Budowa orlika na Trockiej

50
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Norbert Zielinski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
800 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada wybudowanie orlika dla mieszkańców, w miejscu istniejącego już boiska które nie nadaje się do użytkowania, dostęp do boiska będzie dla wszystkich którzy będą chcieli z niego korzystać. W projekcie uwzględniono takie rzeczy jak: Oświetlenie boiska, zakup i montaż bramek, ogrodzenia jak i siatek wysokich, sztuczną nawierzchnię oraz ławek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Trocka
Współrzędne: 52.276874, 21.054217
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wybudowanie orlika dla mieszkańców, w miejscu istniejącego już boiska które nie nadaje się do użytkowania, dostęp do boiska będzie dla wszystkich którzy będą chcieli z niego korzystać. W projekcie uwzględniono takie rzeczy jak: Oświetlenie boiska, zakup i montaż bramek, ogrodzenia jak i siatek wysokich, sztuczną nawierzchnię oraz ławek.
Opis projektu
Projekt zakłada wybudowanie orlika dla mieszkańców, w miejscu istniejącego już boiska które nie nadaje się do użytkowania, dostęp do boiska będzie dla wszystkich którzy będą chcieli z niego korzystać. W projekcie uwzględniono takie rzeczy jak: Oświetlenie boiska, zakup i montaż bramek, ogrodzenia jak i siatek wysokich, sztuczną nawierzchnię oraz ławek. Sam orlik będzie miał powierzchnie 800m2 oraz będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Aktualny stan boiska nie nadaję się do użytkowania oraz nie spełnia wymogów bhp

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Z uwagi na weryfikację negatywną odstąpiono od szacowania kosztów projektu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
800 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Działka z 8/6 z obrębu 4-10-03 własność m.st. Warszawy, teren we władaniu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Praga - ograniczenie praw do gruntu. Zgodnie z założeniami budżetu brak możliwości realizacji projektu na przedmiotowej nieruchomości.

Modyfikacje

29.01.2021 13:08
Koordynator w Dzielnicy Targówek
16.04.2021 10:58
Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Sam pomysł wydaje się fajny, ale... Jakiego rodzaju sztuczna nawierzchnia może zostać tutaj zastosowana? Czy posiada ona atesty gwarantujące, że jest bezpieczna dla zdrowia ludzi? Niestety, ale wiele boisk ze sztuczną nawierzchnią to w pewnym sensie wysypiska śmieci, z których pyli wiele niebezpiecznych substancji, a najbardziej zagrożone są dzieci.

  Rok temu ten problem był szeroko opisywany w mediach. Czy od tego czasu wprowadzono jakieś regulacje czy wymogi dot. stosowanych materiałów?

  Cytat:
  "Boisko przy Szkole Podstawowej nr 343 na Ursynowie zostało oddane do użytku w 2013 r. Jest zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy podsypanej gumowym granulatem z recyklingu. Robi się go m.in. ze zużytych opon, uszczelek, kołnierzy z pralek czy dywaników samochodowych.

  W 2015 r. boisko było konserwowane. Oczyszczono je ze śmieci oraz dosypano nową warstwę granulatu. Był on jednak tak miałki, że podczas użytkowania przez dzieci w powietrzu unosił się pył i osadzał na ich skórze i ubraniach.
  (...)
  Ekspertyza „Komagu” do rodziców Szkoły nr 343 trafiła w grudniu 2019 r. Lektura tego dokumentu – jak twierdzą – była dla nich szokiem.

  Okazuje się, że eksperci w nawierzchni boiska wykryli, w przekraczających normy ilościach, m.in. rakotwórcze „wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) należące do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci”. Wśród nich m.in. „benzo(a)piren zaliczany do substancji mutagennych i działających szkodliwie na rozrodczość”. Innym mutagennym związkiem wykrytym w nawierzchni boiska w nadmiernej ilości był chryzem.
  W opinii czytamy: "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy".

  Ponadto eksperci odkryli tam rakotwórcze pierwiastki: ołów, kadm, nikiel i rtęć.

  Eksperci "Komagu" piszą również: "Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu".

  Niebezpieczne substancje – jak przekonują autorzy opinii – mogą przedostawać się do organizmów dzieci drogą pokarmową, inhalacyjną oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą, np. podczas gry w piłkę nożną. "Należy podkreślić, że aktywność ruchowa dzieci na boiskach sportowych wpływa na zwiększenie tempa ich metabolizmu, co przekłada się na intensywność wchłaniania toksycznych substancji chemicznych ze środowiska" – piszą."

  Całość:
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/przyszkolne-boiska-truja-dzieci-urzednicy-dyskutuja-o-normach/pjgesqh

  Czy jest możliwość zastosować trawę naturalną? Najwyżej w obrębie bramek będzie wydeptany piaskowy placek, ale przecież wszystko nie musi idealnie wyglądać jak folderze reklamowym. Ważne, aby nie szkodziło i było przemyślane, a nie skopiowane z katalogu reklamowego producenta materiałów.
  Mieszkaniec15272  25.01.2021 09:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany