Bezpieczna nawierzchnia w ogrodzie przedszkola nr 143

769
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Centrum
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
138 000 zł
Kategoria
  • sport
  • zdrowie
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 207 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada pokrycie bezpieczną nawierzchnią znacznego terenu placu zabaw (powierzchni ok. 250 m2) przedszkola nr 143. Umożliwi to bezpieczne i komfortowe korzystanie z ogrodu wszystkim małym użytkownikom (grupom przedszkolnym oraz gościom podczas regularnych zajęć otwartych).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.11.2017 13:24
W przedszkolu nr 143 została wykonana bezpieczna nawierzchnia.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Centrum
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Kickiego 5
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada pokrycie bezpieczną nawierzchnią znacznego terenu placu zabaw (powierzchni ok. 250 m2) przedszkola nr 143. Umożliwi to bezpieczne i komfortowe korzystanie z ogrodu wszystkim małym użytkownikom (grupom przedszkolnym oraz gościom podczas regularnych zajęć otwartych).
Opis projektu
Przedszkole nr 143 ul. Kickiego 5 ma ponad 60-letnią historię. Wychowywało się tu i uczyło przez ten długi okres kilka tysięcy dzieci, w tym także rodzice obecnych przedszkolaków. Ta rodzinna tradycja sprawia, że placówka jest ważnym elementem lokalnego środowiska.
Aktywność ruchowa, szczególnie ta odbywająca się na świeżym powietrzu, to obok diety najważniejszy czynnik determinujący zdrowie dzieci. Dostępne dzisiaj technologie umożliwiają pokrywanie placów zabaw tzw. bezpiecznymi nawierzchniami, które są zwykle wykonane z granulatów gumowych o grubości dostosowanej do potrzeb. Takie pokrycie poprawia znacznie bezpieczeństwo i komfort dzieci korzystających z placu zabaw i, w przeciwieństwie do piasku, nie zwiększa ryzyka zarażenia pasożytami.
Teren, z którego mogą korzystać dzieci w przedszkolu 143 jest duży - obejmuje ok. 1300 m2. Obecnie, tylko niewielka jego część - 145 m2 jest pokryta tzw. bezpieczną nawierzchnią. Jest to obszar, na którym znajdują się zabawki dla najmłodszych dzieci. Reszta terenu jest w większości klepiskiem, co ogranicza korzystanie z placu zabaw - każdy opad deszczu sprawia, ze pojawia się tam błoto, natomiast w dni gorące i suche nawierzchnia się pyli. Duże zacienienie ogrodu przedszkolnego jest korzystne, ponieważ umożliwia długie przebywanie dzieci na zewnątrz w ciepłe, słoneczne dni, jednocześnie jednak sprawia, że próby wyhodowania tam trawy kończą się fiaskiem. Niniejszy projekt zakłada pokrycie bezpieczną nawierzchnią znacznego terenu placu zabaw (powierzchni ok. 250 m2). Umożliwi to bezpieczne i komfortowe korzystanie z ogrodu wszystkim grupom przedszkolnym, a także gościom nawet w dni o mało korzystnych warunkach pogodowych. Projekt obejmuje przygotowanie podłoża, położenie nawierzchni i wykończenie. Kosztorys uwzględnia wykorzystanie materiałów nie zawierających składników niebezpiecznych dla zdrowia dzieci. Realizacja projektu nie generuje kosztów w przyszłości.

Uzasadnienie realizacji projektu
Ze względu na zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu (komputer, telewizja) kluczowe jest, aby w przedszkolu dzieci jak najwięcej przebywały na przedszkolnym placu zabaw. Pokrycie znacznej części terenu ogrodu bezpieczną nawierzchnią zwiększy ilość czasu spędzanego przez dzieci na świeżym powietrzu. Obecnie, przebywanie na placu zabaw w okresach dużej wilgoci (błoto) oraz bardzo suchych (pylenie podłoża) jest mało komfortowe. Ponadto, miękka nawierzchnia poprawi bezpieczeństwo dzieci korzystających z placu zabaw, a jest to przecież priorytetowa kwestia dla placówek oświatowo-wychowawczych. Stworzenie atrakcyjnych warunków zabawy będzie zachęcać do korzystania z placu zabaw również gości spoza przedszkola w trakcie organizowanych przez przedszkole zajęć otwartych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
przygotowanie podbudowy (250 m2) - netto 140 zł/m2, łącznie brutto 43 050 zł;
nawierzchnia bezspoinowa 40 mm, HIC 1,5m (250 m2) - netto 218zł/m2, łącznie brutto 67 035 zł;
krawężniki wraz z montażem - łącznie brutto 2 755 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
138 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

10.05.2016 10:46
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
19.05.2016 15:34
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
19.05.2016 15:40
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
19.05.2016 15:41
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany