Zielona ulica Bartoszewicza

81
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Łukasz Olszewski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
285 500 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 833 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Przedmiotem projektu jest nasadzenie zieleni miejskiej na ulicy Bartoszewicza z uwzględnieniem załączonego projektu poglądowego (załącznik nr 1) - w stopniu w którym pozwalają na to warunki techniczne i prawne oraz istniejąca infrastruktura podziemna.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2022 09:36

W czerwcu podpisana została umowa z Wykonawcą na wykonanie dokumentacji projektowej. Trwają prace projektowe.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Bartoszewicza, ul. Sewerynów, pl. Osterwy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Przedmiotem projektu jest nasadzenie zieleni miejskiej na ulicy Bartoszewicza z uwzględnieniem załączonego projektu poglądowego (załącznik nr 1) - w stopniu w którym pozwalają na to warunki techniczne i prawne oraz istniejąca infrastruktura podziemna.
Opis projektu
Ulica Bartoszewicza (historycznie Aleja na Skarpie) jest ulicą łączącą Trakt Królewski ze skarpą warszawską i Powiślem. Przy ul. Bartoszewicza znajdują się unikalne przedwojenne kamienice mieszkalne – perły warszawskiego modernizmu: pod numerem 1 niedawno odremontowana kamienica projektu Juliusza Żórawskiego z charakterystyczną przeszkoloną ścianą oraz op-artową mozaiką w hallu wejściowym, pod numerem 1A narożna kamienica - również w ostatnim czasie pieczołowicie odrestaurowana - wzniesiona wg projektu Lucjana Korngolda, pod adresem Sewerynków 4 (na rogu z ul. Bartoszewicza) górujący majestatycznie nad skarpą, luksusowy „drapacz chmur”, projektu Ludwika Paradistala.

Pomimo swojej centralnej lokalizacji na mapie Warszawy, niepowtarzalnej zabudowy, przyciągającej liczne grupy turystów oraz miłośników architektury, obecny stan ulicy Bartoszewicza pozostawia wiele do życzenia. Ulica wygląda jak duży, wybetonowany parking.

Zgłoszony projekt przewiduje dokonanie szeregu zmian na ulicy, w tym m.in.:
- likwidację gumowych i malowanych wysp przydrożnych oraz kilku miejsc postojowych, usunięcie w tych miejscach asfaltu i utworzenie powierzchni biologicznie czynnej,
- w zależności od warunków prawnych i technicznych, nasadzenie drzew i krzewów (propozycja w załączniku nr 1),
- zabezpieczenie nowych nasadzeń od ulicy przed nielegalnym parkowaniem (np. niski płotek typu ZOM lub pale ogrodnicze),
- pielęgnację nowej roślinności,
- tam gdzie jest to możliwe, przeniesienie miejsc parkingowych z chodników na ulicę.

W zakresie zieleni, proponuje się obsadzenie nowo wygospodarowanych stanowisk:
• po południowej stronie ulicy Bartoszewicza przy budynkach nr 1,3,5,7 i 9 oraz przy budynku ul. Kopernika 34, a także na rondzie:
- niskimi lub średnimi odmianami drzew miejskich (np. Głóg, Klon pospolity 'Globosum', Grab pospolity Fastigiata), które nie przesłonią unikalnych elewacji kamienic,
- krzewami (np. irga, dzika róża, ligustr, hortensja),
- bylinami, trawami ozdobnymi, łąkami kwietnymi.
• na środku skweru/ronda:
- wysoką odmianą drzewa miejskiego (np. Platan),
- krzewami (np. irga, dzika róża, ligustr, hortensja).

(Projekt dopuszcza zmiany w organizacji ruchu, ilości i rodzajach roślin oraz inne niezbędne zmiany, jeśli jednostka weryfikująca uzna je za konieczne do skutecznej realizacji projektu)
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki realizacji projektu "Zielona Ulica Bartoszewicza" uda się:
• poprawić estetykę ulicy,
• zmniejszyć odczuwalną temperaturę w czasie upałów, czyli przeciwdziałać zjawisku tzw. "miejskiej wyspy ciepła",
• poprawić retencję, co zmniejszy skutki suszy,
• poprawić jakość powietrza,
• poprawić jakość życia mieszkańców,
• uczynić ulicę bardziej przyjazną dla turystów,
• zapewnić ptakom oraz owadom miejsce do życia.

Projekt wpisuje się w "Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050" przyjętą przez miasto.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wykonanie dokumentacji projektowej i budowlanej 30000,00 zł
roboty budowlane 80000,00 zł,
dostawa i montaż wygrodzeń 82500,00 zł,
roboty ogrodnicze 25000,00 zł,
materiał roślinny drzewa o obwodzie 18-20 7 szt. 15400,00 zł,
drzewa o obwodzie 20-25 2szt. - 2200,00 zł,
rośliny z wysadzeniem 50000,00 zł,
oznakowanie projektu 400,00 zł
całkowity koszt 285 500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
285 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa warunków życia mieszkańców ul. Bartoszewicza i okolic, poprawa jakości powietrza, estetyki ulicy, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej.
Likwidacja części miejsc postojowych.

Modyfikacje

03.12.2020 22:32
Autor projektu
03.12.2020 22:33
Autor projektu
08.12.2020 00:07
Autor projektu
29.01.2021 14:12
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
14.04.2021 13:01
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
20.04.2021 13:55
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nareszcie ! Przez lata to miejsce wyglądało jak autostrada odstraszająca milionem miejsc parkingowych i toną asfaltu. To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc z przykładami architektury modernistycznej, które przez lata było zaniedbane. Czas na działanie, bo to wstyd, żeby w Śródmieściu Warszawy były kilkunastometrowe pola asfaltu bez zieleni. Poprosimy o jak najwięcej krzewów, roślin kwitnących i drzew ozdobnych. Popieram całym sercem !
  Maciej Janas  04.04.2021 21:45
 • Inicjatywa dobra choć nie do końca bo obawiam się, że znów znikną kolejne miejsca parkingowe i dlatego jestem przeciwny prezentowanemu zakresowi zmian. Odebrano nam jako okolicznym mieszkańcom, komfort parkowania w związku z realizacją projektu budżetu obywatelskiego w poprzednich latach tworząc drogę rowerową na ul. Sewerynów (strata kilku miejsc parkingowych na ulicy Bartoszewicza i kilku kolejnych na Sewerynów - łącznie straciliśmy blisko 10 miejsc). Gdzie mamy parkować, skoro nie mamy parkingów podziemnych a na ulicy jest coraz ciaśniej i wykorzystują miejsca nie tylko mieszkańcy, ale i osoby przyjeżdżające do centrum?
  Z drugiej strony proponowana zmiana nie jest symetryczna - projekt przewiduje rozsady zielni i wysepki jedynie po jednaj stronie. Takie kwestie powinny uwzględniać całą okolicę a nie tylko jedną stronę Bartoszewicza co spowoduje wyraźną dysproporcję zagospodarowania przestrzeni.
  Mieszkaniec27390  19.06.2021 12:57
  • Celem mojego projektu jest nasadzenie drzew oraz innej roślinności głównie w miejscach, w których obecnie są plastikowe oraz malowane wyspy przydrożne (na których i tak nie ma możliwości parkowania) oraz na rondzie przed budynkiem Bartoszewicza 3, na którym jest betonowa kostka i słupki. Jeżeli jakieś miejsca postojowe zostaną usunięte, to będzie ich dosłownie kilka na całej długości Bartoszewicza, której obecna funkcja sprowadza się do bycia dużym i betonowym parkingiem.
   Odnosząc się do kwestii nasadzeń po drugiej stronie ulicy - to chciałbym zwrócić uwagę, iż bez wcześniejszej wymiany latarni na nowe (w tym okablowania), Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odmawia inwestowania w zieleń na tym terenie. Dlatego, drugi ze zgłoszonych przeze mnie projektów przewiduje wymianę starych latarni na nowe, stylizowane na historyczny wzór (Pastorały na ulicy Bartoszewicza - nr 8 na liście). Poza tym, najbardziej oczywisty teren dla nowej zieleni (po drugiej stronie ulicy) należy do Orlenu i jest wyłączony spod inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego.
   Dlatego, mimo zgłoszonych przez Panią / Pana uwag, dalej zachęcam do głosowania nad projektami na ulicy Bartoszewicza. Jest to jedyna szansa, aby w nieodległej przyszłości choć trochę zrewitalizować tę ulicę. Pozdrawiam!
   Łukasz Olszewski  21.06.2021 10:23 Autor projektu
 • na zieleń powinien być inny budżet a nie obywatelski
  Mieszkanka27089  13.04.2022 23:54
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany