych dla osób w wieku 60 + w każdej dzielnicy Warszawy. Każdy uczestnik szkolenia będzie mógł dowiedzieć się na 4 dedykowanych lekcjach jak włączyć i wyłączyć komputer, pobrać aplikacje na telefon, zapisać się do lekarza, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, zrobić zakupy w sklepie, zamówić kapcie na allegro.
Opis projektu
Projekt jest bezpłatny. Skierowany do mieszkańców w wieku 60+. Kryteria naboru do projektu powinny być jednakowe w całej Warszawie. Projekt ma być realizowany w 18 dzielnicach Warszawy, aby każdy uczestnik mógł odbyć szkolenie w dzielnicy, w której mieszka bez konieczności długich dojazdów.
Za promocję oraz rekrutację uczestników odpowiadać będzie realizator zadania. Rekrutacja rozpocznie się od 1 marca 2022 r. i potrwa do 30 listopada 2022 r. Uczestnicy będą mogli zgłaszać chęć udziału w projekcie telefonicznie i mailowo.
Założeniem jest zorganizowanie 8 sesji szkoleniowych trwających każda 1 miesiąc.
Zajęcia potrwają od połowy marca do połowy grudnia. Z projektu należy wyłączyć styczeń oraz część lutego, aby jednostka odpowiedzialna za realizację projektu mogła zatrudnić trenera i zorganizować miejsce na szkolenie. Z projektu wyłączenie zostaną miesiące wakacyjne tj. lipiec i sierpień z uwagi na okres wakacyjny i możliwe liczne absencje wśród uczestników szkolenia.
Każda grupa będzie miała możliwość uczestnictwa w 4 lekcjach (1 miesiąc to 4 tygodnie ). Osoba prowadząca powinna określić plan działań merytorycznych zaczynając od podstaw. Ponadto powinna też przeznaczyć część zajęć na zajęcia praktyczne, aby móc odpowiedzieć na zadawane pytania, sprawdzić poprawność wykonanego zadania lub udzielić pomocy indywidualnej np. w ściągnięciu aplikacji na telefon, wyjaśnieniu polecenia na wyświetlanym ekranie etc.
Proponowane tematy to:
1. Podstawy uruchamiania sprzętu (telefon, tablet, komputer) , sprawdzenie czy mamy możliwość korzystania z wifi, wyłączanie sprzętu i ponowna możliwość zalogowania się na sprzęt.
2. Jak korzystać z aplikacji na telefonie, etc. czy są płatne - czego nie należy robić, ściągnij lub odinstaluj, co to są komunikatory, platformy do spotkań.
3. Jak zapisać się do lekarza, przychodni, urzędu dzielnicy, zrobić zakupy w supermarkecie, jak zapłacić za bilet komunikacji miejskiej, zrobić zakupy na allegro, skomunikować się z bliskimi i znajomymi przy użyciu komunikatorów powszechnie używanych przez społeczeństwo i będących bezpłatne, jak zapisać się na szkolenie online etc.
4. Powtórzenie wiadomości jw. lub przeprowadzenie zajęć w oparciu o pytania i zapotrzebowanie od osób szkolących.
Proponowany koszt projektu:
- 100 zł/brutto/h - wynagrodzenie dla osoby szkolącej
- grupa max. 8 osób aby każdy mógł skorzystać z efektów szkolenia, zadać pytania, mieć możliwość z pomocy indywidualne osoby szkolącej
- bez względu na płeć ograniczeniem ma być wiek czyli 60+
- 8 miesięcy szkolenia , 1 szkolenie trwa 1 miesiąc z założeniem że odbywa się co tydzień czyli każdy uczestnik ma 4 lekcje szkoleniowe
8 miesięcy x 8 osób x 18 dzielnic= 1152 osoby w skali całego projektu zostanie przeszkolonych
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt powinien zostać zrealizowany ponieważ:
- wpłynie pozytywnie na wiedzę i rozwój w dziedzinie informatyki mieszkańców w wieku 60 +.
- zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Warszawy
- ułatwi i umożliwi kontakt ludzi pomiędzy sobą
- wzmocni wśród seniorów poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie poprzez posiadaną wiedzę
- ułatwi codzienne życie, które jest coraz bardziej zinformatyzowane i wymaga od nas posiadania znajomości informatyki na poziomie podstawowym

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Promocja i oznakowanie 5 000 zł
2. Koordynacja i zapisy 6 000 zł
3. Trenerzy (100 zł/h x 4h kurs= 400 zł x 8 miesięcy = 3 200 zł x 18 dzielnic = 57 600 zł
4. Zakup sprzętu komputerowego minimum 4 zestawy. - 12 000 zł
5. Księgowość 5 000 zł
6. Dyplomy/gadżety dla uczestników na zakończenie kursu = 3 200 zł
Razem: 88 800 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
88 800,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
- wpłynie pozytywnie na wiedzę i rozwój w dziedzinie informatyki społeczeństwa w wieku 60 +.
- zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Warszawy
- wpłynie na odbudowę więzi społecznych po okresie izolacji
- wzmocni wśród seniorów poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie poprzez posiadaną wiedzę.
- wpłynie na jakość życia seniorów w obszarze obsług nowych technologii

Modyfikacje

25.01.2021 21:23
Autor projektu
16.04.2021 14:16
Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
21.04.2021 11:03
Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
28.04.2021 09:25
Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
28.04.2021 09:31
Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
30.04.2021 10:36
Koordynator w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzień dobry!
  To jest niezły sposób na kreatywne zarabianie pieniędzy. I może przynieść niektórym osobom jakiś pożytek. Jednak:
  1) czy na pewno można "seniorem" nazwać osobę w wieku 55+?! Przecież to są ludzie pracujący, w sile wieku, często aktywni i bardzo przedsiębiorczy. Owszem, znajdą się i tacy 55+, którzy ani me, ani be, i taki kurs im by się przydał. Ale, ostrożnie z nazywaniem ich seniorami.
  2) w wielu dzielnicach Warszawy są kluby seniora, różne inicjatywy urzędowe, spółdzielniane i prywatne dla seniorów; myślę, że zanim wyjdzie się z postulatem uczenia seniorów takich dość prostych rzeczy, to warto sprawdzić, jak dzielnica sobie radzi i czy rzeczywiście popyt na takie szkolenie będzie zapewniony;
  3) kwestia wieku; grupę osób w wieku 55+ od np. 85+ dzieli dużo, m.in. słuch, wzrok, zdolności manualne (bolące stawy rąk), refleks, szybkość pojmowania trudnych pojęć, pamięć, zdolność uczenia się, kłopoty z mówieniem i rozumieniem.
  Nie bardzo sobie wyobrażam efekty nauki w 15-osobowej grupie, gdzie będzie 10 osób 55+, 60 i 5 osób 80 oraz 85+ (niczego, nikomu nie ujmując; ale wiek ma swoje prawa).
  Żeby takie zajęcia były skuteczne, trzeba osoby pogrupować odpowiednio i ocenić, jak sobie poradzą.
  To na początek tyle moich uwag.
  Może się przydadzą.
  Pozdrawiam,
  Hanna Żelichowska
  Mieszkaniec811  18.01.2021 21:23
  • Szanowana Pani !
   Bardzo dziękuję za zainteresowanie projektem i poświęcony czas na przeczytanie opisu.
   Obecnie nie ma jednoznacznej definicji seniora , natomiast różne instytucje jako seniora kwalifikują osoby w wieku już od 55+ lat. Jest to liczba umowna. Kwestia utworzenia grup wiekowych ma zapewne swoje uzasadnienie i nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. Projekt będzie oceniany pod względem zarówno formalnym jak i merytorycznym i na tym etapie jednostka oceniająca wskaże co można a co należałoby poprawić w projekcie. Zmiany takie zostaną wprowadzone i być może przedział wiekowy wskazany w tytule również będzie się zmieniał.
   Nie było moją intencją stwierdzenie, że seniorzy nie potrafią i nie radzą sobie z informatyzacją naszego codziennego życia a jest jedynie odpowiedzią na zapotrzebowanie osób z mojego otoczenia, które wiedzą że jest możliwość złożenia wniosku w ramach budżetu obywatelskiego na tego typu szkolenie . Zawsze warto spróbować coś zmienić i pomóc innym a czy to się uda to zobaczymy.
   serdecznie pozdrawiam
   Edyta Oknińska
   Edyta Okninska  19.01.2021 07:23 Autor projektu
 • Nie mam nic przeciwko walce z teleinformatycznym wykluczeniem nie tylko ludzi starszych ale ludziom starszym przede wszystkim potrzebny jest umiarkowany ruch a nie siedzenie przed komputerem i przewalanie stert ubrań na portalach sprzedażowych. Połączcie naukę z zajęciami ruchowymi na świeżym powietrzu.
  Mieszkaniec21462  16.06.2021 11:00
  • Szanowny Mieszkańcu 21462!
   Bardzo dziękuje za zainteresowanie moim projektem i zapoznanie się z jego treścią.
   Niemniej jednak chciałabym zaznaczyć , że projekt pisałam samodzielnie , ja Edyta Oknińska i zwroty typu "połączcie" są nie na miejscu i nie mają uzasadnienia.
   Nie mnie jest decydować kto 1 co? robi przed komputerem, a jeżeli ktoś nie jest zaawansowany i biegły w obsłudze komputera to i sterty ubrań nie będzie oglądał.
   Sugestia aby wstać od komputera jest jak najbardziej słuszna ale nie można w jednym projekcie pisać wszystkim . Dlatego napisałam również inny projekt skierowany do seniorów i zachęcający ich do aktywności ruchowej a mianowicie projekt dzielnicowy dla Bemowa nr 12 - Fitness 40+50+60+, oraz projekt nr 41 - Aqua aerobic dla seniora 60+.
   Zachęcam do oddania głosu na te projekty.
   z wyrazami szacunku
   Edyta Oknińska
   Edyta Okninska  16.06.2021 19:58 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany