Vita! Świadomy styl życia – rozmowy z dietetykiem

259
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Kinga Niżewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
11 500 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest podniesienie świadomości edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej wśród różnych grup potrzeb mieszkańców Ursusa – od dzieci po seniorów, poprzez ciążę i różne jednostki chorobowe. Spotkania będą prowadzone przez autorytety dietetyki we wszystkich lokalizacjach Biblioteki. Wydarzenia będą streemingowane oraz opublikowane w mediach społecznościowych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
ul. Plutonu AK "Torpedy" 47
ul. Dzieci Warszawy 27a
ul. Keniga 14
ul. Czerwona Droga 6

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest podniesienie świadomości edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej wśród różnych grup potrzeb mieszkańców Ursusa – od dzieci po seniorów, poprzez ciążę i różne jednostki chorobowe. Spotkania będą prowadzone przez autorytety dietetyki we wszystkich lokalizacjach Biblioteki. Wydarzenia będą streemingowane oraz opublikowane w mediach społecznościowych.
Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie cyklu 10 spotkań dla mieszkańców Ursusa z profesjonalnym dietetykiem, autorytetem i praktykiem Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (PZH/IŻŻ) oraz 1 spotkania autorskiego z naukowcem, autorem książki o najzdrowszej diecie na przestrzeni ostatnich lat potwierdzonej badaniami naukowymi.
Spotkania będą prowadzone metodą wykładową połączoną z sesją pytań i odpowiedzi. Podzielone tematycznie i dedykowane za każdym razem innym potrzebom żywieniowym, obejmą zagadnienia:
- planowanie, ciąża, karmienie
- dzieci, młodzież w okresie wzrostu organizmu
- zdrowy styl życia dorosłych, czytanie etykiet
- prawidłowe żywienie seniorów
- ranking diet, obalanie mitów
- wegetarianizm i weganizm
- żywienie w różnych jednostkach chorobowych

Spotkania będą oparte o część wykładową oraz sesję pytań i odpowiedzi. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do wysłuchania naukowego stanowiska w sprawie zdrowego żywienia i stylu życia, porozmawiania o faktach i mitach związanych z dietami oraz uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań i zagadnień.
Wydarzenia będą odbywały się w różnych placówkach Biblioteki Publicznej w Ursusie (Skorosze, Czechowice, Niedźwiadek, Gołąbki), tak żeby umożliwić wzięcie w nich udziału możliwie szerokiemu gronu osób zainteresowanych. Dwie placówki Biblioteki są dostosowane architektonicznie dla osób o szczególnych potrzebach (seniorzy, matki z dziećmi w wózku, osoby na wózkach). W Bibliotece planowany jest zakup przenośnej pętli indukcyjnej, tak więc wydarzenia będą również dostępne dla osób z aparatami słuchowymi, co jest szczególnie ważne w przypadku tematu dedykowanego seniorom.
Spotkania będą streemingowane w mediach społecznościowych w postaci LIVE’a.
Wartością dodaną projektu będzie zorganizowanie 1 spotkania z naukowcem, autorem najnowszej książki o diecie zajmującej najwyższe pozycje w dorocznych, międzynarodowych, uznanych rankingach diet. Spotkanie autorskie zostanie nagrane, opatrzone kontrastowymi napisami (z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku) i zamieszczone w mediach społecznościowych oraz zaprzyjaźnionych mediach. Biblioteka zakupi 8 książek autora, po 2 na każdą placówkę do wypożyczania dla Czytelników.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Trzy filie Biblioteki poza jedną dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i matek z wózkami.
Jedna filia - Filii "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy ani podjazdów dla osób z niepełnosprawnością.
Uzasadnienie realizacji projektu
Rośnie zapotrzebowanie na świadomość żywieniową ludzi, szczególnie w świetle rozwijających się wielu chorób cywilizacyjnych, ale i naturalnych potrzeb organizmu w różnych fazach życia, co potwierdza nauka, a lekarze często biją na alarm. Biblioteka Publiczna jako znany lokalny ośrodek kultury, miejsce inspiracji, spotkań i rekomendacji wielu wartościowych opracowań książkowych, będzie właściwym miejscem do bycia pomostem do wiedzy związanej ze zdrowym stylem życia oraz miejscem przyjaznym i „w zasięgu ręki” dla mieszkańców Ursusa.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
11 500,00 zł

Modyfikacje

21.01.2021 08:05
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany