Malowniczy Ogród z miejscem do street workoutu przy ul. Lekkiej/Nocznickiego

103
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
165 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Realizacja projektu poprawi jakość powietrza, zapewni zazielenienie mocno zabudowanego terenu oraz pomoże w walce ze smogiem i hałasem. Projekt zakłada stworzenie terenu zielonego wraz z kwietną łąką oraz miejscem do uprawiania kalisteniki. Zastąpmy pusty plac kolorową roślinnością, miejscem do ćwiczeń dla dorosłych oraz zabaw dla dzieci i czworonożnych pupili!

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działka nr 147, znajdująca się w pasie między budynkami przy ul. Lekkiej 3 i Nocznickiego 27.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Realizacja projektu poprawi jakość powietrza, zapewni zazielenienie mocno zabudowanego terenu oraz pomoże w walce ze smogiem i hałasem. Projekt zakłada stworzenie terenu zielonego wraz z kwietną łąką oraz miejscem do uprawiania kalisteniki. Zastąpmy pusty plac kolorową roślinnością, miejscem do ćwiczeń dla dorosłych oraz zabaw dla dzieci i czworonożnych pupili!
Opis projektu
Projekt uwzględnia działkę nr 147 o powierzchni ok. 1320 m2, znajdującą się w pasie między budynkami przy ul. Lekkiej 3 i Nocznickiego 27.

Na działce przewidziane jest:
1. Stworzenie kwietnej łąki
Kwietne łąki nie tylko cieszą oko swoją różnobarwnością, ale także pięknie pachną, przez co wprowadzają dobrą atmosferę. Kwietny dywan w przestrzeni miejskiej nie tylko ubarwi ją różnorodnością gatunków, ale przyciągnie też owady, w tym wielokolorowe motyle. Będzie doskonałym miejscem służącym edukacji dzieci i dorosłych w zakresie bioróżnorodności miejskiej. Projekt świetnie wpisuje się w program ochrony pszczół, dodatkowo łąka stanie się także domem dla setek różnych innych owadów.
Na łące powinna zostać zastosowana wielogatunkowa mieszanka nasion odpowiednia dla danego podłoża, dobrana tak, by zapewnić atrakcyjność kwitnienia roślin przez jak najdłuższy okres w roku.
Projekt zakłada stworzenie łąki na obszarze ok. 650 m2 w części działki od strony budynku przy ul. Lekkiej 3.

2. Nasadzenie krzewów
Krzewy są ważne nie tylko ze względów estetycznych i przyrodniczych, ale również ekologicznych, gdyż zatrzymują zanieczyszczenia w postaci pyłów zawieszonych oraz pochłaniają metale ciężkie i szkodliwe gazy (np. dwutlenek siarki czy dwutlenek azotu). Dodatkowo redukują ilość dwutlenku węgla, stanowią miejsce życia i żerowania wielu organizmów - od bezkręgowców po ptaki, co sprzyja zwiększeniu różnorodności biologicznej w okolicy.
Projekt przewiduje nasadzenie krzewów od strony budynku przy ul. Nocznickiego 27.
Proponowane odmiany krzewów to żarnowiec miotlasty Boskoop Ruby, miotlasty Lena, wczesny „Albus”, Apricot Gem żółto-pomarańczowy, Zeelandia kremowo-różowy.

3. Nasadzenie drzew
Drzewa to najcenniejszy dar od matki natury, dlatego powinniśmy o nie dbać. Nowe drzewa będą naszą naturalną tarczą przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z huty, związanymi ze spalinami samochodów unoszącymi się od przebiegającej obok ul. Nocznickiego, a także zabezpieczeniem przed hałasem. Dodatkowo stanowić będą naturalną linię rozdzielającą okna sąsiadów związanych z blisko usytuowanymi zabudowaniami okolicznych budynków.
Projekt przewiduje nasadzenie 24 drzew w tym obszarze.
Proponowane odmiany drzew, ze względu na wprowadzenie różnorodności kolorystycznej w zależności od pory roku, to: dąb czerwony, modrzew japoński, brzoza brodawkowata, brzoza purpurea, brzoza fastigiata, czerwona jarzębina, lipa, choina kanadyjska, świerk.
Projekt przewiduje posadzenie dębu czerwonego w centralnej części działki.

4. Zasianie trawy
Trawnik oprócz estetycznych walorów zwiększa wilgotność powietrza, w upalne dni obniża temperaturę powietrza przy gruncie, zmniejsza hałas o kilka decybeli oraz działa oczyszczająco na powietrze eliminując kurz i zanieczyszczenia przemysłowe. Stanowi również miejsce zamieszkania dla wielu gatunków owadów.
Trawnik w tym obszarze służyłby mieszkańcom do odpoczynku bądź uprawiania różnego rodzaju gier i zabaw. Stanowiłby również potencjalne miejsce zabaw dla czworonożnych pupili.
Projekt przewiduje zasianie trawy na obszarze ok. 650 m2 od strony budynku przy ul. Nocznickiego 27.

5. Stworzenie żwirowego/naturalnego chodnika
Zbudowany z kruszyw o ostrych, nieregularnych krawędziach, które dobrze się klinują, dzięki czemu łatwiej się po nich chodzi. Mogą to być: grys, kliniec, pospółka, tłuczeń lub żwir.

6. Stworzenie miejsca do street workoutu
Aktywność fizyczna na wolnym powietrzu jest bardzo potrzebna. Zachęcenie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu wolnego wśród natury poprawia kondycję fizyczną i psychiczną.
Street workout, czyli uliczny trening jest to aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu m.in. specjalnie wykonywanych do tego celu parków do ćwiczeń opartych głównie na kalistenice, czyli treningu siłowym polegającym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała, m.in. przy użyciu drążków.
Projekt przewiduje umiejscowienie sprzętu do uprawiania kalisteniki na trawie w części działki od strony drogi wewnętrznej znajdującej się pomiędzy budynkami przy ul. Lekkiej 1 i Lekkiej 3. W celu zagwarantowania możliwości uprawiania kalisteniki przez wszystkich (zarówno dorosłych jak i dzieci), przewidziano ustawienie sprzętu do kalisteniki z drążkami o różnej wielkości. Obok sprzętu do kalisteniki przewidziano ustawienie belki równoważnej łamanej. Warto wzmocnić zdrowie oraz poprawić samopoczucie poprzez ćwiczenia sprawnościowe na wolnym powietrzu!

7. Umiejscowienie 7 ławek dostosowanych do potrzeb osób starszych – z oparciem i podłokietnikami.
8. Umiejscowienie 6 drewnianych koszy z daszkiem.
9. Ustawienie belki równoważnej łamanej
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W ostatnich latach okolice ul. Lekkiej i Nocznickiego uległy transformacji. Powstało tu wiele budynków wielorodzinnych zamieszkanych przez kilka tysięcy osób, natomiast urok Bielan jakim jest bez wątpienia zielona przestrzeń uległ zatarciu. Zieleń pełni bardzo ważną funkcję we współczesnym mieście. Estetyka i urozmaicenie, które wprowadzamy do miast są niezbędne do tego, by wśród szkła, betonu i asfaltu żyło nam się lepiej.
Realizacja projektu poprawi jakość powietrza na terenie mocno zabudowanym, pomoże w walce z globalnym ociepleniem oraz przyczyni się do stworzenia przyjaznej atmosfery dla ludzi i zwierząt tak, aby lepiej mieszkało się nam w gwarnym mieście. Projekt ma na celu przyspieszenie realizacji warszawskiej polityki zazieleniania miasta, która służyć ma wprowadzeniu bioróżnorodności i częściowo zrekompensować straty w przyrodzie, a także ma na celu stworzenie miejsca do uprawiania sportu, tak by móc aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Stworzenie łąki kwietnej (650 m2) – 5 000 zł
Nasadzenia krzewów (100 szt.) – 10 000 zł
Nasadzenia drzew (24 szt.) – 26 000 zł
Zasianie trawy – 3 000 zł
Stworzenie naturalnego/żwirowego chodnika – 12 000 zł
Stworzenie miejsca do street workout’u – 85 000 zł
Dostawienie 7 ławek – 18 000 zł
Dostawienie 6 koszy na odpady – 6 000 zł
Ustawienie urządzenia - belka równoważna łamana – 2 000 zł
Koszt całkowity – 165 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
165 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zagospodarowanie terenu na dz. ew. nr 147 w obrębie 7-08-01 pozwoli na poprawę estetyki miejsca, w postaci: dodatkowych nasadzenń drzew, krzewów czy zasianej łąki kwietnej. Dzięki temu, mieszkańcy będą mogli odpocząć i zrelaksować się w przyjemnym otoczeniu, które będzie służyło przez wiele lat. Warto wspomnieć o aspekcie zdrowotnym, czyli: poprawa jakości powietrza, lepsza kondycja poprzez ćwiczenia sprawnościowe oraz samopoczucie na najwyższym poziomie.

Modyfikacje

05.12.2020 13:26
Autor projektu
04.01.2021 16:10
Autor projektu
26.01.2021 09:09
Koordynator w Dzielnicy Bielany
08.02.2021 10:04
Koordynator w Dzielnicy Bielany
13.04.2021 10:31
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
13.04.2021 10:42
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
13.04.2021 13:37
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
14.04.2021 11:48
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
23.04.2021 12:09
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (16)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W projekcie powinien zostać zweryfikowany (najlepiej skonsultowany z botanikami) skład gatunkowy roślin. Korzyści dla przyrody, np pszczół i innych owadów, wspomniane w opisie jako zaleta projektu, będą największe, jeśli zrezygnuje się z gatunków obcych, egzotycznych i ozdobnych na rzecz rodzimych. Koniecznie należy zrezygnować z gatunków inwazyjnych (wymieniany w projekcie dąb czerwony jest, według GDOŚ, gatunkiem inwazyjnym IV - najwyższego - stopnia zagrożenia).
  Mieszkanka26075  02.02.2021 17:19
  • W projekcie napisane jest, że są to tylko propozycje gatunków drzew czy krzewów a nie założenie, że dokładnie takie gatunki mają zostać posadzone/zasiane.
   Mieszkanka  10.06.2021 19:45 Autor projektu
 • Finał będzie taki sam jak z ławkami od strony ul. Nocznickiego - meneliada i jeden wielki śmietnik.
  Dodatkowo lokalizacja pomiędzy dwoma blokami spowoduje wyjątkowe walory akustyczne dla okolicznych mieszkańców.
  Idea treningu, zieleni i asymilacji fajna ale skończy się jak na typowym memie gdzie porównuje się oczekiwania z rzeczywistością.
  Mieszkaniec26663  10.06.2021 18:34
  • Trochę chyba za bardzo pesymistycznie podszedł Pan do tematu. Jeżeli ławki będą w takim punkcie, to wątpliwe jest to żeby "menele" właśnie przychodzili przebywać w tym miejscu. Natomiast co do walorów akustycznych, to prosiłabym żeby zaznajomił się Pan dokładnie z tym projektem (zobaczył projekt graficzny), ponieważ w głównej mierze zakłada on nasadzenie drzew, krzewów, zasianie trawy i łąki - ławek będzie raptem kilka. Zasadzenie tej całej zieleni ma właśnie zniwelować walory akustyczne - czyli hałas i echo, które aktualnie tutaj występują. Ten pusty teren trzeba właśnie zagospodarować zielenią, której tutaj po prostu brakuje.
   Mieszkanka  10.06.2021 19:51 Autor projektu
  • Proszę zobaczyć jak wygląda okolica ławek od strony ul. Nocznickiego albo przejście po płytach pomiędzy Nocznickiego 27 a 25. Nie wierzę, że tutaj będzie inaczej.
   Nasadzenia tak, pozostałe elementy nie.
   Pozdrawiam
   Mieszkaniec26663  11.06.2021 15:58
  • Wiadomo, że co człowiek to opinia, natomiast jeżeli ławki są takim dramatem, to wówczas w całym mieście nie powinno być ławek a ludzie powinni mieć zakaz siadania i odpoczywania... Ja chodzę Nocznickiego do metra i nigdy nie widziałam, żeby koło ławek bądź koszy było brudno. Specjalnie teraz nawet przeszłam się i jest czyściutko, więc chyba Pan przesadza... (szkoda, że nie można tutaj zamieszczać zdjęć, bo specjalnie bym je tutaj dodała).
   Jeżeli chodzi o betonowe przejście pomiędzy Nocznickiego 25 a 27 o którym Pan wspomniał, to jest to teren niezagospodarowany na którym znajdują się krzaki i wysokie trawy i właśnie trzeba to zmienić! Ten projekt m.in. może to zmienić. W gminie powiedziano, że jeżeli ten projekt wygra, to POSTARAJĄ SIĘ od razu podciągnąć pod ten projekt też ten teren o którym Pan wspomina i go uprzątnąć - czyli usunąć ten busz (perz), dodać krzaki i drzewa (do istniejących) i posiać trawę czy jakoś ogarnąć to przejście - by było lepsze!
   Projekty z budżetu partycypacyjnego są o tyle dobre, że potem gmina mocno o nie dba, sprząta i zajmuje się terenem - bo wykładają na to pieniądze a koło każdego terenu dodatkowo stawiają specjalne tabliczki - że teren został zagospodarowany z budżetu partycypacyjnego.
   Warto właśnie zagłosować, by ten w większości pusty plac, który straszy okolicznych mieszkańców zamienić w przyjazny ludziom, roślinom i zwierzętom teren - i temu ten projekt ma służyć. Pozdrawiam!
   Mieszkanka  11.06.2021 18:04 Autor projektu
  • "by ten w większości pusty bądź zarośnięty buszem plac, który straszy okolicznych mieszkańców zamienić w przyjazny ludziom, roślinom i zwierzętom teren " - teren z usuniętą roślinnością i posianą trawką nie jest przyjazny roślinom i zwierzętom.
   Mieszkanka26075  12.06.2021 15:56
  • Naprawdę? Pusty - czyli jest po prostu goła ziemia - nie ma na niej nawet trawy. Nikt nie ma zamiaru tu ani wycinać drzew ani usuwać rosnących krzaków, tylko zasiać trawę i na połowie terenu stworzyć łąkę - więc w ogóle o czym aktualnie jest ta dyskusja... Trzeba ten teren doprowadzić do normalności i po to jest ten projekt.
   Mieszkanka  12.06.2021 17:55 Autor projektu
  • "Naprawdę? Pusty - czyli jest po prostu goła ziemia - nie ma na niej nawet trawy. Nikt nie ma zamiaru tu ani wycinać drzew ani usuwać rosnących krzaków," Z treści poprzedniego komentarza wynikało jak dla mnie coś innego.

   "jest to teren niezagospodarowany na którym znajdują się krzaki i wysokie trawy i właśnie trzeba to zmienić! Ten projekt m.in. ma to zmienić. W gminie powiedziano, że jeżeli ten projekt wygra, to POSTARAJĄ SIĘ od razu podciągnąć pod ten projekt też ten teren i go uprzątnąć - czyli usunąć ten busz i posiać trawę czy jakoś ogarnąć to przejście - by było lepsze! (...) ten w większości pusty bądź zarośnięty buszem plac,(...)"
   Mieszkanka26075  14.06.2021 10:14
  • Aktualnie miesza Pani dwa place - ze względu na to, że podłączyła się Pani do wypowiedzi wcześniej zainicjowanej przez jednego Pana (który nawiązał do pewnego betonowego przejścia - które znajduje się na placu obok - nie na tym na który opiewa projekt). Projekt ten właśnie opiewa na zagospodarowanie placu z ziemią, na którym nic nie ma (oprócz czterech drzew, które są uwzględnione w projekcie i bez dwóch zdań zostaną). Jest to plac na którym przez prawie 2 lata stały baraki dewelopera. Deweloper je uprzątnął i pozostawił gołą ziemię, która tak pozostała przez kolejne prawie dwa lata. I ten projekt opiewa właśnie na ten plac. Koło niego znajduje się drugi (malutki placyk) na którym rosną drzewa i krzaki oraz perz. Przedmówca wspomniał właśnie o tym drugim małym placyku (na którym jest to przejście po płytach) - żebym zobaczyła jak ten teren teraz wygląda, dlatego odpisując Panu na komentarz napisałam, że po ewentualnej wygranej tego projektu, gmina postara się również podciągnąć ten placyk pod ten główny projekt (natomiast to nie jest w ogóle potwierdzone i by było to coś zupełnie extra). Jeżeli by jednak ten mały placyk został później podciągnięty pod ten projekt, to wówczas na tym małym placu postarają się dodać krzaki i uprzątnąć ten perz (nikt nie będzie tam wycinał drzew ani krzaków) - plan jest taki, żeby jeszcze tam dodać krzaki (do tych istniejących) jak i drzewa (do tych istniejących). Czyli dodajemy zieleń - czego jestem BARDZO DUŻĄ ZWOLENNICZKĄ! Ale to będzie wtedy coś extra - to nie jest potwierdzone i ten projekt nie dotyczy tego placyku! Mam nadzieję, że rozwiałam już Pani wszystkie wątpliwości w tej kwestii. Pozdrawiam Panią!
   Mieszkanka  14.06.2021 11:07 Autor projektu
 • Gratulacje dla autora! Bardzo udany projekt. Jest bardzo przemyślany i nieprzerysowany, a dzięki temu przystępny pod względem kosztów inwestycyjnych oraz późniejszego utrzymania.

  Wśród nowej zabudowy w rejonie Lekkiej, Cienkiej i Nocznickiego brakuje "zieleni z prawdziwego zdarzenia". Dominują ozdobne, krótko cięte rośliny i trawniki. Teren zielony, który powstanie, będzie więc bardzo cennym miejscem dla mieszkańców. Znacząco poprawi bioróżnorodność. Krzewy staną się miejscem schronienia dla wróblowatych, które zjadają uciążliwe komary. Roślinność zapewni dodatkową retencję wód opadowych. W tej chwili, po kilku dniach upałów, robi się tam suche klepisko. W dyskusji pojawił się cenny komentarz, by zrezygnować z ozdobnych, inwazyjnych gatunków na rzecz rodzimych roślin, ale to pewnie uwzględni już projekt nasadzeń / zagospodarowania terenu. Za kilka lat, gdy drzewa i krzewy urosną, a ulica Nocznickiego zamieni się w szeroką trasę Mostu Północnego, wartość zieleńca dodatkowo wzrośnie.

  Chciałbym dodać, że omawiany teren, to również ważny ciąg komunikacyjny dla okolicznych mieszkańców, który łączy chodniki i drogi wewnętrzne z ulicą Nocznickiego. W związku z tym rozważyłbym wykonanie alejek, lub przynajmniej głównego ciągu komunikacyjnego z nawierzchni utwardzonej. Pozwoli to osobom na wózkach lub o ograniczonej sprawności ruchowej na korzystanie z terenu. Rodzicom z wózkami też będzie łatwiej. W związku z tym warto pamiętać o zapewnieniu odpowiednich spadków alejek oraz likwidacji barier architektonicznych (krawężniki).
  Mieszkaniec26959  15.06.2021 17:12
  • Dziękuję!

   Przy realizacji postaram się z gminą dogadać, aby było jak najwygodniej dla wszystkich (spadki, krawężniki).
   Teraz tylko trzeba głosować! :)

   Pozdrawiam serdecznie
   Mieszkanka  15.06.2021 18:40 Autor projektu
 • Projekt jest bardzo dobry ale moim zdaniem spełniłby jeszcze bardziej potrzeby mieszkańców gdyby poza urządzeniami do kalinistyki zainstalowano także kilka urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych (takich jakie instalowane są w siłowniach na wolnym powietrzu) i kilku urządzeń do zabawy dla dzieci. W rejonie ulic Wólczyńska, Sokratesa, Nocznickiego nie ma ani jednej siłowni dla dorosłych na wolnym powietrzu, a malutki plac zabaw dla dzieci przy ul. Nocznickiego 27 A jest dostępny tylko dla mieszkańców tego budynku i uzyskanie możliwości wstępu na ten plac nie jest możliwe nawet za opłatą.
  Irena G
  Mieszkaniec22989  16.06.2021 12:12
  • Pani Ireno, dziękuję. Odnosząc się do Pani wypowiedzi to wymyślając ten projekt zastanawialiśmy się również nad takimi urządzeniami do sportu o których Pani wspomina, ale tak naprawdę urządzenia te są bardzo drogie, plus są kosztowne w późniejszym utrzymaniu - a jednak koszt projektu też ma duże znaczenie w jego wygranej. W tym projekcie głównie skupiamy się na zielonym. Odnośnie placu zabaw, to miałam jeszcze jeden projekt w tym pasie dotyczący placu zabaw, ale dostał on negatywną opinię od gminy, ponieważ niestety w tym pasie między budynkami nie da się postawić placu (proszę mnie się nie pytać dlaczego Nocznickiego 27 ma plac, bo nie odpowiem Pani na to pytanie). Natomiast żeby postawić plac to musi być zachowane 10 m od okien mieszkańców, teren musi być w całości oświetlony przez 4h dziennie (od 12-16) itd - dostałam bardzo duże uzasadnienie od gminy i też długo z nimi na ten temat rozmawiałam... W związku z tym w tym pasie nie da rady stworzyć placu zabaw, ponieważ będzie to niezgodne z prawem. Gmina powiedziała, że jest niedaleko jeden plac, który by się na to nadawał, jednak najpierw musi zostać wyjaśnione sądownie kto jest jego właścicielem (podobno niedługo ta kwestia zostanie rozstrzygnięta) i wówczas ewentualnie tam można by stworzyć taki plac zabaw - ale to dopiero w przyszłości. Pozdrawiam
   Mieszkanka  16.06.2021 21:52 Autor projektu
 • Chodziło mi oczywiście o kalistenikę. Przepraszam za błąd.
  Irena G
  Mieszkaniec22989  16.06.2021 12:14
  • Dziękuję za wyjaśnienie. W tej sytuacji zagłosuję na projekty w obecnym kształcie.

   Pozdrawiam

   Irena G
   Mieszkaniec22989  22.06.2021 08:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany