Stacje do zbiórki elektroodpadów i nakrętkomaty na bielańskich osiedlach

1527
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Krystian Lisiak
Współautorzy Agnieszka Gola
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
516 600 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada montaż stacji do zbiórki elektroodpadów oraz pojemników na plastikowe nakrętki (tzw. nakrętkomatów) na bielańskich osiedlach.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
bielańskie osiedla
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dokładne lokalizacje zostaną wskazane po wygranej projektu. Proponowane lokalizacje: - okolice pętli Chomiczówka, - SP 77 na Młocinach, - rejon pętli Piaski (w pobliżu budynku Broniewskiego 89 zarządzanego przez dzielnicę albo w pobliżu szkoły SP289) - BOK Estrady - rejon studni oligoceńskiej na ul. Wolumen - SP53 przy Rudzkiej 6
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada montaż stacji do zbiórki elektroodpadów oraz pojemników na plastikowe nakrętki (tzw. nakrętkomatów) na bielańskich osiedlach.
Opis projektu
Projekt zakłada montaż stacji do zbiórki elektroodpadów oraz pojemników na plastikowe nakrętki (tzw. nakrętkomatów) na bielańskich osiedlach. Zdjęcia urządzeń znajdują się w załączeniu.

1. Stacje do zbiórki elektroodpadów
W każdym gospodarstwie domowym wytwarzane są odpady, które nie kwalifikują się do standardowej segregacji. Są to różnego rodzaju baterie, żarówki, drobna elektronika, kable, płyty CD, tonery do drukarek itd. W ramach projektu przewiduje się ustawienie stacji do zbiórki takich odpadów na każdym bielańskim osiedlu w łatwo dostępnych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Łączna liczba stacji przewidzianych w ramach projektu wynosi: 6.

2. Nakrętkomaty:
Wielu mieszkańców przyzwyczaiło się do zbierania plastikowych nakrętek. Są one zbierane przez różne stowarzyszenia i grupy osób na cele charytatywne. W ostatnim czasie zniknęły mniejsze skupy nakrętek i obecnie przyjmowane są one jedynie w wybranych skupach w bardzo dużych ilościach. Łatwiej będzie je składować w publicznych pojemnikach o dużej pojemności. Urząd Dzielnicy Bielany będzie sprawował opiekę nad pojemnikami, nadzorował ich czystość oraz stan wypełnienia. Pojemniki będą udostępniane organizacjom pożytku publicznego, prowadzącego zbiórki nakrętek w celach charytatywnych. Montaż tego typu pojemników jest już popularny w całej Polsce. Zazwyczaj jednak montowane są mało estetyczne czerwone serca - w ramach realizacji tego pomysłu wykonany będzie indywidualny projekt pojemnika . Obiekt będzie nawiązywał do bielańskiej symboliki, np. bielański słoń, do którego nakrętki będzie wrzucało się przez trąbę. Łączna liczba pojemników przewidzianych w ramach projektu wynosi: 6.

Przykładowe nakrętkomaty oraz stacje do zbiórki elektroodpadów wskazane są na zdjęciach w załączeniu.

W miarę możliwości pojemniki powinny być montowane obok siebie w lokalizacjach wytypowanych na danym osiedlu. Ponadto, pojemniki powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie szpecić przestrzeni publicznej (powinny być wkomponowane w otoczenie).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej gospodarowania odpadami oraz stosowania bezpiecznych dla środowiska dobrych praktyk w gospodarstwach domowych. Projekt będzie miał również przełożenie na pomoc osobom potrzebującym (rozwój działalności charytatywnej).

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
6 stacji x 22 600 zł = 135 600 zł, koszt odbioru i unieszkodliwienia odpadów - 6 stacji x 39 tygodni (3 kwartały) x 1 000 zł = 234 000 zł.
6 nakrętkomatów x 5 000 zł = 30 000 zł, koszt odbioru nakrętek (w przypadku braku odbioru przez fundację) – 6 nakrętkomatów x 39 tygodni x 500 zł = 117 000 zł
Łącznie koszt realizacji 516 600 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
516 600,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Uzupełnienie systemu gospodarki odpadami o możliwość zbiórki odpadów niebezpiecznych u źródła (w obrębie dzielnicy)

Modyfikacje

13.04.2021 09:37
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany