Ratujemy wiewiórki

114
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Piotr Walas
Współautorzy Ewa Turek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1262 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zakupienie oraz montaż 20 budek dla wiewiórek.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.06.2022 13:58

Zakup oraz zawieszenie 20 szt. budek dla wiewiórek zostaną wykonane w czwartym kwartale 2022 r. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Lasy Miejskie - Warszawa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Olszyna
Las Lindego
Park Młociński
Otulina rezerwatu Las Bielański

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zakupienie oraz montaż 20 budek dla wiewiórek.
Opis projektu
Projekt zakłada zakupienie oraz montaż 20 budek dla wiewiórek (3 w Parku Olszyna, 5 w Lesie Lindego, 6 w Parku Młocińskim, 6 w otulinie rezerwatu Las Bielański). Projekt ma na celu stworzenie im nowych miejsc bytowania w drzewostanach w których brakuje starych dziuplastych drzew i poprawę warunków do życia.
Budki lęgowe zostaną zamontowane do drzew za pomocą gwoździ.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu poprawę warunków do życia wiewiórek w lasach z małą ilością drzew dziuplastych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Łączny koszt realizacji projektu to 2 500 zł brutto:
20 x 80 zł = 1 600 zakup i montaż budek dla wiewiórek
900 zł = rozwiezienie budek, montaż.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt ma na celu poprawę warunków do życia wiewiórek w lasach z małą ilością drzew dziuplastych.

Modyfikacje

11.01.2021 07:02
Piotr Walas
11.01.2021 17:15
Piotr Walas
12.01.2021 14:49
Piotr Walas
20.01.2021 21:01
Piotr Walas
26.01.2021 09:43
Koordynator w Dzielnicy Bielany
21.04.2021 17:09
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ptaki zawsze warto wspierać! Niestety wróble nie gniazdują w skrzynkach na drzewach (Passer domesticus; zasiedlą je Passer montanus - mazurki) , a jedynie w tych, które montuje się na budynkach (budynki to naturalne siedliska wróbli!) Wiewiórki też potrzebują czynnej ochrony, ale musi być ona zrównoważona, gdyż nadpopulacja tych zwierząt może przyczynić się do znikania lęgów ptaków.

  W zamian proponowałabym edukację o siedliskach ptaków w budynkach, zagrożonych remontami prowadzonymi niezgodnie z przepisami o ochronie gatunkowej. To najlepsza pomoc dla wróbli.
  Agnieszka Gołębiowska  31.12.2020 12:12
 • Szanowny Autorze/Autorko tego pomysłu!
  1) populacja wróbla na terenie Polski jest aktualnie stabilna, a w wielu miejscach wzrasta; nie ma obecnie powodu twierdzić, że wróbli jest coraz mniej;
  2) wróbel (Passer domesticus) potrzebuje następujących elementów, żeby żyć, bytować i rozmnażać się:
  a) miejsca na lęgi; b) źródeł pokarmu do wykarmienia piskląt i wyżywienia się; c) schronienia i miejsca do codziennego bytowania.
  a) wróbel od zawsze, występuje razem z człowiekiem, w jego miejscu zamieszkania; gniazda nie wije na gałęzi drzewa, ani w krzaku; gniazdo wróbla można spotkać w stropodachu (wchodzi do stropodachu przez drożny otwór w ścianie), w szczelinie między płytami budynku, w dziurze lub szczelinie pod blachą dachu, w szczelinie za rynną lub rurą spustową, a w ostateczności - w BUDCE LĘGOWEJ WISZĄCEJ NA BUDYNKU (najlepiej, jeśli budka wisi w miejscu lub w pobliżu miejsca, gdzie poprzednio wróbel miał gniazdo). WRÓBLE NIE ZASIEDLAJĄ BUDEK LĘGOWYCH WISZĄCYCH NA DRZEWACH w PARKACH LUB LASACH, zwłaszcza wtedy gdy jest to miejsce oddalone od siedziby ludzkiej. Wróble są ptakami osiadłymi, lokalnymi, całorocznymi, nie migrują a jeśli gdzieś muszą odlecieć to jest to maksymalnie 100 m;
  b) wróbel żywi się nasionami, ziarnami i młodymi częściami roślin, a kiedy karmi pisklęta - musi zdobywać pokarm białkowy: liszki, larwy, muchy, pająki i inne drobne zwierzęta. Potrzebuje więc terenów ze zróżnicowaną roślinnością, nieużytków, łąk kwietnych. I oczywiście wody do picia, kąpieli, a także piachu, gdzie również się kąpie;
  c) krzewy o wysokości minimum metr, gęste i zwarte, drzewa liściaste i iglaste to miejsce codziennego bytowania wróbli, ich podlotów i członków rodziny. Wróble są rodzinne i żyją kolonijnie. W zakrzaczeniach wróble zajmują się toaletą, prowadzą życie społeczne i chronią się przed atakiem drapieżników.
  Nie ma żadnego sensu wieszanie na poszczególnych drzewach parkowych budek lęgowych z przeznaczeniem dla WRÓBLI, ponieważ one takich budek nie zajmą. Zajmą je ewentualnie MAZURKI (Passer montanus), szpaki (Sturnus vulgaris), a nawet modraszki czy bogatki. Ich wymagania co do miejsc lęgowych są nieco inne i takie budki w parku mogą być dla nich przydatne.

  Koncepcja, aby w tym samym parku dążyć do zwiększenia populacji PTAKÓW i WIEWIÓREK, zwłaszcza jeśli park nie jest tak rozległy jak np. Łazienki, jest stworzeniem oczywistej kolizji tych zwierząt. Wiewiórki bardzo chętnie żywią się JAJAMI PTAKÓW oraz ich PISKLĘTAMI. Poszukując pokarmu dla swojego potomstwa, wiewiórki z całą pewnością SPLĄDRUJĄ GNIAZDA okolicznych ptaków. Zapewnią w ten sposób degradację liczebności ptaków, a nie ich wzrost! Absolutnie nie należy mieszać na jednym niedużym obszarze tych dwóch gatunków zwierząt!
  Uważam ten projekt, w tak zaproponowanym kształcie, nie tylko za nieuzasadniony ale wręcz szkodliwy dla populacji ptaków.
  Dodatkowa sprawa: należy uzasadnić potrzebę poszerzania w parkach warszawskich stanowisk WIEWIÓRKI RUDEJ w oparciu o badania naukowe. Czy rzeczywiście jest tych zwierząt za mało w mieście? czy populacja parkowa ma szanse przeżycia i rozwoju (dostępność pokarmu, narażenie na atak drapieżników)? jakie jest stanowisko leśników i specjalistów w dziedzinie zachowań i potrzeb ssaków?
  Wszelkie tego typu decyzje muszą wynikać z rozpoznania rzeczywistej sytuacji, żeby nie narobić szkód w przyrodzie.
  Pozdrawiam Autorkę/Autora i proszę o przemyślenie projektu. Dziękuję :)
  Mieszkaniec811  08.01.2021 21:04
 • Dodam jeszcze, że moim zdaniem wycena projektu jest za niska; budki lęgowe wraz z ich montażem są nieco droższe.
  Trzeba też przewidzieć czyszczenie budek, co również generuje koszty.
  Ponadto, opis projekt zawiera informację o budkach w parku Olszyna, ale lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie, wymienia:
  Park Olszyna
  Stawy Kellera
  Stawy Brustmana
  Park Chomicza
  Las Lindego / Las Bielański
  Teren nad kanałkiem przy ul. Gwiaździstej
  Polana na Młocinach przy ul. Papirusów
  Czy w tych wszystkich miejscach będą wieszane budki lęgowe dla wróbli (!!!)?! A wiewiórki tylko w parku Olszyna? Czy jest jakieś uzasadnienie dla wyboru dla wiewiórek tego właśnie parku? Czy Autorka/Autor projektu mieszka w pobliżu?
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec811  08.01.2021 21:16
 • Pomysł na budki super! Jeśli wiewiórki będą miały w tym parku dobre warunki siedliskowe to same się tam pojawią. Warunki siedliskowe to budki - rynkowo kosztują do 80 zł i wycena jest prawidłowa. Wątpliwości budzi pomysł sztucznego zasiedlania/wsiedlania wiewiórek do parku. Zasiedlanie w ten sposób ekosystemu jest dyskusyjne. Bardziej uzasadnione wydaje się zainwestowanie czy przyjrzenie się bazie żywieniowej ekosystemu - i odpowiedz na pytanie czy w tym parku wiewiórki mają co naturalnie jeść - i jeśli nie dokonanie odpowiednich nasadzeń. Nie rekomendowałbym sztucznego wsiedlania gatunku do ekosystemu - jest ekosystem będzie dla nich właściwy powinna wystarczyć... cierpliwość. A jeśli jej aż tam ma w tym pomyśle brakować - to ponoszenie jakichkolwiek kosztów z tym związanych nie jest na poziomie gospodarowania środkami publicznymi wskazane. Lepiej odezwac się do Lasów Miejskich przez których ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt przewija się rocznie dziesiątki wiewiórek które i tak są bez ponoszenia dodatkowych kosztów wsiedlane przez nich do różnych ekoststemów. Lasy Miejskie na prowadzenie ośrodka i na koniec rehabilitacji umieszczanie w naturalnych ekosystemach przewijających się przez ośrodek zwierząt dostają co roku znaczne środki z budżetu miasta. Może daliby się namówić, aby jakaś cześć z nich zamieszkała we wskazanym parku...
  Mieszkaniec25269  19.01.2021 16:30
  • Dziękuję za cenne uwagi. Aktualizowałem projekt :)
   Piotr Walas  20.01.2021 21:08 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany