Chodnik od ul. Latoszki do ul. Ruczaj wzdłuż ul. Rosochatej

339
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Tomasz Kuszłejko
Współautorzy Urszula Włodarska-Sęk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
260 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada lokalizację ciągu pieszego - chodnika wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych przy ul. Ruczaj, po południowej stronie ul. Rosochatej na odcinku ok 200 metrów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Rosochata na odcinku od Latoszki do ul. Ruczaj - strona południowa,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W większości to część działki 1 obrębu 10683
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada lokalizację ciągu pieszego - chodnika wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych przy ul. Ruczaj, po południowej stronie ul. Rosochatej na odcinku ok 200 metrów.
Opis projektu
Projekt zakłada lokalizację ciągu pieszego - chodnika wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych przy ul. Ruczaj, po południowej stronie ul. Rosochatej na odcinku ok 200 metrów. Doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Ruczaj.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, bezpieczniejsze dojście lub dojazd rowerem (dzieci do lat 10 i rodzice mogą poruszać się po chodniku rowerem) do przedszkola przy ul. Latoszki, wyznaczenie brakującego przejścia dla pieszych. Obecnie na tym odcinku brakuje bezpiecznej możliwości poruszania się.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
260 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W wyniku ponownej oceny zaproponowane przez autora wersje zostały ocenione i zaopiniowane min. przez Zarząd Zieleni i Biuro Zarzadzania Ruchem Drogowym, wydział Oświetlenia ZDM. W odniesieniu do pierwszej wersji projektu i zgodnie ze stanowiskiem Biura Zarządzania Ruchem Drogowym: "Wykonanie przejścia wyniesionego nie jest możliwe z uwagi na kursujące ulicą Rosochata autobusy. Dodatkowo, niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających na łuku, stąd też możliwość ich montażu w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia nie będzie możliwa. W ocenie tut. Biura należy dążyć do realizacji chodnika po północnej stronie, dla której zgodnie z poprzednią oceną brak jest własności działek. Z uwagi na przebieg ul. Rosochatej i brak możliwości lokalizacja przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Ruczaj (dwa łuki ograniczające widoczność) chodnik może przebiegać tylko po stronie północnej. W nawiązaniu do drugiej wersji projektu i zgodnie z opinią Zarządu Zieleni, realizacja chodnika jest możliwa tylko "pod warunkiem, że chodnik o szerokości max 2m będzie przebiegał bezpośrednio przy krawędzi jezdni (bez trawnika pomiędzy jezdnią a chodnikiem) ze względu na obecność drzew z gatunku brzoza rosnących po południowej stronie ul. Rosochatej na wysokości posesji o adresie Rosochata 3." Natomiast w pasie 2 m od krawędzi jezdni znajdują się słupy energetyczne, które należałoby przebudować, aby nie znajdowały się w świetle chodnika. W związku z powyższym alternatywne wersje projektu zostają ocenione negatywnie.

Modyfikacje

18.01.2021 09:14
Autor projektu
23.03.2021 11:46
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Prędzej mi kaktus na ręku wyrośnie niż ten projekt wygra. Przecież mieszkańcy Miasteczka Wilanów nawet nie wiedzą, gdzie to jest.
  Joanna Szubińska-Piszczek  18.01.2021 00:37
  • Komentarz ten traktuję jako troskę o powodzenie projektu i liczę na jego poparcie. Sam będę oczywiście zachęcał mieszkańców całego Wilanowa do poparcia. Zapraszam do włączenia się do kampanii na rzecz projektu - oczywiście po weryfikacji, bowiem musi być jeszcze dopuszczony do głosowania, co mam nadzieję nastąpi.
   Mam też nadzieję, że kaktus nie będzie zbyt uciążliwy... :)
   Tomasz Kuszłejko  18.01.2021 09:11 Autor projektu
 • To może trochę historii. Zagłosowałam już na podobny projekt w 2015 roku. Tamten był zgłoszony przez mieszkankę i miał szerszy zasięg. Obejmował również odcinek ul. Wiechy do ul. Rosy. Ponieważ tam też mieszkają ludzie, którzy płacą podatki i chcą, aby ich dzieci wracały bezpiecznie do domu. Projekt nie wygrał. Mieszkanka zgłosiła taki sam rok później, ale ZDM go uwalił. Nie ma po nim nawet śladu w bazie twojbudzet. Ale jest ślad w moich interpelacjach. Jak wiesz Budżet Obywatelski nie jest z gumy. Jak myślisz, jak zagłosują mieszkańcy Miasteczka Wilanów, którzy de facto decydują o tym, który projekt wygrywa, jeśli będą mieli do wyboru tartanową ścieżkę do biegania i chodnik gdzieś na wsi, gdzie wiatr zawraca? O co się zakładamy, że nie przejdzie? Mieszkańcy Powsina będą mieli dużo szczęścia, jeśli w ciągu 5 lat doczekają się kanalizacji ściekowej i remontu ul. Rosochatej. O chodniku mogą pomarzyć w perspektywie dekady. Takie jest tempo realizacji inwestycji w Wilanowie Zielonym czyli w wilanowskim skansenie. Ja wywożę szambo już ponad 16 lat :-(
  Joanna Szubińska-Piszczek  18.01.2021 15:35
  • https://bo.um.warszawa.pl/projekt/7017?user=
   https://bo.um.warszawa.pl/projekt/4700?user=
   Ja widzę oba projekty w systemie. Projekt ponowiony na 2017 r. obejmował teren, który nie był własnością m. st Warszawy. Mam na myśli część bliżej ul. Rosy. W zgłoszonym obecnie nie ma akurat problemu z własnością, choć liczę się z ew. innymi problemami oczywiście. Odcinek jest mniejszy, ale prawdopodobieństwo dopuszczenia do głosowania większe.
   Co do wyniku głosowania to nie wiadomo i nigdy nie warto się poddawać. Pierwszy projekt był zgłoszony z puli ogólnodzielnicowej i przegrał (inne były trochę zasady), drugi nie został dopuszczony bo weryfikacje w ostatnich latach są dużo bardziej wnikliwe (był już zgłaszany z obszaru II). Teraz obowiązuje jeszcze inna zasada. Nie ma obszarów, bo zostały wyeliminowane - niestety - ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W tym akcie prawnym dokonano zmiany w art. 5a ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym w taki sposób, że określono możliwość podziału środków wydatkowanych w ramach budżetu obywatelskiego wyłącznie na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych, co nie uwzględnia potrzeb mieszkańców. W wielu samorządach - w tym w Wilanowie - z powodzeniem funkcjonował dotychczas podział środków na obszary zamieszkania. Na to w tym roku wpływu już nie mamy.
   Natomiast trzeba próbować i walczyć. Tak jak w przypadku innych projektów składanych na Kępie czy Zawadach. Nie wierzę, że autorzy robią to dla sztuki bez wiary w powodzenie, mimo niesprzyjających faktycznie okoliczności. Jeszcze raz zachęcam do wsparcia.
   Tomasz Kuszłejko  18.01.2021 22:59 Autor projektu
 • Reasumując, Budżet Obywatelski budzi coraz mniejsze zainteresowanie wśród mieszkańców Wilanowa. Na 2022 rok 33 projekty z 47 (70%) zgłosili radni, głównie z partii rządzącej i sympatyzujący z nią. To dziwne, że nie są w stanie przekonać do swoich pomysłów burmistrza w ramach pracy w Radzie Dzielnicy. Trzeci rok z kolei liczba zgłaszanych projektów zmniejsza się: na 2019 rok zgłoszono 79 projektów, na 2020 – 68, na 2021 - 52, na 2022 – 47. Z czego wynika ta spadkowa tendencja? Moim zdaniem jest kilka przyczyn:
  - mieszkańcy się zniechęcili, ponieważ mniej projektów wygrywa ze względu na mniejsze środki przeznaczane na Budżet Obywatelski (na 2019 rok przeznaczono w Wilanowie 2 mln zł, na 2020 – 1,246 mln zł, na 2021 – 1,246 mln zł, na 2022 – 1,4 mln zł).
  - coraz mniej projektów dopuszczanych jest do głosowania (na 2019 rok dopuszczono 53 projekty, na 2020 – 43, na 2021 - 26). Przy tej tendencji ponad połowa projektów zgłoszonych na 2022 rok zostanie odrzucona podczas weryfikacji.
  - jakość realizacji projektów (np. słynna sprawa z częściową realizacją moich 4 projektów pn. Varsavianistyczne wycieczki szkolne, które zostały zrealizowane tylko w 25%, mostek edukacyjny w Miasteczku Wilanów, który jest zwykłym mostkiem).
  - realizacje ciągnące się latami (np. Wege Park, poidełka).
  - brak realizacji niektórych projektów (np. monitoring w Wilanowie Wysokim i Niskim).
  Joanna Szubińska-Piszczek  27.01.2021 11:30
 • Nie brzmi to wszystko zbyt optymistycznie ... Jednak nie porzucam jeszcze nadziei, że doczekamy się i będą chodniki, i będzie kanalizacja, i będzie asfalt, ...
  Popieram wszystkie projekty związane z poprawą bezpieczęństwa uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza z budową chodników.
  Będę głosować na ten projekt!
  Pozdrawiam,
  Mieszkanka26450  23.04.2021 19:05
 • Mieszkam tu od urodzenia i uważam, że chodnik w tym miejscu powinien od dawna być priorytetem dla gminy ze względu na realne zagrożenie bezpieczeństwa i życia mieszkańców. Sprawa jest pilna, ponieważ mieszkańców w najbliższej okolicy szybko przybywa, znacząco zwiększyło się również nasilenie ruchu pojazdów w tym miejscu. Wiele osób, w tym dzieci, chodzi codziennie tą trasą do autobusu i przedszkola, a zakręt jest wyjątkowo niebezpieczny. To dzielnica powinna dbać o tak podstawowe kwestie i szukać rozwiązania jak chodnik poprowadzić. Jestem bardzo rozczarowana tym, że władze dzielnicy nie tylko nie wychodzą z inicjatywą, ale jeszcze utrudniają możliwość zrealizowania projektu z budżetu partycypacyjnego, to nie mieszkańcy powinni planować jak wybudować ten chodnik. A odnośnie kilku młodych drzewek i słupów, które rzekomo uniemożliwiają wykonanie inwestycji to chciałabym zapytać jakim cudem i na podstawie jakich przepisów powstaje w takim razie chodnik na ulicy Ruczaj w stronę Vogla, gdzie drzewa i słupy "wyrastają" wprost z właśnie układanego chodnika co pół kroku i to w znacznie większej ilości?? To po prostu wstyd dla władz gminy, aby w tak niebezpiecznym miejscu i od tylu lat nie zrobiono nic, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. To nie jest kwestia estetyki - dosadzenia kolejnych drzew czy postawienia koszy - owszem też ważne, ale tu realnie chodzi o życie i bezpieczeństwo ludzi. Apeluje do władz gminy, aby zajęła się tym już dziś, nie czekając na kolejny wypadek w tym miejscu!
  Mieszkanka26582  01.06.2021 18:05
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany