"DESZCZOWE OGRODY" w południowych dzielnicach Warszawy

205
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Andrzej Tomaszczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Każdego irytują kałuże tworzące się na ulicach. W mieście większość tej wody wraz nieczystościami spływa do kanalizacji. A gdyby ją zatrzymywać na miejscu w DESZCZOWYCH OGRODACH?. Sfinansujmy kilka na początek . I pokażmy ,że bezcenną wodę mogą pochłaniać i oczyszczać rośliny jak : turzyce, kosaćce, rdesty, lilaki, zasadzone w odpowiednio przygotowanym siedlisku. .

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejsca publiczne w pobliżu dróg czy placów gdzie podczas opadów tworzą się rozlewiska w dzielnicach: Wilanów Wawer, Wesoła po dwa w każdej dzielnicy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacje powinny być tak dobrane by w sąsiedztwie powierzchni nieprzepuszczalnych było dostateczne dużo miejsca do odpowiednio przygotowanego siedliska i możliwość odpływu nadmiaru wody.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Każdego irytują kałuże tworzące się na ulicach. W mieście większość tej wody wraz nieczystościami spływa do kanalizacji. A gdyby ją zatrzymywać na miejscu w DESZCZOWYCH OGRODACH?. Sfinansujmy kilka na początek . I pokażmy ,że bezcenną wodę mogą pochłaniać i oczyszczać rośliny jak : turzyce, kosaćce, rdesty, lilaki, zasadzone w odpowiednio przygotowanym siedlisku. .
Opis projektu
Ogród deszczowy tworzą rośliny hydrofitowe (odporne na zalewanie i suszę) posadzone w odpowiednio przygotowanym siedlisku, które oczyszczają wodę deszczową spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych, poprawiają mikroklimat i zmniejszają ilość zanieczyszczonej wody zrzucanej wprost do kanalizacji Szczególnie na terenach zurbanizowanych retencja nabiera coraz większego znaczenia.
Od 2019 r bioretencję wspiera m.st dofinansowując budowę urządzeń na terenach prywatnych
Wzorem dla proponowanych rozwiązań może być zrealizowany z BO przez ZDM projekt z ulicy Francuskiej , gdzie w ramach rewitalizacji utworzono ogród deszczowy.
Koszt i rozwiązania szczegółowe zależą od wielkości i zakresu prac w danym obiekcie . Dlatego w kosztorysie podałem ogólna kwotę
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Rośnie popularność ogrodów deszczowych na dużych zurbanizowanych obszarach zarówno w kraju (Wrocław, Kraków , Szczecin, Poznań ) jak i za granicą. Wobec globalnego ocieplenia i gwałtownych zmian pogodowych, konieczność zatrzymywania w gruncie jak największej ilości wody opadowej staje się palącą potrzebą a każdy pomysł jak to zrobić jest na wagę złota.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Modyfikacje

14.01.2021 18:54
Autor projektu
18.01.2021 23:33
Autor projektu
18.01.2021 23:34
Autor projektu
21.01.2021 12:06
Autor projektu
24.04.2021 21:21
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec811  18.01.2021 21:01
 • Nie wiem, czy mój komentarz się wgrał. Z góry przepraszam, jeśli się powtarzam ...
  Szanowny Pomysłodawco! Ursynów, to bardzo jest to zielona dzielnica Warszawy, ile tu inicjatyw dot. ogrodów społecznościowych, zbierania deszczówki czy w ogóle - obszarów, na których woda deszczowa wsiąka w glebę.
  To jest pomysł absolutnie zbędny dla Ursynowa!
  Jestem przeciwko włączeniu Ursynowa w zakres tego projektu!
  Proszę się zając dzielnicami typu Wilanów, Białołęka, nowymi osiedlami na Pradze Północ, na Woli, Ochocie, a jeszcze bardziej w - Śródmieściu Warszawy. Właśnie w Śródmieściu, które latem określane jest "wyspą ciepła" brakuje ogrodów deszczowych i wszelkiego typu pomysłów mających na celu nawilżenie gleby, stworzenie mikroklimatu. Śródmieście jest wyasfaltowane i zabetonowane. Proszę zająć się tą i innymi częściami Warszawy. Ursynowem zajmiemy się sami.
  Dodam i podkreślam: skutki uszczęśliwiania mieszkańców danej dzielnicy za pomocą projektu ogólnomiejskiego, przez osoby nieznające terenu, bywają opłakane!
  Pozdrawiam,
  Hanna Żelichowska
  Mieszkaniec811  18.01.2021 21:04
  • Dziękuję za uwagę. Nie miałem intencji urazić aktywistów dzielnicy Ursynów. Pomyślałem o was ciepło ,bo nasze dzielnice (jestem z Wawra) połączył od niedawna most i do tego jesteśmy (wraz z Wilanowem i Wesołą) południowymi dzielnicami naszej pięknej stolicy. Ale jak nie to skreślam Ursynów
   Andrzej Tomaszczyk  18.01.2021 23:32 Autor projektu
 • Ja też ciepło myślę o Wawrze. I możemy się odwiedzać, mając wygodną ekspresową drogę ... Rzeczywiście, łączy nas via Wilanów :)
  Ale naprawdę sądzę, że takie zabudowane i mało zielone dzielnice Warszawy, gdzie rzeczywiście często po deszczach stoi masa wody, powinny mieć ogrody deszczowe i inne instalacje do łapania deszczówki. Szkoda chyba wydawać pieniądze na Ursynowie a nawet chyba w Wawrze, skoro potrzeby innych dzielnic są naprawdę duże. Takie ogrody deszczowe dodają urody i pożytku zaniedbanych częściom peryferii miejskich.
  Ursynów ma się pod tym względem nieźle ...
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec811  18.01.2021 23:38
 • Zdecydowałem się wycofać projekt, bo ZZM znalazł tylko jedną lokalizację. Tak więc nie może być zaliczony do projektów ogólnomiejskich.
  Andrzej Tomaszczyk  24.04.2021 21:40 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany