Tężnia dla Służewca

437
Trwa ocena
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Magdalena Żebrowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
295 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Tężnia solna z suchym aerozolem solnym, na wzór funkcjonującej w Parku Sowińskiego i w Wawrze. Wytwarzanie suchego aerozolu solnego odbywa się przy użyciu urządzenia medycznego, zwanego halogeneratorem bez udziału wody, zatem nie potrzeby przyłącza wodnego i kanalizacyjnego, a tężnia może działać cały rok.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park przy ul. Orzyckiej, nr działki 15/10 nr obrębu 10411, wł. m.st. Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park w okolicy ul. Orzyckiej, Śniardwy, Niegocińskiej, Wiartel, obok DK Kadr, OSIR Mokotów, Biblioteki publicznej, szkoły i przedszkola.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Tężnia solna z suchym aerozolem solnym, na wzór funkcjonującej w Parku Sowińskiego i w Wawrze. Wytwarzanie suchego aerozolu solnego odbywa się przy użyciu urządzenia medycznego, zwanego halogeneratorem bez udziału wody, zatem nie potrzeby przyłącza wodnego i kanalizacyjnego, a tężnia może działać cały rok.
Opis projektu
Projekt zakłada kupno oraz postawienie tężni z suchym aerozolem solnym. Tężnia wymaga jedynie przyłącza energetycznego, na które pozwolenie, zgodnie z prawem energetycznym, wydaje zakład energetyczny w ciągu 30 dni.
Jednocześnie zgłosiłam projekt w Budżecie Obywatelskim rewitalizacji parku, w którym miałaby zostać postawiona ta tężnia, pn. Rewitalizacja parku w okolicy Domu Kultury Kadr.
Projekt pozytywnie oceniany przez mieszkańców pobliskich osiedli, w ramach szeroko prowadzonych konsultacji zarówno na fb, jak i w terenie, zwłaszcza przez seniorów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tężnia wpływa na nasz organizm (pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, alergii, nadciśnieniu, nerwicy i wielu innych chorobach) oraz na środowisko (pomaga w walce z smogiem i oczyszcza powietrze). Tężnia będzie ulokowana w parku, a dostęp do niej będzie bezpłatny i każdy będzie mógł z niej korzystać o każdej porze dnia. Projekt wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańców i podnosi świadomość zdrowotną. Sprzyja także integracji mieszkańców. Z tężni można bezpiecznie korzystać także w trakcie epidemii. Podobnie jak z innych obiektów użyteczności publicznej, wymaga to odpowiedniej organizacji, np. wejście rodzin, grup przedszkolnych, czy klas szkolnych. Po zakończeniu cyku inhalacji, która trwa ok. 30-45 min., urządzenie przechodzi automatycznie w 15 min. cykl wentylacji, podczas którego następuje wymiana powietrza w inhalatorium.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
295 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

22.01.2021 22:31
Autor projektu
24.01.2021 17:09
Autor projektu
24.01.2021 17:26
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jeśli dobrze rozumiem to ma to być zabudowana tężnia a nie taka na wolnym powietrzu? Pytam bo tężnie solankowe na otwartym powietrzu mogą mieć negatywny wpływ na i tak nieliczna okoliczna zieleń, jak również mogą być niebezpieczne dla psów ( sól jest dla nich trująca). Więc dla tężni wolnostojącej, duże nie. Natomiast jeżeli tężnia będzie w jakimś pomieszczeniu (jeśli dobrze widzę na załączonym obrazku) to projekt naprawdę trafiony.
  Mieszkaniec24805  04.02.2021 23:29
 • Sól nie pozostaje bez wpływu na otoczenie, jestem na nie.
  Mieszkanka26097  06.02.2021 09:33
 • Aerozol solny może być zabójczy dla zieleni. To jeden z większych wrogów drzew przyulicznych. Rozpatrywałabym zasadność budowania tężni również od tej strony, bo i bez tężni zieleń w mieście walczy o przeżycie.
  Mieszkanka8723  07.02.2021 11:57
 • Zanim cokolwiek się skomentuje należy zapoznać się z projektem. Tężnia solna nie solankowa. To jest zasadnicza różnica. Kierować się wiedzą nie modą. Park Sowińskiego na woli jest zabytkiem. Żadne drzewo nie uschło. Tężnia solna tak solankowa nie
  Mieszkaniec3114  15.02.2021 23:59
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany