Dla ptaków, dla psiaków, dla Pragi

15
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Wanda Grudzień
Współautorzy Judyta Łuczyńska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Forma kampanii to zaprojektowanie, wyprodukowanie i usytuowanie w przestrzeni dzielnicy tabliczek informacyjnych oraz plakatów dot. sprzątania psich kup oraz prawidłowego dokarmiania ptaków. Projekt zakłada także przeprowadzenie webinaru z ekspertami, np. od karmienia ptaków czy ekosystemów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
trawniki i podwórka na terenie dzielnicy wybrane przy współpracy z urzędnikami i urzędniczkami w procesie weryfikacji (m.in. na podstawie zgłoszeń do Miejskiego Centrum Kontaktu 19115)

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Forma kampanii to zaprojektowanie, wyprodukowanie i usytuowanie w przestrzeni dzielnicy tabliczek informacyjnych oraz plakatów dot. sprzątania psich kup oraz prawidłowego dokarmiania ptaków. Projekt zakłada także przeprowadzenie webinaru z ekspertami, np. od karmienia ptaków czy ekosystemów.
Opis projektu
"Projekt zakłada przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Forma kampanii to zaprojektowanie, wyprodukowanie i usytuowanie w przestrzeni dzielnicy tabliczek informacyjnych oraz plakatów dot. sprzątania psich kup oraz prawidłowego dokarmiania ptaków. Projekt zakłada także przeprowadzenie webinaru z ekspertami, np. od karmienia ptaków czy ekosystemów.

W ramach projektu ustawionych zostanie 100 tabliczek oraz wydrukowanych 50 plakatów informujących o konieczności sprzątania po swoim pupilu oraz czym i kiedy należy dokarmiać ptaki ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości dokarmiania ptaków chlebem. Informacja ta umożliwi utrzymanie ładu i porządku w przestrzeni dzielnicy, pozwoli na utrzymanie czystości oraz pozwoli na pozyskanie rzetelnych informacji na temat tego, jaki pokarm jest dla ptaków odpowiedni.

Tabliczki mogłyby odsyłać do informacji zamieszczonych na stronie Urzędu Dzielnicy (dzięki zamieszczonemu adresowi www oraz QR kodowi,) gdzie mieszkańcy i mieszkanki mogliby zapoznać się ze szczegółową informacją np. o karach jakie mogą grozić za niesprzątanie po psie oraz o przeznaczonych do dokarmiania ptaków produktach.

Dokładny tekst, który miałby trafić na tabliczki powinien zostać skonsultowany zarówno z pomysłodawczyniami projektu, jaki i z ekspertami i ekspertkami zajmującymi się ptakami.

Przy wykonaniu tabliczek sugeruje się korzystanie z materiałów pochodzących z recyklingu/odzysku/ekologicznych/z naturalnych materiałów bądź przeznaczonych do ponownego wykorzystania."
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Pradze-Północ bardzo często spotykamy się z brakiem szacunku do wspólnej przestrzeni. Psie odchody czy kawałki pieczywa - to stałe elementy ciągów pieszych czy trawników.

Jednymi z częściej zgłaszanych problemów w dzielnicy są martwe ptaki. Nierzadko na grupach sąsiedzkich zauważyć można skarżących się na zabrudzone chodniki i mnożące się szczury mieszkańców.

Aby stworzyć dobre warunki do życia w przestrzeni, a także unikać niepotrzebnych zagrożeń, warto zatroszczyć się o porządek. Tym samym zadbamy także o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Produkcja tabliczek z wytrzymałego kompozytu bezpiecznego dla środowiska (100 szt.): 10669,00
Wydruk plakatów A1 (50 szt.) : 831,00
Streaming na profilu fb Dzielnicy: 4500,00
Wynagrodzenie ekspertów: 4000,00
Generowanie kodu QR: 0,00


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Działanie edukacyjne wpływające na postawy mieszkańców.

Modyfikacje

27.04.2021 09:38
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej dla Pragi-Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Tylko nie to! Nie zgadzam się na dołożenie choćby złotówki z moich podatków, jakie płacę przez dziesięciolecia na to miasto, żeby ktoś stawiał odpustowe, koszmarne, ogromniaste, oślepiające wszystkich litery. To żadna promocja dzielnicy.
  Dzielnico, Prago nie daj sobie wcisnąć takiego brzydactwa!
  To się kłóci z zieloną polityką miasta.
  To jest wyrzucanie pieniędzy w błoto.
  Za te pieniądze można kupić kurtki i dobre buty dla ubogich ludzi, dla dzieci i ludzi starych! Nie wolno tak szastać nieswoimi pieniędzmi!
  Mieszkaniec811  21.01.2021 22:33
  • Generalnie ptaki wiedzą co chcą jeść ale ekolodzy wiedzą lepiej. Tylko nie wiadomo czy ptak to doczyta. Edukacja o psich kupach niewiele dała, poza tym, że teraz wszyscy właściciele psów twierdzą, że sprzątają po sobie. Tylko, gdy zimą znika trawa, nagle przestają po sobie sprzątać. Absurd goni absurd.
   Mieszkanka27246  25.06.2021 02:16
 • Super, mam nadzieje, ze ten projekt przyczyni sie do tego, ze wchodzac na trawnik nie spotkaja nas niemile niespodzianki:) A ptaki nie beda dokarmiane jedzeniem, ktore je niemalze zabija
  Mieszkanka25496  23.01.2021 17:54
 • No i właśnie! Najpierw był tu tytuł projektu dot. neonu na Pradze, a teraz jest o kupach i dokarmianiu.
  Oczywiście, że to jest lepsze. Projekt w założeniu, sensowny. Edukacja mieszkańców jest bardzo ważna. Większość ludzi nie wie, jak i czym karmić ptaki. Na słonecznik i karmę dla dzikich ptaków nie mają pieniędzy, pieczywa z dnia na dzień pozostaje sporo, to dają, co mają – „z dobrego serca”.
  Czy po ustawieniu tabliczki odsyłającej do internetu lub do odczytania QR – mieszkańcy będą wiedzieć więcej? Wątpię.
  I jeśli już o karach za niesprzątanie psich kup mowa, to czy nie lepiej napisać, jakie są te kary, niż odsyłać do internetu?
  Mam wątpliwość, czy ustawienie 100 tabliczek na podwórkach, skwerach, przy chodnikach itp. nie stworzy nowego typu zaśmiecenia przestrzeni miejskiej? Taka mała szyldoza …
  Edukacja – jak wspomniałam – tak.
  Ale, żeby ludzie mogli te kupy sprzątać – powinno być dużo więcej koszy w newralgicznych miejscach.
  Dokarmianie ptactwa – tablica informacyjna + karmniki osiedlowe zadbane, sprzątane, dostępne dla mieszkańców (każda spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa może to mieszkańcom zafundować) w dużym stopniu rozwiązałyby problem zdrowego dokarmiania ptaków (bez dokarmiania szczurów).
  Mieszkaniec811  23.01.2021 20:29
 • Ten projekt, bardzo potrzebny, powinien być skierowany przede wszystkim do osób starszych i w średnim wieku, o ograniczonej zdolności do zdobywania informacji w intrenecie itp.
  Mieszkaniec15151  02.06.2021 09:53
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany