Zatrudnimy ptaki do sprzątania parków

115
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Piotr Walas
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 600 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
W miejskich parkach postawimy specjalistyczne urządzenia, które po wrzuceniu niedopałków papierosów nagrodzą ptaki przekąską. Każdy pet wrzucony przez ptaki do urządzenia, gwarantować im będzie małą przekąskę. Świadome nagrody zwierzęta będą wracały po więcej, jednocześnie sprzątając parki z petów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Każda dzielnica otrzyma jeden specjalistyczny pojemnik do montażu w parku.
Na Bielanach będzie to Park Olszyna.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W miejskich parkach postawimy specjalistyczne urządzenia, które po wrzuceniu niedopałków papierosów nagrodzą ptaki przekąską. Każdy pet wrzucony przez ptaki do urządzenia, gwarantować im będzie małą przekąskę. Świadome nagrody zwierzęta będą wracały po więcej, jednocześnie sprzątając parki z petów.
Opis projektu
W miejskich parkach postawimy 18 specjalistycznych urządzeń (po jednej w każdej dzielnicy), które po wrzuceniu niedopałków papierosów nagrodzą ptaki przekąską. Każdy pet wrzucony przez ptaki do urządzenia, gwarantować im będzie małą przekąskę. Świadome nagrody zwierzęta będą wracały po więcej, jednocześnie sprzątając parki z petów. Urządzenie będzie jednocześnie pełniło funkcję poidełka dla ptaków (urządzenie posiadać będzie misę na wodę, która będzie uzupełniana przez konserwatorów parków podczas dostarczania smakołyków).
Projekt oprócz samego montażu urządzeń obejmuje również szkolenie 108 ptaków (po 6 ptaków dla każdej dzielnicy) zasad funkcjonowania skrzynek. Kolejne ptaki nauczą się korzystania z niej dzięki naśladowaniu poprzedników, dzięki czemu z urządzeń korzystać będzie mogła coraz większa liczba ptaków.
Projekt promuje sprzątanie świata oraz zwraca uwagę na konieczność dbania o środowisko.

Łączny koszt projektu (+ roczne funkcjonowanie): 49 600 zł
18 x 1 000 = 18 000 zł - zakupienie 18 specjalistycznych skrzynek po jednej dla każdej z dzielnic
10 000 zł - szkolenie ptaków
18 x 100 x 12 = 21 600 zł - zakupienie smakołyków o wartości 100 zł oraz ich dostarczanie do skrzynek raz w miesiącu przez rok dla 18 dzielnic z opróżnieniem zebranych petów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Nie od dziś wiadomo, że wrony, gawrony czy kruki to niezwykle inteligentne ptaki. Ich inteligencję można wykorzystać do pomocy przy utrzymaniu czystości parków.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 600,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

05.01.2021 14:13
Piotr Walas
05.01.2021 14:15
Piotr Walas
05.01.2021 14:16
Piotr Walas
07.01.2021 17:19
Piotr Walas

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Zamieniłabym to na edukację o niewyrzucaniu petów, a najlepiej na programy wsparcia w rzuceniu palenia. (podobnie jak ustawianie recyklomatów zamieniłabym na edukację o tym, jak nie wytwarzać odpadów). Długofalowo będzie miała ona znaczny efekt społeczny, a projekt nie będzie wiązał się z ustawianiem w mieście kolejnych fantów.

  Leczmy przyczynowo, nie objawowo.
  Agnieszka Gołębiowska  31.12.2020 11:51
  • Zgadzam się z Agnieszką. Nie powinniśmy wykorzystywać ptaków do sprzątania po nas. Zachęcanie ich do chwytania niedopałków w dziób też nie jest zalecane dla ich zdrowia.
   Katarzyna Udrycka  31.12.2020 13:29
 • To jest pomysł niebezpieczny dla ptaków. Połykanie całości lub części peta zaszkodzi zwierzęciu. To nie jest materiał obojętny dla organizmu. Ładnie to wygląda na rysunku - ptak czubkiem dzioba uchwycił kawałek papierosa. Jeśli ściśnie za mocno, wiele z zawartości wpadnie mu na język ...
  Czy jest udowodnione, że ptaki potrafią robić takie rzeczy? Które gatunki?
  Co ma być nagrodą dla ptaka? Kto będzie pilnował naczynia z nagrodami? Jak to ma być zorganizowane? Uzupełnianie pojemnika, opróżnianie z petów itp.
  To nadużycie władzy człowieka do wykorzystywania i niewolenia ptaków. Rodzaj tresury i związania ptaka ze sztucznym źródłem pokarmu.
  Absolutnie bezsensowny, niewłaściwy i nieetyczny pomysł!
  Mieszkaniec811  04.01.2021 21:51
 • Psy jeszcze szybciej można wytresować ... Oczywiście, to ironia. Nie zgadzam się. Dopiero co zaczęliśmy jako ludzie, przyzwyczajać się do myśli, że nie należy popierać wykorzystywania zwierząt w cyrkach (tresura, uzależnienie zwierzęcia od człowieka, tortura bo można zwierzę zmuszać do zachowań żądanych za pomocą głodu itp.), a tu nagle pojawia się pomysł tresury ptaków!
  Nie do przyjęcia.
  Trzeba ludzi edukować i wymuszać zachowanie zgodne z regulaminem, ustawić wiele pojemników w miejscach publicznych, żeby petów nie rozrzucano, wreszcie - skonstruować elektryczne urządzenie do zbierania petów, a nie wymyślać sposoby na zatrudnienie ptaków!
  Mieszkaniec811  04.01.2021 21:59
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany