Budki lęgowe dla jerzyków i wróbli

131
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Rembertów
Autor pomysłu Maciej Ciulkin
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
57 600 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 498 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 240 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
01.04.2022 14:49

Zakończono postępowanie wyboru oferenta, na podstawie którego został wyłoniony wykonawca budek - wraz z ich montażem.

Łącznie zamontowano 240 szt. budek lęgowych wraz z montażem na terenie całej dzielnicy Rembertów. Realizacja projektu obejmowała:

  • 160 szt. budek lęgowych tj. 40 zestawów czterokomorowych dla jerzyków i ich montaż na budynkach urzędu dzielnicy, szkół nr: 376, 217,  74 i przedszkola nr 243;
  • 80 szt. budek typu A dla wróbli, sikorek oraz ich montaż na drzewach przy ul. Bellony, Ilskiego, Działyńczyków, Gembarzewskiego, Grawerskiej, Frontowej, Buchalteryjna, Admiralska.

Wszystkie budki są już zamontowane. PROJEKT ZOSTAŁ ZREALIZOWANY W CAŁOŚCI.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Rembertów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Do uzgodnienia z Urzędem Dzielnicy jak i Spółdzielniami mieszkaniowymi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 240 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.
Opis projektu
Projekt przewiduje zakup rozwieszenie na ścianach zewnętrznych około 20 budynków, o różniej funkcji i własności- 240 skrzynek lęgowych dla jeżyków(jedno-komorowych), zajmowanych także przez wróble. Rozwieszenie skrzynek nastąpi po dokonaniu uzgodnień z administratorami obiektów- na podstawie wcześniej przygotowanej opinii ornitologa, wskazującej posadowienie budek na ścianach każdego z wybranych budynków. Przy obieraniu szczegółowych lokalizacji uwzględnione zostaną, poza preferencjami ptaków, także wymogi bezpieczeństwa brak uciążliwości dla użytkowników budynku, dogodna ekspozycja dla obserwacji ptaków przy skrzynkach- z ziemi. Skrzynki wieszane na blokach mieszkalnych będą specjalnej konstrukcji o spadzistym dachu , tak aby nie siadały na nich gołębie miejskie. Do zawieszenia skrzynek zostanie użyty koszowy podnośnik samochodowy, lub też czynności te wykona alpinista. Projekt powinien zostać zakończony w 2 kwartale 2022r, tak aby ptaki zdążyły zając skrzynki na lęg jeszcze w tym samym roku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jeżyki i wróble swoją obecnością nie powodują uciążliwości i zagrożeń sanitarnych. Jeżyki są owadożerne ograniczają w mieście plagę meszek i komarów. Wróble w czasie wychowu młodych również karmią swoje pisklęta owadami szkodnikami zieleni miejskiej (np:mszycami). Obydwa gatunki są prawnie chronione, stanowią również wdzięczny obiekt dla obserwacji przez mieszkańców i są przez nich lubiane.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
240 szt. budek lęgowych x 240 zł ( koszt budki wraz z oznakowaniem Budżetu Obywatelskiego oraz z montażem) = 57 600,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
57 600,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Dzięki zainstalowaniu znacznej liczby budek lęgowych, jeżyki prawdopodobnie przyczynią się do zmniejszenia liczby komarów w sezonie letnim. Działanie jest bardzo pro-ekoliczne ponieważ przyczyni się do bioróżnorodności fauny w dzielnicy.

Modyfikacje

04.01.2021 07:45
Autor projektu
01.04.2021 14:40
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Rembertów
05.05.2021 15:31
Koordynator w Dzielnicy Rembertów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Proszę się upewnić, czy projekt jest doszacowany finansowo. Koszt prawidłowo wykonanej skrzynki lęgowej dla jerzyka to 60-65 zł brutto. Koszt montażu jednej skrzynki przy pomocy alpinisty to 100-110 zł brutto. Do tego jeszcze opinia ornitologa 3000-5000 zł brutto, w zależności od liczby lokalizacji. W najdroższym wariancie wychodzi 47000 zł brutto.
    A "jeżyki" to małe jeże chodzące po ziemi :-). Te latające, dla których proponowane są skrzynki to jerzyki. Od św. Jerzego.
    Agnieszka Gołębiowska  27.01.2021 17:31
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany