Zazielenione roślinami wiaty przystankowe w Warszawie

276
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Jan Popielarski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 650 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest budowa 18 zazielenionych roślinami wiat na przystankach autobusowych w Warszawie, w lokalizacjach skonsultowanych z mieszkańcami.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lokalizacje wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest budowa 18 zazielenionych roślinami wiat na przystankach autobusowych w Warszawie, w lokalizacjach skonsultowanych z mieszkańcami.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę obsadzonych roślinami 18 wiat przystanków autobusowych w Warszawie. Na ich dachach znajdą się rozchodniki i zioła oraz trawy ozdobne. Lokalizacje wiat zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Zieleń w mieście ma działanie relaksujące i poprawia samopoczucie mieszkańców.

Wiata z roślinnością na dachu może zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu, a zamontowane na dachu rośliny mogą obniżyć latem temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 stopni Celsjusza i pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie.

Rośliny absorbują zanieczyszczenia, ograniczają efekt miejskiej wyspy ciepła i biorą udział w retencji.

Zazielenione roślinami wiaty przystankowe to dodatkowa zieleń w pasie drogowym, a więc w miejscu, gdzie jej najbardziej brakuje.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 650 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W projekcie nie wskazano lokalizacji. Autor projektu nie udzielił odpowiedzi na zaproponowane zmiany w regulaminowym terminie.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super fajne, mam nadzieje ze udaloby sie przy okazji te roslinnosc na wiacie rozlozyc tak zeby byla ona przy okazji bezpieczna dla ptakow i zaslaniala oszklona powierzchnie
  Mieszkanka25496  23.01.2021 18:04
 • Piękne i pożyteczne. Jestem na tak!
  Ewelina Giers  26.01.2021 02:13
 • W której dzielnicy najbardziej? Konsultacje z mieszkańcami - dobry pomysł. Ale - jak, w jaki sposób je przeprowadzić, które wiaty wybrać, kto będzie to organizował? 18 wiat w jednym roku z wyborem lokalizacji, projektem, przetargiem na wybór wykonawcy, uzyskaniem zgód, zezwoleń itp. papierów urzędowych, konsultacjami z mieszkańcami, oceną wyników (a jeśli mieszkańcy w większości na "nie", to zrobienie konsultacji gdzie indziej) ... Czyli realizacja w najlepszym razie gdzieś listopad-grudzień. I jak to ma być wykonane?
  Za dużo w jednym projekcie.
  A w sumie, każda dzielnica, jeśli ma takie potrzeby, powinna sama we własnym zakresie, podjąć taką inicjatywę ... Bo pomysł świetny, tylko organizacyjnie nie dopracowane. Jeden rok na taki projekt to za mało.
  Mieszkaniec811  01.02.2021 13:06
 • Roślinność warto dobrać tak, by promować gatunki rodzime i uwzględnić rośliny kwitnące (dodatkowa baza pokarmowa dla zapylaczy). Jak wspomniano w jednym z poprzednich komentarzy, wiaty powinny być jednocześnie bezpieczne dla ptaków (zabezpieczone odpowiednio szklane elementy, jeśli takie będą - więcej informacji można uzyskać np w Fundacji Szklane Pułapki).
  Mieszkanka26075  02.02.2021 17:58
 • Jestem na tak, ale początkowo takie wiaty umieściłbym przy największych parkach Warszawy, np. Pole Mokotowskie, Park Praski, Park Moczydło, Park Bródnowski, Park Natoliński, Park Skaryszewski, Park Fosa i Stoki Cytadeli, a później rozszerzył na ich sąsiedztwo, aż w końcu na większość powierzchni miasta. Byłoby to spójne z okolicznymi terenami.
  Mieszkaniec26464  04.05.2021 13:01
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany