Tężnia solna nad Balatonem

106
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2936 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.06.2022 15:30

Przeprowadzono procedurę wyboru projektanta projektu. 19 maja zawarto umowe na wykonanie dokumentacji projektowej z terminem realizacji do 11 sierpnia 2022r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park nad Balatonem. Autor projektu jest otwarty również na inne propozycje lokalizacji ze strony władz dzielnicy, jeśli będą one bardziej dogodne z punktu widzenia realizacji inwestycji.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na funkcjonującym obiekcie w Parku Sowińskiego, czy świeżo wybudowanych w Wawrze (rejon ul. Pożaryskiego, Kolarskiej i Fuksji) ) lub na Targówku w Parku przy DK Świt. Suchy aerozol solny wytwarzany jest przez urządzenie medyczne o nazwie halogenerator. Wielkość cząstek aerozolu to 1-5 µm, dzięki czemu może on dotrzeć do najgłębszych partii drzewa oskrzelowego. Cząstki aerozolu osadzają się na błonie śluzowej i rozrzedzają zalegający śluz, dzięki czemu oczyszcza się układ oddechowy. Inhalacje mają potwierdzone badaniami klinicznymi działanie lecznicze (alergia, astma, zapalenie zatok, POChP itp.), profilaktyczne, a także wspomagające regenerację błony śluzowej po przebytej chorobie. Analiza badań klinicznych pozwala stwierdzić, że długofalowe efekty inhalacji to np.: zmniejszenie absencji chorobowej u dzieci, wydłużenie czasu remisji u przewlekle chorych, uniknięcie konieczności przeprowadzenia zabiegów operacyjnych np. przy zapaleniu zatok, spadek liczby incydentów zaostrzeń choroby przy astmie, alergii itp. Inhalacje są w pełni bezpieczne, nie wymagają nadzoru lekarza. Suchy aerozol solny wytwarzany jest bez udziału wody, zatem niepotrzebne jest przyłącze wodne i kanalizacyjne, a tężnia może działać przez cały rok.
W odróżnieniu od tradycyjnych tężni solankowych tężnia z suchym aerozolem solnym jest bezpieczna dla otaczającej zieleni, przez co może być zlokalizowana w parkach objętych opieką konserwatora. Wybudowane już tężnie są objęte opieką merytoryczną Stowarzyszenia Haloterapia Polska, działająego na rzecz rozwoju i poprawy dostępu do haloterapii wśród społeczeństwa. Dostęp do inhalacji w tężni solnej mieliby wszyscy spacerowicze, zarówno dzieci, jak i dorośli czy seniorzy, a także osoby niepełnosprawne. Tężnia solna na Woli przed pandemią miała wielu stałych bywalców, w tym wielu z innych dzielnic, którzy poczuli realną poprawę zdrowia i samopoczucia po wizytach w tężni. Korzystanie z tężni jest możliwe także w okresie epidemii - podobnie, jak w przypadku innych obiektów użyteczności publicznej wymaga to właściwej organizacji, np. jednoczesne inhalowanie osób wspólnie zamieszkujących lub jednej klasy szkolnej czy grupy przedszkolnej. Po każdym cyklu inhalacji (ok. 30-45 min) następuje automatyczny 15-minutowy cykl wentylacji, podczas którego następuje wietrzenie i wymiana powietrza, po czym można wpuścić kolejną grupę na cykl inhalacji.
Tężnia solna wymaga jedynie przyłącza energetycznego. Aby umożliwić realizację projektu, wykonanie przyłącza należy zawrzeć w zakresie wykonania przez wykonawcę tężni. Inwestor w takim rozwiązaniu występuje do Zakładu Energetycznego jedynie o warunki przyłączenia, które zgodnie z Prawem Energetycznym wydawane są w ciągu 30 dni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem.
Projekt odpowiada na problemy chorób układu oddechowego, wskazane w dokumentach wydanych przez WHO (Global Alliance Against Respiratory Diseases), Radę UE oraz Ministerstwo Zdrowia (rozporządzenie ws priorytetów zdrowotnych) jako te, z którymi należy walczyć.
Grupowy charakter inhalacji sprzyja integracji społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt - 15 000,00 Mała architektura (kosze na śmieci, ławki), nawierzchnia - 25 000,00 Logo budżetu obywatelskiego - 1 000,00. Budynek tężni - 259 000,00. Łącznie 300 000,00zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Duża skuteczność działania suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.

Modyfikacje

24.01.2021 22:07
Autor projektu
24.01.2021 22:39
Autor projektu
27.04.2021 09:12
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Brawo, brawo.... Jak nie nad Balatonem to może w okolicach jeziorka Gocławskiego.
  W latach 70-tych planowane były tam boiska, korty, hala sportowa. Nie wyszło. A może tężnie solną tam postawić ?
  Mieszkaniec3114  15.02.2021 23:30
 • Popieram w 100%!
  Mieszkanka26301  10.03.2021 12:21
 • Fantastyczny pomysł. Wiele projektów nie zostało zrealizowanych w Parku nad Balatonem, może ten dojdzie do realizacji.
  Cała moja rodzina popiera ten projekt.
  Mieszkaniec28656  01.07.2021 17:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany