Posprzątajmy dziki brzeg Wisły 2

25
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Wanda Grudzień
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
57 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada zorganizowanie serii akcji sprzątania nad Wisłą, zarówno w miejscach łatwiej, jak i trudniej dostępnych, dzięki czemu będą w nich mogły brać udział osoby o zróżnicowanych predyspozycjach i możliwościach.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Między innymi: Okolice plaż nad Wisłą w tym Rusałki i Poniatówki, okolice Polany Wisła między mostem Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim, łąki golędzinowskie, okolice Dzikiej Plaży na Tarchominie, plaża na Zawadach na wysokości ulicy Zaściankowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie serii akcji sprzątania nad Wisłą, zarówno w miejscach łatwiej, jak i trudniej dostępnych, dzięki czemu będą w nich mogły brać udział osoby o zróżnicowanych predyspozycjach i możliwościach.
Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie serii akcji sprzątania terenów nad Wisłą, zarówno w miejscach łatwiej, jak i trudniej dostępnych, dzięki czemu będą w nich mogły brać udział osoby o zróżnicowanych predyspozycjach i możliwościach. W zależności od warunków pogodowych i poziomu wody zostanie przeprowadzonych co najmniej 10 akcji od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Akcje będą swoim zasięgiem obejmować zarówno łatwiej dostępne tereny przy nadwiślańskich plażach, które będą połączone ze spacerami edukacyjnymi kierowanymi do najmłodszych, a także trudniej dostępne tereny, które będą wymagały od uczestników i uczestniczek odpowiedniego ubioru i większej sprawności fizycznej, połączone z krótką tematyczną prelekcją eksperta lub ekspertki od przyrody i ekologii. Dzięki temu akcje będą atrakcyjne dla osób w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej i/lub predyspozycjach. Sprzątanie trudniejszych terenów należy zorganizować wiosną lub jesienią (wtedy, gdy zieleń jest mniej bujna), dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć śmieci. Poszczególne akcje powinny być zorganizowane wzdłuż prawego brzegu Wisły, a także lewego, w okolicy plaży Zawady, co pozwoli na posprzątanie dzikich terenów międzywala.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Widok śmieci jest niestety nieodłącznym elementem spacerów nad Wisłą. Wspólne akcje sprzątania pozwolą choć trochę oczyścić ten teren, a jednocześnie będą promować lepszą dbałość o środowisko.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Spacery edukacyjne - 10.000
Akcja marketingowa - 25.000
Środki ochrony osobistej (rękawiczki ochronne, worki na odpady, płyn do dezynfekcji) - 2.000
Załadunek, wywóz i utylizacja 20.000
Razem: 57.000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
57 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wspólne akcje sprzątania pozwolą choć trochę oczyścić ten teren, miejskie plaże i inne miejsca wypoczynku mieszkańców nad Wisłą będą czystsze, a jednocześnie będą promować lepszą dbałość o środowisko.

Modyfikacje

24.03.2021 11:46
Koordynator w Zarządzie Zieleni
21.04.2021 13:37
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
22.04.2021 12:39
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
26.04.2021 10:39
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
28.04.2021 12:34
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Te pomysły Wandeczki powinny być od ręki odrzucone.

  Ciekawe jak wygląda lista poparcia projektów PLACEHOLDER 1 2 3 4 5...
  Mieszkaniec16830  20.01.2021 09:34
 • Świetny patent. Będę namawiała wszystkie osoby, które cokolwiek chcą zgłosić do BO, żeby sobie zarezerwowały 9 miejsc na liście i trzymały puste karty do przedostatniego, a może nawet do ostatniego dnia przewidzianego regulaminem.
  Bo po co mają komentatorzy wydziwiać, zgłaszać uwagi, radzić, chwalić, proponować zmiany itp.?
  Tak się szanuje obywateli.
  Budżet obywatelski - konsultacje społeczne.
  Parodia!
  Mieszkaniec811  21.01.2021 22:39
 • Skąd tak gigantyczny koszt? Gdzie jest jego uzasadnienie? Przy 10 sprzątaniach to 25 tys. zł za jedno! Skoro ludzie sprzątający mają być "z ulicy" to kosztem jest tylko koordynator (to nie jest praca na cały etat), "ekspert edukator", worki i rękawice. Znakiem zapytania zostaje tylko koszt zabrania śmieci.

  Nie raz brałem udział w akcjach sprzątania i wystarczyło, że organizator dogadał się z miastem, a śmieci były bezpłatnie odbierane ze wskazanego miejsca. Sam też raz zorganizowałem akcję (koszt 0 zł), na którą przyszło kilkanaście osób, a zebrane worki zostawiliśmy po prostu obok koszy na śmieci w lesie.

  "Sprzątanie trudniejszych terenów należy zorganizować wiosną lub latem (wtedy, gdy zieleń jest mniej bujna), "
  Co to za bzdura? Sprzątam od lat w wolnym czasie i zebrałem dziesiątki worków nad Wisłą i w okolicznych lasach. Lato i część wiosny to najgorszy okres do sprzątania, bo roślinność jest bujna i ciężko wejść w krzaki oraz wiele śmieci jest po prostu nie widocznych. Oczywiście można i warto sprzątać przez cały rok, ale najlepszy okres do sprzątania to druga połowa jesieni, zima (jeśli nie ma śniegu i mrozu) i początek wiosny zanim roślinność nie zacznie rosnąć.
  Wniosek widać, że pisany bez przemyślenia i na kolanie. Nie dziwne skoro autorka zgłosiła kilkadziesiąt pomysłów. Ilość to wróg jakości.
  Mieszkaniec15272  27.01.2021 11:43
  • Panie Mariuszu, koszt zostanie jeszcze doszczegółowiony w procesie weryfikacji. Natomiast moje doświadczenie jest takie, że niestety przewidywany przez mieszkańców koszt jest dużo niższy niż ten przewidywany przez urzędników - przykładem niech będzie zeszłoroczna edycja tego projektu (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/19904?user=), gdzie koszt przewidziany początkowo na maksymalnie 5 tys. złotych wzrósł ponad czterokrotnie. W tym roku założenie więc zostało zrobione z górką. Proszę wziąć też pod uwagę aspekt edukacyjny projektu (prelegentom również trzeba wypłacić wynagrodzenie) i to, że część terenów planowanych do sprzątania jest trudnodostępna, więc wywóz śmieci będzie droższy. To, że pan, organizując akcję oddolną, nie musiał płacić za wywóz śmieci, nie znaczy, że kosztu ich wywozu nie poniosło potem m.st. Warszawa. W projekcie do Budżetu Obywatelskiego musi to zostać uwzględnione.

   Ma pan rację co do pomyłki w terminie - chodziło o wiosnę i jesień, tak jak jest to napisane kilka zdań wcześniej ("W zależności od warunków pogodowych i poziomu wody akcje zorganizowane zostanie co najmniej 10 akcji od wczesnej wiosny do późnej jesieni") i co wynika też z zawartości komentarza w nawiasie ("wtedy gdy roślinność jest najmniej bujna"). Zgadzam się, że to właśnie wtedy jest najlepiej sprzątać, widać to też na załączonych zdjeciach do projektu, które wykonałam niedawno. Niestety na tym etapie nie mogę już wprowadzić zmian do opisu, ale na pewno dopilnuję tego w procesie weryfikacji.
   Wanda Grudzień  27.01.2021 12:49 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany