Ścieżka zmysłów - sensoryczna

334
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Tomasz Kuszłejko
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na wykonaniu ścieżki sensorycznej. Ścieżkę sensoryczną będzie tworzyć ok. 30 kasetonów o szerokości 50 cm i długości około 1 m z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze itp.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy ul. Rzodkiewki i Orszady
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka 58 obręb 11025
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na wykonaniu ścieżki sensorycznej. Ścieżkę sensoryczną będzie tworzyć ok. 30 kasetonów o szerokości 50 cm i długości około 1 m z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze itp.
Opis projektu
Projekt polega na wykonaniu ścieżki sensorycznej. Ścieżkę sensoryczną będzie tworzyć ok. 30 kasetonów o szerokości 50 cm i długości około 1 m z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze, rośliny o charakterystycznym zapachu, szumiące trawy itp. W początkowym i końcowym przebiegu ścieżka będzie zwykłą ścieżką, mającą również funkcję komunikacyjną pomiędzy ul. Rzodkiewki i Orszady (ew. dosypanie podłoża, mającego charakter naturalny - ziemia, żwir, piasek). Będzie więc prowadzić w ciekawe miejsce, bowiem nieopodal teren podskarpowy to bardzo atrakcyjny teren spacerowy. Dodatkowo wzdłuż ścieżki proponuję posadzenie szpaleru ok 40 drzew.
Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzoną lub nieadekwatną do wieku percepcję wiekową, wzrokowo – ruchową, słuchową itp. Ścieżka sensoryczna nauczy dzieci czytać świat za pomocą zmysłów i w ten sposób rozwijać te zmysły. Doznania estetyczne , zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe będą stymulować ośrodkowy układ nerwowy i prowokować mózg do efektywniejszego działania - rozwijać coraz to nowe obszary mózgu. Ścieżka sensoryczna pozwoli rozwijać wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Chodzenie po takiej ścieżce rozwinie : motorykę . równowagę i koordynację ruchową, będzie stymulowało receptory znajdujące się w stopach poprzez wrażenia dotykowe, a co najważniejsze pozwoli dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową. Do przedszkola uczęszczają dzieci, które są objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz z niepełnosprawnością. Szczególnie dla tych dzieci ścieżka sensoryczna jest elementem terapii. A dla pozostałych przedszkolaków miejscem rozwoju. Przy tym przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody daje odczucie relaksu i odprężenia i pozwala w optymalnych warunkach realizować działania terapeutyczne ( dzieci zaburzone ) jak i rozwojowe.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dla dzieci z dysfunkcjami wyzwaniem może być postawienie stopy np. na mchu. Ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci, szczególnie z zaburzeniami przetwarzania zmysłowego. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Ścieżka pomoże im ograniczyć lęk, nauczy pokonywania barier i koordynacji ruchowej. Dla dzieci bez dysfunkcji będzie po prostu ciekawym doznaniem i zabawą. Ze ścieżki podczas spacerów może korzystać każdy. Szczególnie jednak rekomenduję używanie ścieżki przez dzieci ze żłobka i pobliskich przedszkoli.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt realizacji projektu zaproponowany przez pomysłodawcę: 65 000 PLN
Po weryfikacji wartość projektu powinna zostać podwyższona do 200 000 PLN

• Inwentaryzacja zieleni, przygotowanie terenu, pielęgnacja zieleni 10 000 zł
• Projekt ścieżki zmysłów, projekt zieleni: 9 500 zł
• Materiały, rośliny ogrodowe, wykonanie ścieżki sensorycznej, utrzymanie terenu w roku powstania: 76 000 zł
• Materiały, wykonanie ścieżki spacerowej: 70 000 zł
• Nasadzenia drzew (40 sztuk) – 31 000 zł
• Tablica informacyjna o projekcie (projekt, zakup, montaż): 3500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Ścieżka pomoże w koordynacji ruchowej. Dla dzieci bez dysfunkcji będzie ciekawym doznaniem i zabawą.

Modyfikacje

28.04.2021 14:36
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów
29.04.2021 09:07
Koordynator w Dzielnicy Wilanów
31.05.2021 10:08
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany