Zielona Strefa Sportu na Mokotowie

37
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
450 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2183 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt obejmuje stworzenie strefy rozwijającej sprawność fizyczną mieszkańców Warszawy. Projekt zakłada stworzenie kilku stref kształtujących cechy motoryczne oraz sensoryczne. Chcielibyśmy wykorzystać leżący odłogiem teren na stworzenie miejsca gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a rodziny miło spędzą aktywny czas.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.06.2022 12:33

Luty - Na zadaniu inwestycyjnym pod nazwą "Zielona strefa sportu na Mokotowie" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego na rok  2022 została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej z terminem realizacji do dnia 08.04.2022 r.

Marzec - trwa wybór Wykonawcy i wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

02.2022-04.2022 - Ogłoszono postępowanie przetargowe w celu wyłonienia  Wykonawcy prac budowlanych.

04.2022- 7.10.2022 - Wyłoniono Wykonawcę prac budowlanych i podpisano umowę na realizację prac z terminem realizacji do 07.10.2022 r. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Spartańska 4 - teren szkoły SP 205
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje stworzenie strefy rozwijającej sprawność fizyczną mieszkańców Warszawy. Projekt zakłada stworzenie kilku stref kształtujących cechy motoryczne oraz sensoryczne. Chcielibyśmy wykorzystać leżący odłogiem teren na stworzenie miejsca gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a rodziny miło spędzą aktywny czas.
Opis projektu
Projekt obejmuje stworzenie stref rozwijająych wszechstronnie umiejętności psychofizyczne. W obecnych czasach tak bardzo potrzebna jest aktywizacja szczególnie dzieci i młodzieży, które większość życia spędzają przed komputerem, a powrót do pełnej sprawności będzie wymagał od nich dużo czasu, dlatego chcemy stworzyć miejsce, które będzie łączyło wysiłek fizyczny i zabawę i będzie dawało całym rodzinom możliwość spędzenia razem aktywnie czasu. Zależy nam aby każdy element projektu był dedykowanym konkretnym umiejętnościom. Projekt będzie się składał z 3 stref: sprawnościowej (park linowy, miotacz do ćwiczenia odbijania piłek), zwinnościowej (małpi gaj oraz slide do trików na rolkach/hulajnodze), oraz psychospołecznej (sensoryczny plac zabaw ze ścieżką sensoryczną).
W skład projektu wchodzi rewitalizacja przestrzeni za bieżnią. Teren ten obecnie leży odłogiem, a jest usytuowany pięknie pośród starych drzew co sprawia, że jest to teren zacieniony w upalne dni i idealnie nadaje się do spędzania tam aktywnie czasu.

STREFA PSYCHOSPOŁECZNA: Na końcu terenu znajduje się piękna ścieżką między drzewami, która ma posłużyć jak "posadzka" na której dzieci mogą poznawać różne struktury. Wzdłuż tej ścieżki ustawione zostaną zabawki sensoryczne, a między nimi zostaną nasadzone krzewy aby stworzyć coś na kształt ogrodu, tak by każdy mógł tam zaznać spokoju i popracować nad sensoryką. Dzieci poprzez zabawę i dotyk mogą zdobywać pierwsza wiedzę z fizyki, sensoryki, motoryki. Będzie to połączenie zabawy z nauką, znajdą sie tam sprzęty takie jak np. zegar słoneczmy, panel muzyczny, kółko i krzyżyk, panel sensoryczny, czyja to twarz, pisanie lustrzane.

STREFA SPRAWNOŚCIOWA: Przed terenem pod sensoryczny plac zabaw znajduje się najszersza część terenu branego pod uwagę w projekcie - w tym miejscu planujemy wybudować park linowy usytuowany tuż nad ziemią, nie wymagający specjalnego sprzętu do pokonywania przeszkód. Dzięki temu, że jest on nisko osadzony mogą z niego korzystać nawet osoby, które nie korzystają z parków linowych na wysokościach, a zatem również młodsze dzieci i osoby starsze. Taki park linowy to ścieżka zdrowia, na której mieszkańcy Warszawy będą mogli ćwiczyć m.in zwinność, wytrzymałość, równowagę. W tej strefie chcielibyśmy także zabezpieczyć dzieciom możliwość ćwiczenia odbijania piłek na profesjonalnej maszynie , okoliczna społeczność w dużej mierze zaangażowana jest w sporto zespołowy jakim jest baseball i całymi rodzinami przychodzą trenować odbijanie. Chcielibyśmy aby mogli to robić nawet bez obecności osoby, która potrafi odpowiedni narzucać piłki, a to umożliwi elektryczny miotacz. Do ćwiczeń potrzebny byłby sprzęt, który również chcemy zakupić w ramach projektu: 240 szt. (piłki skórzane)
240 szt. (piłki gumowe), Pałki baseballowe kompozytowo/drewniane - 5 szt., Pałki kompozytowe/metalowe 6 szt., Stanowiska do soft toss – 3 szt., Stojaki do odbijania - 8 szt.

STREFA ZWINNOŚCIOWA: w węższej części terenu planujemy małpi gaj z elementami do ćwiczenia zwinności tj. drążkami do podciągania się, przeszkodami do wspinania się, drabinkami do ćwiczeń, ruchomymi elementami podłoża do ćwiczenia równowagi. W tej części chcielibyśmy również umieścić element do aktywności, którą obecnie zajmuje się duża część młodzieży - ćwiczenia trików na rolkach/hulajnogach. Widzimy, że dzieci ćwiczą takie rzeczy wjeżdżając na krawężniki. Wiąże się to z kontuzjami ze względu na nierówny teren, wyrwy w chodnikach. Chemy aby dzieci miały możliwość takich ćwiczeń na równym terenie i specjalnie do tego przeznaczonym sprzęcie.

Przykładowe elementy każdej ze stref znajdują się w załączniku do projektu.
W ramach projektu usunięte zostaną stare elemnty ścieżki zdrowia, zostanie wyrównana i zrewitalizowana nawierzchnia za bieżnia oraz zostaną nasadzone nowe krzewy w ramach sensorycznego placu zabaw. Aby umożliwić społeczności łatwiejszy dostęp do sprzętu chcielibyśmy na terenie postawić metalowy zamykany kontener na sprzęt aby zawsze był on dostępny dla osób chętnych poćwiczyć.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W czasach pandemii coraz bardziej zauważamy jak dobry wpływ na nas wszystkich ma aktywnośc fizyczna i jak bardzo musimy dbać o nią aby dbać też tym samym o naszą psychikę. Widzimy ogromną potrzebę stworzenia miejsca, które będzie łączyło zabawę z wysiłkiem fizycznym i dawało całym rodzinom możliwość spędzenia czasu aktywnie. W okolicy niewiele jest miejsc gdzie można aktywnie spędzić czas, jest to okolica tzn Mordoru cała zasypana blokami i biurowcami. Place zabaw są w większości stare i zniszczone albo mieszczą sie na osiedlach zamkniętych. Teraz kiedy tym bardziej wyjazdy są ograniczone, ważne jest aby stworzyć dzieciom przestrzeń do bezpiecznej zabawy i rozwijania umiejętności sportowych na wielu polach. Realizacja projektu sprawi, że rodzinom będzie łatwiej znaleźć w jednym miejscu aktywności dla każdego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
450 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Podniesienie sprawności fizycznej mieszkańców i poprawa spędzania wolnego czasu.

Modyfikacje

25.01.2021 22:08
Autor projektu
27.04.2021 14:11
Wydział Inwestycji i Remontów dla Dzielnicy Mokotów
27.04.2021 15:10
Wydział Inwestycji i Remontów dla Dzielnicy Mokotów
30.04.2021 10:14
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt zapowiada się ciekawie, jednak proszę o doprecyzowanie projektu(co będzie zawierać ta strefa sportu)
  Kacper Dembe  05.01.2021 16:29
 • czekamy na wiecej informacji :)
  Mieszkaniec22179  13.01.2021 11:52
 • już ktoś podobny projekt w zeszłej edycji zgłaszał

  ewidentnie jest nastawiony w głównej mierze dla dzieci ze szkoły, która przecież jest zamykana i nie bedzie ogólnego dostępu.
  Ktoś kosztem budżetu chce wybudować w szkole obiekt.

  Już pomine fakt chęci zakupu maszyny do rzucania, piłek i kijów baseballowych bo to wiadomo ze bedzie trzymane w szkole wiec nie dla wszystkich.
  Mieszkanka27299  18.06.2021 09:46
  • Szkoła jest otwarta każdego dnia do późnych godzin wieczornych, gdyby nie było możliwości korzystania ogólnodostępnego to projekt nie zostałby przyjęty.
   Maszyna właśnie ta konkretna nie jest przeznaczona do chowania w szkole. To nie jest podręczny sprzęt, którego nie da się od tak przenieść.
   Wiele szkół korzysta z budżetu i wypominanie tego jest słabe.
   Mieszkaniec27400  19.06.2021 14:15
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany