Zielone skwery dla Pragi

23
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Wanda Grudzień
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
486 590 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • adaptacja do zmian klimatu
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 583 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada aranżację przestrzeni publicznej na funkcje sąsiedzkich skwerów w okolicy ulic Markowskiej i Konopackiej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Markowska/Ząbkowska (cz. działki nr 17 w obrębie 41405), ul. Konopacka/11 Listopada (działka nr 61/1 w obrębie 41304)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki miejskie lub we władaniu m. st. Warszawy; w przypadku Markowskiej w 2018 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada aranżację przestrzeni publicznej na funkcje sąsiedzkich skwerów w okolicy ulic Markowskiej i Konopackiej
Opis projektu
W planie pozytywnych zmian ujęte są dwie praskie lokalizacje!
Niniejszy projekt pozwoli na wprowadzenie pięknej zieleni i małej architektury w pasie drogi rejonu ul. 11 Listopada i ul. Konopackiej oraz na budowę nowego skweru przy ul. Markowskiej.
Projekt zakłada stworzenie reprezentacyjnego skweru na części niezagospodarowanego terenu zabytkowej wytwórni wódek „Koneser” przy zbiegu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej (ok. 450 m2).
W ramach działań przewiduje się przeprowadzenie rozbiórki istniejącej, zniszczonej nawierzchni, wykonanie niezbędnych prac ziemnych, wyrównanie i uprzątnięcie terenu by przygotować go do budowy jakościowej przestrzeni publicznej.
Prace zakładają wykonanie przyłączy elektroenergetycznego i wodno-kanalizacyjnego w celu stworzenia elementów wodnych umieszczonych
w nawierzchni – tryskaczy etc.
Na skwerze wprowadzona zostanie nowa nawierzchnia, murki oporowe łączące z sobą funkcję siedzisk o ciekawej formie. Siedziska wykonane zostaną z drewna. Na skwerze znajdą się również standardowe ławki warszawskie, kosze na śmieci, tablica z regulaminem.
Teren jest ogrodzony i może być zamykany na noc. Docelowo w ramach dalszego zagospodarowania, obszar powinien zostać objęty monitoringiem wizyjnym.

W przypadku terenu przy zbiegu ul. Konopackiej i 11-Listopada przewiduje się w ramach projektu montaż elementów małej architektury (2 szt. ławki typu warszawska, 2 szt. kosze na śmieci oraz nasadzenia 2 szt. drzew, bylin (400 m2) i krzewów ozdobnych (400 m2).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu jest uzasadniona w przypadku skweru przy Markowskiej zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – teren przeznaczony jest na zieleń publiczną, a w przypadku skweru przy Konopackiej koniecznością tworzenia nowych terenów zwartej zieleni publicznej w obszarze, gdzie występuje deficyt tego typu miejsc. Zarówno na Starej jak i na Nowej Pradze dominuje ścisła zabudowa i brakuje miejsc do odpoczynku, zabawy czy spaceru z psem.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Nasadzenia zieleni (drzewa, krzewy, byliny) 70000 zł. montaż elementów małej architektury 56590 zł. (ławki, kosze, tablice informacyjne i oznaczenie projektu BO 2022); element wodny tryskawka 100000 zł., murek oporowy wraz z nawierzchnią 260000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
486 590,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Po realizacji prac na ternach zwiększy się ilość osób przebywających co może generować hałas.

Modyfikacje

24.01.2021 14:48
Autor projektu
25.01.2021 19:39
Autor projektu
29.04.2021 15:44
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni
29.04.2021 16:02
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Coś będzie zrobione, nie wiadomo jak. Przy projektach konieczny jest szczegółowy opis, a nie zostawiać czytelników w sferze domysłów.
    Mieszkanka27246  23.06.2021 10:06
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany