Zielone skwery dla Pragi

23
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Wanda Grudzień
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
486 590 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • adaptacja do zmian klimatu
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 583 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada aranżację przestrzeni publicznej na funkcje sąsiedzkich skwerów w okolicy ulic Markowskiej i Konopackiej

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.06.2022 10:45

Harmonogram działań:

Skwer 11-Listopada/Konopacka -

w zakresie montażu 2 szt. ławek - ławki zostaną zamontowane w ramach przetargu na montaż ławek warszawskich: termin IX-XI 2022r.

 - w zakresie sadzenai krzewów, bylin i drzew - planowany termin nasadzeń IX-XI 2022r.

Skwer Markowska:

- trwa postępowanie mające na celu wyłonienie Wykonawcy tej częsći zadania.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Markowska/Ząbkowska (cz. działki nr 17 w obrębie 41405), ul. Konopacka/11 Listopada (działka nr 61/1 w obrębie 41304)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki miejskie lub we władaniu m. st. Warszawy; w przypadku Markowskiej w 2018 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada aranżację przestrzeni publicznej na funkcje sąsiedzkich skwerów w okolicy ulic Markowskiej i Konopackiej
Opis projektu
W planie pozytywnych zmian ujęte są dwie praskie lokalizacje!
Niniejszy projekt pozwoli na wprowadzenie pięknej zieleni i małej architektury w pasie drogi rejonu ul. 11 Listopada i ul. Konopackiej oraz na budowę nowego skweru przy ul. Markowskiej.
Projekt zakłada stworzenie reprezentacyjnego skweru na części niezagospodarowanego terenu zabytkowej wytwórni wódek „Koneser” przy zbiegu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej (ok. 450 m2).
W ramach działań przewiduje się przeprowadzenie rozbiórki istniejącej, zniszczonej nawierzchni, wykonanie niezbędnych prac ziemnych, wyrównanie i uprzątnięcie terenu by przygotować go do budowy jakościowej przestrzeni publicznej.
Prace zakładają wykonanie przyłączy elektroenergetycznego i wodno-kanalizacyjnego w celu stworzenia elementów wodnych umieszczonych
w nawierzchni – tryskaczy etc.
Na skwerze wprowadzona zostanie nowa nawierzchnia, murki oporowe łączące z sobą funkcję siedzisk o ciekawej formie. Siedziska wykonane zostaną z drewna. Na skwerze znajdą się również standardowe ławki warszawskie, kosze na śmieci, tablica z regulaminem.
Teren jest ogrodzony i może być zamykany na noc. Docelowo w ramach dalszego zagospodarowania, obszar powinien zostać objęty monitoringiem wizyjnym.

W przypadku terenu przy zbiegu ul. Konopackiej i 11-Listopada przewiduje się w ramach projektu montaż elementów małej architektury (2 szt. ławki typu warszawska, 2 szt. kosze na śmieci oraz nasadzenia 2 szt. drzew, bylin (400 m2) i krzewów ozdobnych (400 m2).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu jest uzasadniona w przypadku skweru przy Markowskiej zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – teren przeznaczony jest na zieleń publiczną, a w przypadku skweru przy Konopackiej koniecznością tworzenia nowych terenów zwartej zieleni publicznej w obszarze, gdzie występuje deficyt tego typu miejsc. Zarówno na Starej jak i na Nowej Pradze dominuje ścisła zabudowa i brakuje miejsc do odpoczynku, zabawy czy spaceru z psem.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Nasadzenia zieleni (drzewa, krzewy, byliny) 70000 zł. montaż elementów małej architektury 56590 zł. (ławki, kosze, tablice informacyjne i oznaczenie projektu BO 2022); element wodny tryskawka 100000 zł., murek oporowy wraz z nawierzchnią 260000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
486 590,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Po realizacji prac na ternach zwiększy się ilość osób przebywających co może generować hałas.

Modyfikacje

24.01.2021 14:48
Autor projektu
25.01.2021 19:39
Autor projektu
29.04.2021 15:44
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni
29.04.2021 16:02
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Coś będzie zrobione, nie wiadomo jak. Przy projektach konieczny jest szczegółowy opis, a nie zostawiać czytelników w sferze domysłów.
    Mieszkanka27246  23.06.2021 10:06
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany