Tężnia solna w Parku Angielskim na Gocławiu

107
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
"Park Angielski" przy Wale Gocławskim

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na funkcjonującym obiekcie w Parku Sowińskiego, czy świeżo wybudowanych w Wawrze (rejon ul. Pożaryskiego, Kolarskiej i Fuksji) ) lub na Targówku w Parku przy DK Świt. Suchy aerozol solny wytwarzany jest przez urządzenie medyczne o nazwie halogenerator. Wielkość cząstek aerozolu to 1-5 µm, dzięki czemu może on dotrzeć do najgłębszych partii drzewa oskrzelowego. Cząstki aerozolu osadzają się na błonie śluzowej i rozrzedzają zalegający śluz, dzięki czemu oczyszcza się układ oddechowy. Inhalacje mają potwierdzone badaniami klinicznymi działanie lecznicze (alergia, astma, zapalenie zatok, POChP itp.), profilaktyczne, a także wspomagające regenerację błony śluzowej po przebytej chorobie. Analiza badań klinicznych pozwala stwierdzić, że długofalowe efekty inhalacji to np.: zmniejszenie absencji chorobowej u dzieci, wydłużenie czasu remisji u przewlekle chorych, uniknięcie konieczności przeprowadzenia zabiegów operacyjnych np. przy zapaleniu zatok, spadek liczby incydentów zaostrzeń choroby przy astmie, alergii itp. Inhalacje są w pełni bezpieczne, nie wymagają nadzoru lekarza. Suchy aerozol solny wytwarzany jest bez udziału wody, zatem niepotrzebne jest przyłącze wodne i kanalizacyjne, a tężnia może działać przez cały rok.
W odróżnieniu od tradycyjnych tężni solankowych tężnia z suchym aerozolem solnym jest bezpieczna dla otaczającej zieleni, przez co może być zlokalizowana w parkach objętych opieką konserwatora. Wybudowane już tężnie są objęte opieką merytoryczną Stowarzyszenia Haloterapia Polska, działająego na rzecz rozwoju i poprawy dostępu do haloterapii wśród społeczeństwa. Dostęp do inhalacji w tężni solnej mieliby wszyscy spacerowicze, zarówno dzieci, jak i dorośli czy seniorzy, a także osoby niepełnosprawne. Tężnia solna na Woli przed pandemią miała wielu stałych bywalców, w tym wielu z innych dzielnic, którzy poczuli realną poprawę zdrowia i samopoczucia po wizytach w tężni. Korzystanie z tężni jest możliwe także w okresie epidemii - podobnie, jak w przypadku innych obiektów użyteczności publicznej wymaga to właściwej organizacji, np. jednoczesne inhalowanie osób wspólnie zamieszkujących lub jednej klasy szkolnej czy grupy przedszkolnej. Po każdym cyklu inhalacji (ok. 30-45 min) następuje automatyczny 15-minutowy cykl wentylacji, podczas którego następuje wietrzenie i wymiana powietrza, po czym można wpuścić kolejną grupę na cykl inhalacji.
Tężnia solna wymaga jedynie przyłącza energetycznego. Aby umożliwić realizację projektu, wykonanie przyłącza należy zawrzeć w zakresie wykonania przez wykonawcę tężni. Inwestor w takim rozwiązaniu występuje do Zakładu Energetycznego jedynie o warunki przyłączenia, które zgodnie z Prawem Energetycznym wydawane są w ciągu 30 dni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem.
Projekt odpowiada na problemy chorób układu oddechowego, wskazane w dokumentach wydanych przez WHO (Global Alliance Against Respiratory Diseases), Radę UE oraz Ministerstwo Zdrowia (rozporządzenie ws priorytetów zdrowotnych) jako te, z którymi należy walczyć.
Grupowy charakter inhalacji sprzyja integracji społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt - 15,000,00 mała architektura (ławki, kosze na śmieci), nawierzchnia - 25 000,00 logo budżetu obywatelskiego - 1 000,00 budynek tężni 259 000,00. Łącznie 300 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Budowa tężni solnej spowoduje ograniczenie chorób dróg oddechowych okolicznym mieszkańcom, wpłynie na integrację społeczności lokalnej

Modyfikacje

24.01.2021 22:41
Autor projektu
27.04.2021 09:22
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Był już pomysł na tężnię solankową w Parku Angielskim, niestety został odrzucony ze względu na brak możliwości realizacji w ciągu roku. Czy Pani propozycja jest do zrealizowania w ciągu 12 miesięcy? Czy mogłaby Pani dołączyć proponowaną lokalizację? Fajnie by było, gdyby lokalizacja tężni była spójna z całą koncepcją parku. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magda
  • To prawda, słyszałam, że był pomysł na tężnię w ubiegłym roku, ale został odrzucony z uwagi na brak możliwości zrealizowania w ciągu roku budżetowego. W mojej propozycji nie potrzeba przyłącza wodnego i kanalizacyjnego, jedynie przyłącze energetyczne, co znacznie skraca czas realizacji inwestycji.
   Mieszkanka  25.01.2021 19:39 Autor projektu
 • To tak jest jak urzędnicy wiedzą więcej i lepiej. Tężnie solną na Woli postawili w trzy miesiące.
  Taka tężnia to kłopot dla urzędników. Znajdą tysiąc powodów by nie powstała. A przecież pierwsza na świecie tężnia solna miał powstać na Gocławiu. Z tego co udało mi się dowiedzieć to facet który to wymyślił jest chłopakiem z Grochowa.
  Mieszkaniec3114  05.02.2021 20:59
 • Popieram!
  Mieszkanka26301  10.03.2021 12:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany