Program czyste Siekierki, Czerniaków, Wisła 2000

1068
Trwa ocena
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Aleksandra Młyńczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
74 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Sprzątanie, monitoring oraz zapobieganie powtórnemu zaśmiecaniu problematycznych rejonów Siekierek, Czerniakowa oraz terenu Wisła 2000

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża, ul. Rodzynkowa, obszar Siekierki Wisła2000,
Aleja Polski Walczącej, teren między aleją a ROD,
Obszar pod Kopcem Powstania Warszawskiego do Alei Polski Walczącej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Sprzątanie, monitoring oraz zapobieganie powtórnemu zaśmiecaniu problematycznych rejonów Siekierek, Czerniakowa oraz terenu Wisła 2000
Opis projektu
Projekt zakłada 3 etapy prac: sprzątanie zalegających śmieci (akcje społeczne), regularne odbiory śmieci różnego rodzaju (np. elektrośmieci, baterie, śmieci plażowiczów), fotopułapki w miejscach newralgicznych.

Sprzątanie – koszt 10 000 zł
Akcje sprzątania terenów zaśmieconych oraz usuwania dzikich wysypisk (optymalnie marzec/kwiecień lub październik/listopad kiedy jeszcze lub już nie ma liści i owadów a śmieci są dobrze widoczne).
Sprzątanie zostałoby przygotowane w ramach 4 akcji społecznych. Śmieci po zebraniu do worków zostałyby zebrane w jednym miejscu i wrzucone do podstawionego kontenera w uzgodnionym terminie.

Organizacja 4 akcji społecznych: plakaty, worki na śmieci, rękawiczki u koordynatora akcji lub we wskazanym punkcie.
- 6 kontenerów 10 m3 na śmieci/gruz wraz z wywozem śmieci.

Zapobieganie ponownemu zaśmieceniu:
Monitoring:
- 4 fotopułapki (światło na czujnik ruchu, powiadomienia sms, mms do wskazanych podmiotów)
https://spy-optic.pl/blog/fotopulapka-do-walki-z-nielegalnymi-wysypiskami-smieci/
- 4 tablice informacyjnych o monitoringu oraz konsekwencjach śmiecenia – 6 000 zł
Lokalizacja fotopułapek jak wyżej (do uzgodnienia po zakończeniu akcji sprzątania).

Zbieranie śmieci:
- 2 duże zamykane kontenery z obsługą całoroczną typu dzwon lub butelka w pobliżu szlabanu nad Wisłą z hasłami zachęcającymi do porządku, np. Wrzucając tu jedną butelkę, spalasz 19 kalorii. Bądź fit! (https://sozosfera.pl/odpady/hasla-maja-zachecic-do-sprzatania-odpadow/
https://www.eco-market.pl/pojemnik-do-segregacji-odpadow-butelka) – 16 000
- Worki na śmieci mocowane do drzew bezpośrednio przy Plaży nad Wisłą i wymiana ich co 2 tygodnie (lub częściej jeśli okaże się to niewystarczające) w okresie maj – wrzesień 5 000 zł
- Kontener na elektrośmieci – 3 000 zł
(udane realizacje w miastach: Białystok, Radom, Poznań, https://sozosfera.pl/odpady/kontenery-na-elekroodpady/, https://radom.gosc.pl/doc/6363182.W-Radomiu-stanely-kontenery-na-elektrosmieci, http://www.lech.net.pl/pl/aktualnosci/kontenery-na-drobne-elektrooodpady-juz-na-ulicach-bialegostoku.html).
Proponowana lokalizacja na parkingu pod nowo powstającym bazarku, na parkingu sklepu Żabka lub na parkingu na terenie Budexpo.

- 4 x Kontenery na baterie pod popularnymi sklepami na osiedlach lub bezpośrednio w klepach. - 1000 zł
Obsługa wywożenia elektrośmieci oraz baterii do punktu zbiórki selektywnej PSZOK przy ul. Zawodzie 1 – Wilanów 16000

- 2 x Stacje segregacji odpadów selektywnych pod sklepami typu Żabka, gdzie latem notorycznie dochodzi do zaśmiecania ulicy a śmieci wysypują się ze śmietników lub są wygrzebywane przez ptaki (ul. Bluszczańska i ul. Grupy AK Północ) - 12000

- 5 x tabliczki motywacyjne do zachowania porządku na terenach zaśmiecanych z naturalnych materiałów (np. drewno, sznurek jutowy):
Bądź jak ninja, nie zostawiaj śladów.
Miło Cię widzieć. Dziękuję, że dbasz o to miejsce.
Nie bądź jeleń dbaj o zieleń.
5 000 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na zielonych terenach Siekierek i Czerniakowa (rejon pod Kopcem, rejony w okolicy Alei Polski Walczącej na terenach dawnych działek ROD oraz rejon plaży przy ul Rodzynkowej na obszarze Wisła 2000) od lat istnieją ogniska nielegalnego wyrzucania śmieci. Mimo wielu akcji społecznych oraz miasta stale pojawiają się śmieci typu butelki, grille, odpady wędkarskie a także opony samochodowe, sprzęt elektroniczny czy odpady po remontach. W miejscach tych nie ma ani koszy o wielkości dostosowanej do ilości odwiedzających (jak np. na Bulwarach Wiślanych) a brak monitoringu i regularnego patrolowania rejonów przez służby mundurowe utrudniają zmianę złych nawyków. Widok jest odstraszający i zniechęcający dla rodzin z dziećmi oraz ludzi, którzy niejednokrotnie biorą udział w sprzątaniu terenu i widzą w krótkim czasie jego ponowne zaśmiecenie. Śmieci leżą często na terenach prywatnych lub o dyskusyjnych prawach własności, na których miasto nie może prowadzić regularnych odbiorów śmieci, stąd pomysł na sfinansowanie odbioru śmieci zebranych przez okolicznych mieszkańców w ramach akcji społecznych, co miało już miejsce w ramach organizowania prywatnych inicjatyw w latach ubiegłych.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
74 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo potrzebna inicjatywa! Być może wycena urzędu będzie wyższa (fotopułapki, konserwacja, obsługa monitoringu) ale proszę nie rezygnować. Modernizujemy miasto nie licząc się z kosztami, a nie potrafimy obejrzeć się za siebie i spojrzeć pod nogi. Wystarczy zejść o krok z głównych traktów spacerowych aby natknąć się na śmieci w trawie, pod drzewami i przy ścieżkach. Nie da się wyeliminować całkowicie negatywnych zachowań ludzi, na pewno nie od razu, dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe, w które Miasto powinno inwestować.
  Zmieniłabym tylko formę umieszczania worków na odpady, worki na śmieci mocowane do drzew można by zastąpić naturalnymi koszami wyplatanymi z wikliny łęgów nadwiślańskich. Kosze takie były ustawiane przez Fundację JaWisła m.in. w rezerwacie Jeziorko Czerniakowskie. Kosze są dobrze osadzone w gruncie a worek foliowy do wymiany mocuje się za pomocą sznurka. Wydaje mi się, że Miasto ustawiło jeszcze kilka takich koszy później, „po projekcie”, więc rozwiązanie się przyjęło.
  Z drugiej strony, rozumiem, że worki tuż przy plaży byłyby tam tylko okresowo, więc może inna jest tu intencja, takie tymczasowe kosze np. z sama obręczą na stojaku ustawia się na festiwalach czy piknikach i zabiera po skończonej imprezie.
  Gabriela Wojciechowska  26.01.2021 22:22
  • Dziękuję za komentarz. Tak, też mam poczucie, że potrzeba jakiegoś silniejszego bodźca niż akcje sprzątania od czasu do czasu. bo w samym zeszłym roku z kilku rejonów wyniosłam ze 30 worków śmieci a regularnie widzę ludzi rzucających butelki tam, gdzie stoją.
   Kosze wiklinowe, takie jak nad Jeziorkiem Czerniakowskim zgłaszałam już jakiś czas temu przy innym projekcie na Siekierkach i mimo długiej dyskusji nie udało mi się przekonać urzędników do ich postawienia. W zamian za to postawiono 4 małe kosze na boisku i kilka koszy przy ul. Grupy AK Północ i Wojskowej Służby Kobiet. Niestety zgodnie z moim podejrzeniem nadal się nie sprawdzają, bo nie są duże i nie stoją przy ławkach. Z płytkich koszy śmieci łatwo wygrzebują ptaki lub wywiewa wiatr a siedzącym na ławkach jest "za daleko" do tych przy ulicy, stąd pomysł na jakieś inne wersje. Tylko z tą trwałością nie zawsze jest tak idealnie, w tym roku zgłoszono projekt właśnie na naprawę koszy nad jeziorkiem, bo sporo zaczęło się rozpadać a bez kolejnych projektów w budżecie nie ma komu się nim zająć.
   Aleksandra Młyńczyk  30.01.2021 02:09 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany