Zieleń zamiast słupków przy Góralskiej

221
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Monika Pawłowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zastąpienie zielenią powierzchni wyłączonych z parkowania przy przejściu dla pieszych na wysokości Góralskiej 4, w pobliżu przedszkola 403, oraz poprawa krawężnika.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Góralska
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zastąpienie zielenią powierzchni wyłączonych z parkowania przy przejściu dla pieszych na wysokości Góralskiej 4, w pobliżu przedszkola 403, oraz poprawa krawężnika.
Opis projektu
Przejście przez Góralską na wysokości nr 4 to trasa prowadząca m.in. do dwóch przedszkoli. Strefy przed przejściem są zabezpieczone przed parkowaniem słupkami, częściowo już wysłużonymi. Proponuję zastąpienie kostki i ogradzających ją słupków zielenią, np niskimi krzewami (kilkadziesiąt cm), nie ograniczającymi widoczności i nie wymagającymi częstej pielęgnacji.

Lokalizacja planowanej zieleni przedstawiona jest orientacyjnie na zdjęciu w załączniku: dwa większe obszary po obu stronach przejścia po wschodniej stronie ulicy oraz dwa mniejsze po stronie zachodniej, tak aby pozostało tam 3 m szerokości chodnika, w sumie ok. 50m2 po stronie wschodniej i 20 m2 po zachodniej.

Dodatkowo krawężniki na styku jezdni z chodnikiem powinny zostać poprawione lub wymienione tak, aby zlikwidować uskoki stanowiące przeszkodę dla kółek wózków itp.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Powierzchnie zielone umożliwiają wsiąkanie wody w grunt zamiast spływania bezpośrednio do kanalizacji lub tworzenia kałuż na ulicy, a do tego są bardziej estetyczne niż kostka otoczona słupkami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł

Modyfikacje

17.01.2021 08:36
Autor projektu
16.04.2021 07:16
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobra idea - zwiększanie PBC i głębszy oddech dla Woli :) Bywam tu często i te zmiany są potrzebne. Nową roślinność trzeba też będzie zabezpieczyć przed rozjeżdżaniem: niestety dla wielu kierowców jest ona słabszą barierą niż słupki :(
  I na wszelki wypadek podsuwam materialy o ochronie istniejącej zieleni podczas inwestycji
  1) Planowanie i zasady ochrony drzew w procesie inwestycyjnym Monika Ziemiańska Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Marzena Suchocka, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie https://sendzimir.org.pl/.../2019/08/ZRZ4_str_13-27.pdf,
  2) Ścieżki rowerowe i chodniki w systemach korzeniowych drzew /
  Suchocka Marzena, Góźdź Karolina
  http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-37d60fa5-38ea-4e32-93f4-0e9489865e3d

  Zdjęcie pokazuje jaskrawy przykład ochrony pozorowanej: osłonięty kawałek pnia, a obok głębokie wykopy w bryle korzeniowej i przechowalnia urobku. Nie wiem, czy to drzewo ma jakieś szanse… https://drive.google.com/file/d/1WSPCwY83aSLQwYjMAsAViWca0E83xI6J/view?usp=sharing

  Powodzenia!
  Mieszkaniec16906  28.03.2021 12:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany