Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły SP312, w jej otoczeniu i na przyszkolnych boiskach.

688
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zapewnienia bezpiecznego otoczenia dzieciom na terenie i w obrębie/drodze do Szkoły Podstawowej SP 312

- modernizacja monitoringu szkoły i jej otoczenia w standardzie umożliwiającym podłączenie do systemu miejskiego (Straż Miejska/Policja)
- montaż latarń LED w otoczeniu szkoły i ułożenie kabla zasilającego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg - Zarembiny 03-984 Warszawa ul. Umińskiego 12. Teren szkoły, rejon ul. Umińskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Bezpośrednie otoczenie Szkoły Podstawowej SP312; Boiska szkolne. Chodniki wzdłuż "kanałku" przylegające do szkoły i boiska szkolnego i obszar "drogi do szkoły" w promieniu ok. 500 m, w którym znajduje się skupisko obiektów edukacyjnych (kilka przedszkoli, żłobek, gimnazjum, kilka placów zabaw, odcinek spacerowy przy "kanałku".. Do szkoły uczęszcza ponad 2000 uczniów. Ponadto należy ona do skupiska infrastruktury edukacyjnej do której przez niebezpieczne przejścia bez sygnalizacji przemieszczają się dzieci i młodzież: w promieniu 500 m po drugiej stronie dwupasmowej ul Umińskiego, której dotyczy projekt znajduje, się gimnazjum, żłobek i dwa przedszkola oraz skwerek z siłownią plenerową (w nocy miejsce gromadzenia się spożywających alkohol). Stale grupy spożywające alkohol znajdują się w nocy na terenie boiska szkolnego jak również wzdłuż kanałku, na terenach i w pobliżu niemonitorowanych placów zabaw, - bezpośrednio przy obiektach infrastruktury edukacyjnej lub na ich terenie. W tym obszarze rzadko pojawiają się patrole policyjne. Straż Miejska odmawia np. interwencji, jeżeli teren jest ogrodzony i nie ma możliwości wejścia na teren boisk szkolnych. Potrzebna jest więc koordynacja z projektem działań służb porządkowych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zapewnienia bezpiecznego otoczenia dzieciom na terenie i w obrębie/drodze do Szkoły Podstawowej SP 312

- modernizacja monitoringu szkoły i jej otoczenia w standardzie umożliwiającym podłączenie do systemu miejskiego (Straż Miejska/Policja)
- montaż latarń LED w otoczeniu szkoły i ułożenie kabla zasilającego
Opis projektu
Przebywaniu wieczorami osób spożywających alkohol/narkotyki na terenie kompleksu boisk przy szkole i niszczeniu infrastruktury wokół szkoły i na terenie boiska powinno zapobiec wykonanie monitoringu z doświetleniem (uruchamianym czujnikiem ruchu) zacienionych terenów:
- między boiskiem sportowym z bieżnią a kortami tenisowymi.
- między kanałkiem a szkołą,
- trawników, otoczenia wokół szkoły.
Taki skuteczny monitoring musiałby być podłączony z miejską siecią monitoringu
Istnieje możliwość oszczędności: wykorzystania istniejącego lecz niesprawnego monitoringu szkolnego, słupów oświetleniowych boiska oraz wykorzystania istniejącej infrastruktury (monitoringu miejskiego placu zabaw po drugiej stronie kanałku).

Projektodawca proponuje, aby monitoring związany z projektem rozszerzyć na wszelkie lokalizacje (np. ok 500m od szkoły, równiez po drugiej stronie ul. Umińskiego, na skwerkach, na terenach placów zabaw, siłowni plenerowej) gdzie obecnie stale wieczorami przebywają osoby spożywające alkohol.
(Aby nie przekroczyć budżetu, część monitoringu w mniej newralgicznych lokalizacjach mogłyby stanowić atrapy.)

W związku z zakładanym monitoringiem projektodawca zakłada współpracę z Policją i regularny patrol wzdłuż kanałku i dostęp do terenu boisk szkolnych gdzie obecnie regularnie przebywają osoby pijące alkohol i niszczące infrastrukturę sportową i tereny wokół szkoły.
Uzasadnienie realizacji projektu
Monitoring ogólnodostępnych obiektów wokół szkoły umożliwiałby skuteczną interwencję Policji i Straży Miejskiej i zapobiegłby: niszczeniu gumowej murawy boiska, zaśmiecaniu szkłem i petami trawników na terenie i wokół szkoły, pozostawianiu butelek po alkoholu, oddawaniu moczu na murawę i chodniki, przebywaniu osób pod wpływem alkoholu i narkotyków na terenie boisk sportowych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Monitoring i doświetlenie punktów newralgicznych wokół szkoły
5 000 PLN - szkolny rejestrator monitoringu umożliwiający komunikację z miejskim systemem monitoringu
12 * 1200 = 14400 PLN - kamery do monitoringu zewnętrznego na terenie szkoły i w jej pobliżu (ławeczki wzdłuż kanałku) i w odległości ok 500 m od szkoły w miejscach newralgicznych (zaułkach, placach zabaw,
gdzie wieczorami zbierają się pijący alkohol.
12 * 2000 PLN = 24000 PLN - dodatkowe doświetlenie monitorowanych terenów wokół szkoły
20 000 PLN - koszty wykonania projektu i instalacji


Koszty alternatywne:

1. Koszty niszczonej infrastruktura boiska (tartanowej bieżni, trybun, przyległych szkolnych placow zabaw) - to koszty codziennego sprzątania, częstszej renowacji i narażenie na okaleczenie (szkła z rozbitych butelek w bieżni).
3. Koszty wpływu psychologicznego na dzieci brzydoty, rozrzuconych butelek po alkoholu i zniszczen fasady szkoły np. propaganda pronarkotyczna: napisy "Ganja" przy wejściu do klas zerowych wlepki "Hemp na terenie w pobliżu szkoły.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty serwisowania monitoringu:
100 PLN - koszt miesięczny konserwacji monitoringu
100 PLN - koszt miesięczny konserwacji oświetlenia
500 PLN - koszt prądu (monitoring i oświetlenie)
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
8 400,00 zł

Modyfikacje

15.01.2016 10:52
Autor projektu
15.01.2016 15:59
Autor projektu
15.01.2016 23:56
Autor projektu
15.01.2016 23:58
Autor projektu
02.06.2016 13:11
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany


 • Szanowni Państwo,

  Dotyczy https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/2328

  Do dziś nie otrzymałem informacji/opinii ZDM dotyczącej mojego projektu. O zamysłach, ocenie sytuacji i zakresie odpowiedzialności za ul Umińskiego i wypadek dowiaduję się z mediów. Przykro mi to stwierdzić ale mam porównanie, jeśli chodzi o potraktowanie mojego projektu przez miasto w zakresie monitoringu i doświetlenia szkoły. a potraktowanie jego części dot. sygnalizacji świetlnej przez ZDM. Natomiast nie odpowiada mi nacisk bym zrezygnował z sygnalizacji świetlnej pod sankcją odrzucenia całości projektu i tego co w nim dobre. Z takim zakończeniem konsultowania mojego projektu na pewno nie zgodzi się społeczność rodziców i mieszkańców Gocławia.

  Bardzo obawiam się negatywnej opinii ZDM o której wspomniała Pani koordynator projektu. Wskazywałyby na to telefoniczne informacje o niebotycznych i kuriozalnych kosztach wykonania choćby najprostszej sygnalizacji świetlnej i podniesionych wymaganiach (choć na dwupasmowej B.Komorowskiego funkcjonuje z powodzeniem właśnie taka najprostsza sygnalizacja świetlna z przyciskiem). Badania będą przeprowadzone w przyszłości, położono przecież doraźnie spowalniacze ruchu (które po kilku dniach działania są remontowane).

  Otrzymałem na razie ustną opinię bez możliwości odniesienia się od niej, skorygowania, sprawdzenia (np. badań z 2014 o których informował mnie Pan Rajski a których nikt z mieszkańców nie widział).

  I tych wcześniejszych badań przed ukończeniem osiedli przy Panoramie i uruchomieniem ruchu na T.Siekierkowskiej świadczącej (wyniki statystyczne nie wniosek) że znacząca liczba kierowców przekracza prędkość na Umińskiego...  Powtarzam jak i powtarzałem w mojej korespondencji z 2 lat temu, że pobieżna obserwacja i doświadczenia mieszkańców wskazują, że jest to przejście bardzo niebezpieczne. Łuk drogi, ograniczona widoczność dla pieszych, 2 pasy ( kierowcy wyprzedzają często na przejściu), autobusy hamujące tak by zatrzymać się zaraz za przejściem na przystanku.

  Rozwiązaniem jest postawienie prostej sygnalizacji świetlnej tak jak przy Bora Komorowskiego (przystanek Rechniewskiego) gdzie ruch jest większy i żadne specjalne wymagania nie były jakoś konieczne.

  I koszt takiej prostej sygnalizacji to nie 1-3 mln, jak wymieniają Państwo w rozmowach telefonicznych a 30-50 tys zł.

  Nie ja ponoszę odpowiedzialność za ewidentne zaniechania na tym przejściu. NIe rodzice. Nie mogą Państwo tak po prostu uwalić tego projektu bo "zrobią" Państwo audyt w niedalekiej przyszłości. Zrobili Państwo ponoć w 2014.

  Wymaganie postawienia sygnalizacji świetlnej na tym przejściu, chocby najprostszej jak na B.Komorowskiego (przyst Rechniewskiego) nie jest wygórowane i bezzasadne, nie rozwiązujące problemu, jak to Państwo komunikują za pośrednictwem portalu TVN24.  W w/w prawie wysłałem prośbę do Pani prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz i tę prośbę ponowię i upublicznię.

  Proszę jeszcze raz o rzetelne potraktowanie mojego projektu przez ZDM.
  Mieszkaniec650  28.04.2016 12:22 Autor projektu
 • Panie Jacku,
  Jestem mamą uczennicy z SP 312. Projekt został zweryfikowany negatywnie ze względu na element sygnalizacji świetlnej. OK. Rozumiem, bo o tym już była mowa po wypadku, że światłą tam nie mogą być tylko progi zwalniające. Szkoda żeby reszta projektu przez to przepadła. Czy nie da się jeszcze wnieść odwołania i zrezygnować z sygnalizacji w projekcie ale zostawić monitoring i doświetlenie? To też ważne i warto próbować to zrealizować.
  Mieszkaniec53  16.05.2016 17:13
  • Złożyłem odwołanie. Spotkałem się również w tej sprawie z panem burmistrzem. Szczegóły tutaj: http://wypadek-uminskiego.blogspot.com/2016/05/odwoanie-od-negatywnej-opinii-zarzadu.html

   Z sygnalizacji zrezygnuję gdy wyczerpię procedurę odwoławczą a w projekcie pozostanie opis i powody rezygnacji. Taki okaleczony projekt będzie świadectwem: chciałbym, żeby mieszkańcy i rodzice jak również media były świadome oporu materii, (biurokracji, nieprzejrzystości) jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech.

   Proszę podać dalej.

   Pozdrawiam Panią serdecznie

   Jacek Kotowski
   Mieszkaniec650  17.05.2016 00:26 Autor projektu
  • Chciałabym się z Panem skontaktować osobiście. Czy będzie Pan składał projekt w tym roku o doświetlenie terenu szkoły?
   Marta Płachecka (mama uczennicy SP312)
   Mieszkaniec53  08.12.2016 17:28
 • Dalsze losy projektu tutaj: http://wypadek-uminskiego.blogspot.com/
  Mieszkaniec650  29.05.2016 16:49 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany